Zavicefta

Pulveris infūziju šķīduma koncentrāta pagatavošanai

Zavicefta

Stikla flakons, N10
Ceftazidimum Avibactamum

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Maks. cenu diapazons

€ ar PVN

1495.02 €

Zāļu produkta identifikators

EU/1/16/1109/001

Zāļu reģistrācijas numurs

EU/1/16/1109/001

Ražotājs

GlaxoSmithKline Manufacturing S.p.A., Italy

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

24-JUN-16

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

2 g/0,5 g

Zāļu forma

Pulveris infūziju šķīduma koncentrāta pagatavošanai

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Pfizer Ireland Pharmaceuticals, Ireland

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām. Skatīt 4.8. apakšpunktu par to, kā ziņot par nevēlamām blakusparādībām.
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Zavicefta 2 g/0,5 g pulveris infūziju šķīduma koncentrāta pagatavošanai
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS Viens flakons satur ceftazidīma pentahidrātu, kas atbilst 2 g ceftazidīma (ceftazidimum), un avibaktāma nātrija sāli, kas atbilst 0,5 g avibaktāma (avibactamum). Pēc pulvera izšķīdināšanas 1 ml šķīduma satur 167,3 mg ceftazidīma un 41,8 mg avibaktāma (skatīt 6.6. apakšpunktu). Palīgviela ar zināmu iedarbību: viens flakons satur 6,44 mmol (aptuveni 148 mg) nātrija. Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA Pulveris infūziju šķīduma koncentrāta pagatavošanai (pulveris koncentrāta pagatavošanai). Balts vai dzeltens pulveris.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA 4.1. Terapeitiskās indikācijas Zavicefta indicēts turpmāk norādīto infekciju ārstēšanai pieaugušajiem (skatīt 4.4. un 5.1. apakšpunktu):
 komplicēta intraabdomināla infekcija (kIAI),  komplicēta urīnceļu infekcija (kUCI), arī pielonefrīts,  hospitāla pneimonija (HP), arī ar plaušu ventilāciju saistīta pneimonija (VSP), Zavicefta ir indicēts arī aerobisku gramnegatīvu mikroorganismu izraisītu infekciju terapijai pieaugušiem pacientiem ar ierobežotām ārstēšanas iespējām (skatīt 4.2., 4.4. un 5.1. apakšpunktu). Jāņem vērā oficiālās vadlīnijas par racionālu antibakteriālo līdzekļu lietošanu. 4.2. Devas un lietošanas veids Pacientiem, kuru ārstēšanas iespējas ir ierobežotas, Zavicefta lietošana aerobisku gramnegatīvu mikroorganismu izraisītu infekciju terapijai ir ieteicama tikai pēc infekcijas slimību ārstēšanā pietiekami pieredzējuša ārsta konsultācijas (skatīt 4.4. apakšpunktu). Devas 1. tabulā norādītas ieteicamās intravenozās devas pacientiem ar aprēķinātu kreatinīna klīrensu (CrCL) ≥ 51 mL/min (skatīt 4.4. un 5.1. apakšpunktu).
2

1. tabula. Ieteicamā intravenozi ievadāmā deva pacientiem ar aprēķinātu CrCL≥ 51 mL/min1

Infekcijas veids

Ceftazidīma/avibaktāma Ievadīšanas Infūzijas Terapijas ilgums

Komplicēta IAI2,3

deva 2 g/0,5 g

biežums Ik pēc

ilgums 2 stundas

5-14 dienas

8 stundām

Komplicēta UCI, arī pielonefrīts3

2 g/0,5 g

Ik pēc 2 stundas 8 stundām

5-10 dienas4

Hospitāla pneimonija, arī VSP3

2 g/0,5 g

Ik pēc 2 stundas 8 stundām

7-14 dienas

Aerobisku

2 g/0,5 g

Ik pēc 2 stundas Atkarībā no

gramnegatīvu

8 stundām

infekcijas smaguma

mikroorganismu

pakāpes, patogēna(-

izraisīta infekcija

iem) un pacienta

pacientiem ar

klīniskā un

ierobežotām ārstēšanas

bakterioloģiskā

iespējām2,3

stāvokļa izmaiņām5

1 CrCL aprēķināts, izmantojot Kokfrofta-Gola formulu

2Jālieto kombinācijā ar metronidazolu, ja ir aizdomas vai apstiprināts, ka infekcijas procesā iesaistīti ir

anaerobiskie patogēnie mikroorganismi. 3 Jālieto kombinācijā ar antibakteriālu līdzekli, kas darbojas pret grampozitīviem patogēniem mikroorganismiem,

ja ir aizdomas vai apstiprināts, ka infekcijas procesā iesaistīti šādi mikroorganismi. 4 Kopējais lietošanas ilgums iekļauj Zavicefta lietošanu intravenozi, kam seko piemērota perorāla terapija. 5Pieredze par Zavicefta ārstēšanas ilgumu, aks pārsniedz 14 dienas, ir loti ierobežota.

Īpašas pacientu grupas

Gados vecāki cilvēki Gados vecākiem pacientiem deva nav jāpielāgo (skatīt 5.2. apakšpunktu).

Nieru darbības traucējumiem Deva nav jāpielāgo pacientiem ar viegliem nieru darbības traucējumiem (aprēķinātais CrCl ≥ 51 - ≤ 80 ml/min) (skatīt 5.2. apakšpunktu).

2. tabulā norādīta ieteicamā devu pielāgošana pacientiem ar aprēķināto CrCl ≤ 50 ml/min (skatīt 4.4. un 5.2. apakšpunktu).

2. tabula. Ieteicamā intravenozi ievadāmā deva pacientiem ar aprēķināto kreatinīna klīrensu

≤ 50 ml/min1

Aprēķinātais CrCL

Dozēšanas shēma2

Ievadīšanas biežums

Infūzijas ilgums

(ml/min)

31-50

1 g/0,25 g

Ik pēc 8 stundām

2 stundas

16-30

0,75 g/0,1875 g

Ik pēc 12 stundām

2 stundas

6-15

0,75 g/0,1875 g

Ik pēc 24 stundām

2 stundas

NSTS, arī tad, ja tiek veikta hemodialīze 3

0,75 g/0,1875 g

Ik pēc 48 stundām

2 stundas

1 CrCl aprēķināts, izmantojot Kokfrofta-Gola formulu. 2 Devu rekomendācijas balstītas uz farmakokinētiskas modeļiem. 3 Ceftazidīmu un avibaktāmu var izvadīt hemodialīzes laikā (skatīt 4.9. un 5.2. apakšpunktu). Dienās, kad tiek
veikta hemodialīze, Zavicefta jāievada pēc hemodialīzes.

Aknu darbības traucējumi Pacientiem ar aknu darbības traucējumiem deva nav jāpielāgo (skatīt 5.2. apakšpunktu).

3

Pediatriskā populācija Drošums un efektivitāte, lietojot bērniem un pusaudžiem vecumā līdz 18 gadiem, līdz šim nav pierādīta.
Pašlaik pieejamie dati aprakstīti 4.8. apakšpunktā, taču ieteikumus par devām nevar sniegt.
Lietošanas veids Zavicefta ievada intravenozas infūzijas veidā 120 minūšu laikā, infūzijas tilpums ir 100 ml.
Ieteikumus par zāļu šķīdināšanu un atšķaidīšanu pirms lietošanas skatīt 6.6. apakšpunktā.
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvajām vielām vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
Paaugstināta jutība pret jebkuru no cefalosporīnu grupas antibakteriālajiem līdzekļiem.
Smaga paaugstināta jutība (piemēram, anafilaktiska reakcija, smaga ādas reakcija) pret jebkādu cita veida β-laktāma grupas antibakteriālo līdzekli (piemēram, penicilīniem, monobaktāmiem vai karbapenēmiem).
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Paaugstinātas jutības reakcijas
Iespējamas smagas un dažkārt letālas paaugstinātas jutības reakcijas (skatīt 4.3. un 4.8. apakšpunktu). Paaugstinātas jutības reakciju gadījumā, ārstēšana ar Zavicefta nekavējoties jāpārtrauc un jāsāk atbilstoši neatliekamās palīdzības pasākumi.
Pirms terapijas sākšanas jānoskaidro, vai pacientam anamnēzē nav paaugstinātas jutības reakcijas pret ceftazidīmu, citiem cefalosporīniem vai jebkuras citas β-laktāma grupas antibakteriālu līdzekli. Ja ceftazidīmu/avibaktāmu ievada pacientiem, kam anamnēzē ir viegla vai mērena paaugstināta jutība pret penicilīniem, monobaktāmiem vai karbapenēmiem, jāievēro piesardzība.
Clostridium difficile izraisīta caureja
Ir ziņots par Clostridium difficile izraisītu caureju pēc ceftazidīma/avibaktāma ievadīšanas, un tā var būt diapazonā no vieglas līdz dzīvībai bīstamai. Pacientiem, kam Zavicefta lietošanas laikā vai pēc tās pabeigšanas ir caureja, jāapsver šīs diagnozes iespējamība (skatīt 4.8. apakšpunktu). Jāapsver nepieciešamība pārtraukt Zavicefta terapiju un un ordinēt specifiskus līdzekļus Clostridium difficile infekcijas ārstēšanai. Peristaltiku nomācošus līdzekļus lietot nedrīkst.
Nieru darbības traucējumi
Ceftazidīms un avibaktāms tiek izvadīti caur nierēm, tādēļ, atkarībā no nieru darbības traucējumu smaguma pakāpes, ir jāsamazina deva (skatīt 4.2. apakšpunktu). Dažkārt ir ziņots, ka saistībā ar nesamazinātu ceftazidīma devu lietošanu pacientiem ar nieru darbības traucējumiem ir novēroti neiroloģiski simptomi, tai skaitā trīce, mioklonija, epileptisks stāvoklis bez krampjiem, krampji, encefalopātija un koma.
Pacientiem ar nieru darbības traucējumiem ieteicams rūpīgi kontrolēt aprēķināto kreatinīna klīrensu. Dažiem pacientiem pēc seruma kreatinīna līmeņa aprēķinātais kreatinīna klīrenss var strauji mainīties, īpaši infekcijas ārstēšanas kursa sākumā.
4

Nefrotoksicitāte
Vienlaicīga ārstēšana ar lielām cefalosporīnu un nefrotoksisku zāļu, piemēram, aminoglikozīdu vai spēcīgu diurētisko līdzekļu (piemēram, furosemīda), devām var nevēlami ietekmēt nieru darbību.
Tiešā antiglobulīna testa (Direct antiglobulin test - DAGT jeb Kūmbsa testa) serokonversija un iespējamais hemolītiskās anēmijas risks
Ceftazidīma/avibaktāma lietošanas dēļ ir iespējami pozitīvi tiešā antiglobulīna testa (DAGT jeb Kūmbsa testa) rezultāti, kas var ietekmēt asins krusteniskās saderības analīzi un/vai izraisīt zāļu ierosinātu imūnu hemolītisko anēmiju (skatīt 4.8. apakšpunktu). Lai gan klīniskajos pētījumos Zavicefta saņēmušajiem pacientiem ļoti bieži novēroja DAGT serokonversiju, (pacientiem, kuriem sākumā un vismaz vienas novērošanas vizītes laikā Kūmsa testa rezultāts bija negatīvs, aprēķinātā serokonversija 3. fāzes pētījumos bija 3,2 līdz 20,8% robežās), netika pierādīts, ka pacientiem ar pozitīviem DAGT testa rezultātiem ārstēšanās laikā būtu attīstījusies hemolīze. Tomēr nav iespējams izslēgt iespējamību, ka saistībā ar Zavicefta lietošanu varētu attīstīsies hemolītiskā anēmija. Pacienti, kam Zavicefta terapijas laikā vai pēc tās pabeigšanas attīstās anēmija, jāizmeklē attiecībā uz šādu iespējamību.
Klīnisko datu ierobežojumi Zavicefta klīniskie efektivitātes un drošuma pētījumi ir veikti tikai pacientiem ar kIAI, kUCI un HP (ieskaitot VSP).
Komplicētas intra-abdominālas infekcijas Divos pētījumos par pacientiem ar kIAI visbiežākā diagnoze bija aklās zarnas piedēkļa perforācija vai periapendikulārs abscess (aptuveni 42%). Aptuveni 87% pacientu ar kIAI bakterēmijas pēc APACHE II vērtēšanas sistēmas bija ≤ 10 un 4,0% sākotnēji bija bakterēmija. Nāve iestājās 2.1 % gadījumu (18/857) pacientu, kuri saņēma Zavicefta un metranidozolu un 1.4% (12/863) pacientiem, kuri saņēma meropenēmu.
Pētījuma apakšgrupā pacientiem ar sākuma CrCL 30 līdz 50 ml/min nāve iestājās 16,7% (9/54) pacientu, kuri saņēma Zavicefta un metranidozolu un 6,8 % (4/59) pacientu, kuri saņēma meropenēmu. Pacienti ar CrCL 30 līdz 50 ml/min saņēma zemāku devu Zavicefta, kā tas ir šobrīd rekomendēts šīs apakšgrupas pacientiem.
Komplicētas urīnceļu infekcijas Starp pētījumos iekļautajiem pacientiem, kam bija kUCI, 381 pacientam no 1091 (34,9%) bija kUCI bez pielonefrīta, bet 710 pacientiem (65,1%) bija akūts pielonefrīts (mMITT populācijā). Pētījuma sākumā 81 pacientam (7,4%) ar kUCI bija bakterēmija.
Hospitāla pneimonija, tai skaitā ar plaušu ventilāciju saistīta pneimonija Pētījumā ar pacientiem, kuriem bija nazokomiālā pneimonija, 280 pacientam no 808 (34,7 %) bija VSP, un 40 no 808 pacientiem (5,0 %) bija bakteriēmija.
Pacienti ar ierobežotām ārstēšanas iespējām Ceftazidīma/avibaktāma lietošana pacientiem ar gramnegatīvu aerobisku infekciju, ja terapijas iespējas ir ierobežotas, pamatota ar ceftazidīma lietošanas pieredzi monoterapijas veidā un ceftazidīma/avibaktāma farmakokinētiskās-farmakodinamiskās saistības analīzi (skatīt 5.1. apakšpunktu).
Ceftazidīma/avibaktāma darbības spektrs
Ceftazidīmam ir raksturīga vāja aktivitāte pret lielāko daļu grampozitīvo un anaerobisko mikroorganismu vai arī šādas aktivitātes tam nav (skatīt 4.2. un 5.1. apakšpunktu). Ja ir aizdomas vai apstiprināts, ka infekcijas procesā iesistīti šādi patogēnie mikroorganismi, papildus jālieto arī citi antibakteriālie līdzekļi.
5

Avibaktāma inhibējošās darbības spektrs ietver daudzus enzīmus, kas inaktivē ceftazidīmu, tostarp Amblera A grupas un C grupas β-laktamāzes. Avibaktāms neinhibē B grupas enzīmus (metalo-β-laktamāzes) un nespēj inhibēt daudzus D grupas enzīmus (skatīt 5.1. apakšpunktu).
Nejutīgi organismi Ilgstoša lietošana var izraisīt nejutīgo organismu (piemēram, enterokoku, sēnīšu) pārmērīgu savairošanos, un tās dēļ terapija var būt jāpārtrauc vai jāveic citi piemēroti pasākumi.
Ietekme uz laboratoriskiem izmeklējumiem
Ceftazidīms var ietekmēt uz vara reducēšanu balstītas glikozūrijas noteikšanas metodes (Benedikta tests, Fēlinga reakcija, Clinitest), kas var dot viltus pozitīvu rezultātu. Ceftazimīds neietekmē enzimātiskos glikozūrijas testus.
Diēta ar kontrolētu nātrija daudzumu
Šīs zāles satur 6,44 mmol nātrija (aptuveni 148 mg) katrā flakonā, kas ir līdzvērtīgi 7,4% no PVO ieteiktās maksimālās nātrija dienas devas. Šo zāļu maksimālā dienas deva ir līdzvērtīga 22,2% no PVO ieteiktās maksimālās nātrija dienas devas. Tas jāņem vērā, lietojot Zavicefta pacientiem, kuriem noteikta diēta ar kontrolētu nātrija daudzumu.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
In vitro avibaktāms ir OAT1 un OAT3 transportproteīnu substrāts, un tas var sekmēt aktīvu avibaktāma saistīšanu no asins nodalījuma un veicināt tā izvadīšanu. Probenecīds (stiprs OAT inhibitors) in vitro šo saistīšanu inhibē par 56 ─ 70%, tādēļ var mainīties vienlaikus lietota avibaktāma eliminācija. Tā kā klīnisks avibaktāma un probenecīda mijiedarbības pētījums nav veikts, avibaktāma lietošana vienlaikus ar probenecīdu nav ieteicama.
In vitro avibaktāms citohroma P450 enzīmus nozīmīgi neinhibēja. Klīniski nozīmīgā koncentrācijā avibaktāms un ceftazidīms neizraisīja citohroma P450 enzīmu inducēšanu in vitro. Klīniski nozīmīgā kopējās iedarbības diapazonā avibaktāms un ceftazidīms neinhibē galvenos nieru vai aknu transportproteīnus, tādēļ šo mehānismu pastarpinātas mijiedarbības iespēja ir maza.
Klīniskie dati liecina, ka starp ceftazidīmu un avibaktāmu nav mijiedarbības un ka mijiedarbības nav arī starp ceftazidīmu/avibaktāmu un metronidazolu.
Cita veida mijiedarbība Lielu cefalosporīnu devu lietošana vienlaikus ar nefrotoksiskiem līdzekļiem, piemēram, aminoglikozīdiem vai stipriem diurētiskiem līdzekļiem (piemēram, furosemīdu), var nevēlami ietekmēt nieru darbību (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Hloramfenikols in vitro antagonistiski mijiedarbojas ar ceftazidīmu un citiem cefalosporīniem. Šīs atrades klīniskā nozīme nav skaidra, taču iespējamā in vivo antagonisma dēļ no šādas zāļu kombinācijas jāizvairās.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Ceftazidīma pētījumi ar dzīvniekiem neuzrāda tiešu vai netiešu kaitīgu ietekmi uz grūtniecību, embrija/augļa attīstību, dzemdībām vai pēcdzemdību attīstību. Avibaktāma pētījumi ar dzīvniekiem uzrāda reproduktīvu toksicitāti bez pierādījumiem par teratogēnu ietekmi (skatīt 5.3. apakšpunktu).
Ceftazidīmu/avibaktāmu drīkst lietot grūtniecības laikā tikai tad, ja iespējamais ieguvums pārsniedz iespējamo risku.
6

Barošana ar krūti Ceftazidīms cilvēka pienā izdalās mazā daudzumā. Nav zināms, vai avibaktāms izdalās cilvēka pienā. Risku jaundzimušajiem/zīdaiņiem izslēgt nav iespējams. Lēmums pārtraukt barošanu ar krūti vai pārtraukt/atturēties no terapijas ar ceftazidīmu/avibaktāmu jāpieņem, izvērtējot krūts barošanas sniegto ieguvumu bērnam un ieguvumu no terapijas sievietei. Fertilitāte Ceftazidīma/avibaktāma ietekme uz cilvēka auglību nav pētīta. Dati par ceftazidīma pētījumiem ar dzīvniekiem nav pieejami. Avibaktāma pētījumi ar dzīvniekiem neliecina par kaitīgu ietekmi uz fertilitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu). 4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus Pēc Zavicefta lietošanas var rasties nevēlamas blakusparādības (piemēram, reibonis), kas var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekli un apkalpot mehānismus (skatīt 4.8. apakšpunktu). 4.8. Nevēlamās blakusparādības Drošuma profila kopsavilkums Septiņos 2. un 3. fāzes klīniskajos pētījumos ar Zavicefta tika ārstēti 2024 pieauguši pacienti. Biežākās nevēlamās blakusparādības, kas radās ≥ 5% ar Zavicefta ārstēto pacientu, bija pozitīvs rezultāts Kūmbsa tiešajā testā, slikta dūša un caureja. Slikta dūša un caureja parasti bija vieglas vai vidēji smagas. Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulā Par turpmāk norādītajām nevēlamajām blakusparādībām ziņots pēc tikai ceftazidīma lietošanas un/vai tās atklātas Zavicefta 2. un 3. fāzes pētījumos. Nevēlamās blakusparādības iedalītas atkarībā no to sastopamības biežuma un orgānu sistēmu klasifikācijas. Sastopamības biežuma kategorijas noteiktas, pamatojoties uz nevēlamām blakusparādībām un/vai iespējami klīniski nozīmīgām novirzēm laboratoriskajos izmeklējumos, un iedalījums veikts šādās grupās: Ļoti bieži (≥ 1/10) Bieži (≥ 1/100 un < 1/10) Retāk (≥ 1/1000 un < 1/100) Reti (≥ 1/10 000 un < 1/1000) Ļoti reti (<1/10 000) Nav zināms (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)
7

3. tabula. Nevēlamo blakusparādību sastopamības biežums atbilstoši orgānu sistēmu klasifikācijai

Orgānu

Ļoti bieži Bieži

Retāk

Ļoti reti

Nav zināms

sistēmas

klasifikācija

Infekcijas un

Kandidoze (arī

Clostridium

infestācijas

vulvovagināla un

difficile kolīts

mutes dobuma

kandidoze)

Pseidomembra-

nozs kolīts

Asins un

Pozitīvs Eozinofilija

Neitropēnija

Agranulocitoze

limfātiskās

rezultāts

sistēmas

Kūmbsa Trombocitoze

Leikopēnija

Hemolītiskā anēmija

traucējumi

tiešajā testā

Trombocitopēnija

Limfocitoze

Imūnās sistēmas traucējumi Nervu sistēmas traucējumi
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

Galvassāpes
Reibonis Caureja
Vēdersāpes

Parestēzija Disgeizija

Anafilaktiska reakcija

Slikta dūša

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

Vemšana Paaugstināts alanīna aminotransferāzes līmenis
Paaugstināts aspartāta aminotransferāzes līmenis

Dzelte

Paaugstināts sārmainās fosfatāzes līmenis asinīs

Paaugstināts gamma-glutamiltransferāzes līmenis

Ādas un zemādas audu bojājumi

Paaugstināts laktātdehidrogenāzes līmenis asinīs Makulopapulāri izsitumi
Nātrene
Nieze

Toksiska epidermas nekrolīze
Stīvensa-Džonsona sindroms
Daudzformu eritēma

Angioedēma

Reakcija pret zālēm ar eozinofiliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS)

8

Orgānu sistēmas klasifikācija Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi

Ļoti bieži Bieži

Retāk

Ļoti reti

Nav zināms

Paaugstināts

Tubulo-

kreatinīna līmenis intersticiāls

asinīs

nefrīts

Paaugstināts urīnvielas līmenis asinīs

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā

Tromboze infūzijas vietā

Akūts nieru bojājums

Flebīts infūzijas vietā

Paaugstināta ķermeņa temperatūra

Pediatriskā populācija Drošuma novērtējums bērniem ir pamatots drošuma datos, kas tika iegūti 1 pētījumā, kurā 61 pediatrijas pacients ar kIAI vecumā no 3 gadiem līdz mazāk nekā 18 gadiem saņēma Zavicefta. Kopumā šī 61 bērna drošuma profils bija līdzīgs tam, kas tika novērots pieaugušo populācijā ar kIAI.

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.

4.9. Pārdozēšana

Pēc ceftazidīma/avibaktāma pārdozēšanas ceftazidīms var izraisīt neiroloģiskas sekas, tostarp encefalopātiju, krampjus un komu.

Ceftazidīma līmeni serumā var pazemināt ar hemodialīzi vai peritoneālo dialīzi. Četru stundu hemodialīzes procedūras laikā tika izvadīti 55 % avibaktāma devas.

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: Sistēmiski lietojamie antibakteriālie līdzekļi, ceftazidīms, kombinācijas, ATĶ kods: J01DD52
Darbības mehānisms
Ceftazidīms inhibē baktēriju peptidoglikānu šūnas sienas sintēzi pēc piesaistīšanās pie penicilīnu saistošajiem proteīniem (PSP), un tas izraisa baktērijas šūnas lizēšanos un bojāeju. Avibaktāms ir β-laktāmu nesaturošs β-laktamāzes inhibitors, kas darbojas, veidojot pret hidrolīzi izturīgu kovalentu kompleksu ar enzīmu. Tas inhibē Amblera A grupas un C grupas β-laktamāzes un dažus D grupas enzīmus, tostarp plaša spektra β-laktamāzes (PSBL), KPC un OXA-48 karbapenemāzes un AmpC enzīmus. Avibaktāms neinhibē B grupas enzīmus (metalo-β-laktamāzes) un nespēj inhibēt daudzus D grupas enzīmus.

9

Rezistence

Baktēriju rezistences mehānismi, kas iespējami varētu ietekmēt ceftazidīmu/avibaktāmu, ir šādi: mutanti vai iegūti PSP, samazināta ārējās membrānas caurlaidība kādai no aktīvajām vielām, aktīvi izvadīšanas mehānismi kādai no aktīvajām vielām vai iegūti β-laktamāzes enzīmi, kas nav jutīgi pret avibaktāmu un spēj hidrolizēt ceftazidīmu.

Antibakteriālā aktivitāte, lietojot kombinācijās ar citiem antibakteriālajiem līdzekļiem Rezultāti, kas in vitro veiktajos pētījumos iegūti par ceftazidīma/avibaktāma lietošanu kombinācijā ar metronidazolu, tobramicīnu, levofloksacīnu, vankomicīnu, linezolīdu, kolistīnu un tigeciklīnu, liecina, ka nav novērojama ne sinerģiska, ne antagoniska iedarbība.

Jutības noteikšanas robežvērtības

Eiropas Pretmikrobu līdzekļu jutības noteikšanas komitejas (European Committee on Antimicrobial

Susceptibility Testing (EUCAST)) noteiktās ceftazidīma/avibaktāma minimālās inhibējošās

koncentrācijas (MIK) robežvērtības ir šādas:

Mikroorganismi

Jutīgs

Rezistents

Enterobacteriaceae

≤8 mg/l

>8 mg/l

Pseudomonas aeruginosa ≤8 mg/l

>8 mg/l

Farmakokinētiskā/farmakodinamiskā attiecība Pierādīts, ka ceftazidīma pretmikrobiskā aktivitāte pret noteiktiem patogēniem vislabāk korelē ar laika daudzumu procentos, kādu vienā dozēšanas intervālā brīvās zāļvielas koncentrācija pārsniedz ceftazidīma/avibaktāma minimālo inhibējošo koncentrāciju (% T > ceftazidīma-avibaktāma MIK). Avibaktāma FK-FD rādītājs ir laika daudzums procentos, kādu vienā dozēšanas intervālā brīvās zāļvielas koncentrācija pārsniedz sliekšņa koncentrāciju (% T > CT).
Klīniskā efektivitāte pret noteiktiem patogēniem mikroorganismiem

Klīniskos pētījumos pierādīta efektivitāte pret šādiem patogēniem mikroorganismiem, kas in vitro bija jutīgi pret ceftazidīmu/avibaktāmu.

Komplicētas intraabdominālas infekcijas Gramnegatīvi mikroorganismi:
 Citrobacter freundii,  Enterobacter cloacae,  Escherichia coli,  Klebsiella oxytoca,  Klebsiella pneumoniae,  Pseudomonas aeruginosa.

Komplicētas urīnceļu infekcijas Gramnegatīvi mikroorganismi:
 Escherichia coli,  Klebsiella pneumoniae,  Proteus mirabilis,  Enterobacter cloacae,  Pseudomonas aeruginosa.

Hospitāla pneimonija (HP),iekļaujot, arī ar plaušu ventilāciju saistīta pneimonija (VSP) Gramnegatīvi mikroorganismi:
 Enterobacter cloacae  Escherichia coli  Klebsiella pneumoniae

10

 Proteus mirabilis  Serratia marcescens  Pseudomonas aeruginosa
Klīniskā efektivitāte nav pierādīta pret turpmāk norādītajiem patogēniem, kas var būt nozīmīgi reģistrēto indikāciju gadījumā, lai arī pētījumi in vitro liecina, ka tad, ja nav iegūtu rezistences mehānismu, tie varētu būt jutīgi pret ceftazidīmu/avibaktāmu.
Gramnegatīvi mikroorganismi:  Citrobacter koseri,  Enterobacter aerogenes,  Morganella morganii,  Proteus vulgaris,  Providencia rettgeri.
In vitro dati liecina, ka turpmāk norādītie mikroorganismi nav jutīgi pret ceftazidīmu/avibaktāmu:  Staphylococcus aureus (pret meticilīnu jutīgie un nejutīgie celmi),  anaerobie organismi,  Enterococcus sugas,  Stenotrophomonas maltophilia,  Acinetobacter sugas.
Pediatriskā populācija Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt Zavicefta pētījumu rezultātus vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās par intraabdominālu infekciju, urīnceļu infekciju, pneimonijas un gramnegatīvo baktēriju izraisītu infekciju ārstēšanu (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Izkliede Gan ceftazidīms, gan avibaktāms ar cilvēka proteīniem saistās attiecīgi aptuveni 10% un 8% apmērā. Klīniski veseliem pieaugušajiem pēc vairākkārtējas 2000 mg/500 mg ceftazidīma/avibaktāma ievadīšanas ar 2 stundas ilgu infūziju ik pēc 8 stundām cetazidīma un avibaktāma izkliedes tilpumi līdzsvara stāvoklī bija attiecīgi ap 22 l un 18 l. Ceftazidīms un avibaktāms vienādā pakāpē iespiežas cilvēka bronhu epitēlija klājaudu šķidrumā (EKŠ), un to koncentrācija ir aptuveni 30% no koncentrācijas plazmā. Koncentrācijas svārstības laika profils EKŠ un plazmā laikā ir līdzīgas.
Neskartu hematoencefālisko barjeru ceftazidīms šķērso slikti. Smadzeņu mīksto apvalku iekaisuma gadījumā ceftazidīma koncentrācija CSŠ sasniedz no 4 līdz 20 mg/l vai vairāk. Avibaktāma spēja šķērsot hematoencefālisko barjeru klīniski nav pētīta; taču trušiem ar smadzeņu mīksto apvalku iekaisumu ceftazidīma un avibaktāma kopējā iedarbība CSŠ bija attiecīgi 43% un 38% no AUC plazmā. Ceftazidīms viegli šķērso placentāro barjeru un tiek izvadīts ar mātes pienu.
Biotransformācija
Ceftazidīms netiek metabolizēts. Cilvēka aknu preparātos (mikrosomās un hepatocītos) avibaktāma metabolisms netika novērots. Nemainītā avibaktāma forma bija galvenais ar zālēm saistītais savienojums cilvēka plazmā un urīnā pēc [14C]-avibaktāma ievadīšanas.
Eliminācija
Gan ceftazidīma, gan avibaktāma terminālais eliminācijas pusperiods (t½) pēc intravenozas ievadīšanas ir aptuveni 2 stundas. Ceftazidīms tiek izvadīts nemainītā formā urīnā ar glomerulāro filtrāciju; aptuveni 80-90 % devas urīnā nonāk 24 stundu laikā. Avibaktāms nemainītā formā tiek izvadīts ar urīnu, un tā renālais klīrenss ir aptuveni 158 ml/min, kas liecina, ka papildus glomerulārajai
11

filtrācijai notiek arī aktīva tubulārā sekrēcija; urīnā nonāk aptuveni 97% visas avibaktāma devas, 95% - 12 stundu laikā. Mazāk nekā 1% ceftazidīma tiek izvadīts ar žulti, un mazāk nekā 0,25% avibaktāma tiek izvadīti ar fēcēm.
Linearitāte/nelinearitāte
Pēc vienreizējas intravenozas ievadīšanas pētītajā devu diapazonā (no 500 mg līdz 2000 mg) gan ceftazidīma, gan avibaktāma farmakokinētika ir aptuveni lineāra. Pēc vairākkārtējas 2000 mg/500 mg ceftazidīma/avibaktāma intravenozas infūzijas ik pēc 8 stundām līdz 11 dienām ilgi klīniski veseliem pieaugušajiem ar normālu nieru darbību konstatējamu ceftazidīma vai avibaktāma uzkrāšanos nenovēroja.
Īpašas pacientu grupas
Nieru darbības traucējumi Pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem nieru darbības traucējumiem ceftazidīma un avibaktāma eliminācija samazinās. Pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem nieru darbības traucējumiem avibaktāma AUC vidēji palielinās attiecīgi 3,8 un 7 reizes (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Aknu darbības traucējumi
Cilvēkiem bez nieru darbības traucējumiem, kam ceftazidīmu intravenozi ievadīja pa 2 g ik pēc 8 stundām 5 dienas, nenovēroja vieglu vai vidēji smagu aknu darbības traucējumu ietekmi uz ceftazidīma farmakokinētiku. Ceftazidīma farmakokinētika pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem nav noskaidrota. Avibaktāma farmakokinētika pacientiem ar jebkādas pakāpes aknu darbības traucējumiem nav pētīta.
Tā kā ceftazidīmam un avibaktāmam šķietami nav raksturīgs nozīmīgs metabolisms aknās, nav gaidāms, ka aknu darbības traucējumi nozīmīgi mainīs vienas vai otras aktīvās vielas sistēmisko klīrensu.
Gados vecāki pacienti (≥ 65 gadi) Gados vecākiem pacientiem novērotais samazinātais ceftazidīma klīrenss galvenokārt bija saistīts ar vecuma atkarīgu ceftazidīma renālā klīrensa samazināšanos. Pēc 2 g intravenozas bolus injekcijas ik pēc 12 stundām gados vecākiem pacientiem no 80 gadu vecuma vidējais eliminācijas pusperiods bija no 3,5 līdz 4 stundām.
Pēc vienreizējas 500 mg avibaktāma devas intravenozas ievadīšanas ar 30 minūšu i.v. infūziju gados vecākiem cilvēkiem bija lielāks avibaktāma terminālais pusperiods, kas, iespējams, ir saistīts ar vecuma atkarīgu renālā klīrensa samazināšanos.
Dzimums un rase Dzimums vai rase būtiski neietekmē ceftazidīma/avibaktāma farmakokinētiku.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Ceftazidīms
Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, atkārtotu devu toksicitāti, toksisku ietekmi uz reproduktivitāti vai genotoksicitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam. Pētījumi par ceftazidīma kancerogenitāti nav veikti.
Avibaktāms
Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, atkārtotu devu toksicitāti vai genotoksicitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam. Pētījumi par avibaktāma kancerogenitāti nav veikti.
12

Toksiskā ietekme uz reproduktivitāti
Pēc avibaktāma ievadīšanas grūsnām trusenēm pa 300 un pa 1000 mg/kg/dienā novēroja devu atkarīgu vidējās augļa masas samazināšanos un aizkavētu pārkaulošanos, kas iespējami saistīta ar toksisko ietekmi uz māti. Kopējās iedarbības līmenis plazmā, kas atbilst mātes un augļa NOAEL (100 mg/kg/dienā), liecina par vidēju vai zemu drošuma robežu. Pētījumos ar žurkām nenovēroja nevēlamu ietekmi uz embrionālo un augļa attīstību vai fertilitāti. Pēc avibaktāma ievadīšanas žurkām visā grūsnības un laktācijas laikā nenovēroja ietekmi uz mazuļu izdzīvošanu, augšanu vai attīstību, taču mazāk nekā 10% žurku mazuļu novēroja nieru piltuvju un urīnvadu dilatāciju, ja kopējā iedarbība mātei vismaz aptuveni 1,5 reizes pārsniedza terapeitisko kopējo iedarbību cilvēkam.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Nātrija karbonāts (bezūdens)
6.2. Nesaderība
Šīs zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm, izņemot 6.6. apakšpunktā minētās.
6.3. Uzglabāšanas laiks
Pulveris
3 gadi.
Pēc koncentrāta pagatavošanas
Pagatavotais koncentrāta šķīdums jāizlieto nekavējoties.
Pēc koncentrāta atšķaidīšanas Pagatavotā šķīduma ķīmiskā un fizikālā stabilitāte pierādīta līdz 24 stundām temperatūrā no 2ºC līdz 8ºC, ar tai sekojošu uzglabāšanu ne ilgāk par 12 stundām temperatūrā līdz 25ºC.
No mikrobioloģiskā viedokļa zāles jāizlieto nekavējoties. Ja zāles netiek ievadītas nekavējoties, pagatavotā šķīduma uzglabāšanas laiks un apstākļi lietošanas laikā pirms ievadīšanas ir lietotāja atbildība un parasti nedrīkst pārsniegt 24 stundas temperatūrā no 2ºC līdz 8°C, ja vien pulvera šķīdināšana/koncentrāta atšķaidīšana ir notikusi kontrolētos un validētos aseptiskos apstākļos.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
Uzglabāšanas nosacījumus pēc zāļu pulvera izšķīdināšanas un koncentrāta atšķaidīšanas skatīt 6.3. apakšpunktā.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
20 ml (1. hidrolītiskās klases) stikla flakons, kas slēgts ar gumijas (halobutila) aizbāzni un alumīnija valcējumu, kam ir noņemams vāciņš.
13

Zāles pieejamas iepakojumā pa 10 flakoniem.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
Pulveris ir jāizšķīdina ūdenī injekcijām, un pirms lietošanas iegūtais koncentrāts ir nekavējoties jāatšķaida. Koncentrāta šķīdums ir bāli dzeltens šķīdums un nesatur daļiņas.
Šķīduma pagatavošanai un ievadīšanai jāizmanto parastās aseptiskās darba metodes.
1. Izduriet šļirces adatu caur flakona aizbāzni un ievadiet tajā 10 ml sterila ūdens injekcijām. 2. Izvelciet adatu un saskalojiet flakonu, iegūstot dzidru šķīdumu. 3. Neieduriet gāzu spiediena izlīdzināšanas adatu, kamēr pulveris nav izšķīdis. Caur flakona aizbāzni
ieduriet gāzu spiediena izlīdzināšanas adatu, lai mazinātu iekšējo spiedienu flakonā. 4. Nekavējoties pārnesiet visu iegūto šķīdumu (aptuveni 12 ml) infūziju maisā. Mazāku devu var
iegūt, pārnesot atbilstoši mazāku koncentrāta tilpumu uz infūziju maisu, pamatojoties uz ceftazidīma un avibaktāma koncentrāciju koncentrātā attiecīgi 167,3 mg/ml un 41,8 mg/ml. 1000 mg/250 mg vai 750 mg/187,5 mg devu var iegūt ar attiecīgi 6,0 ml un 4,5 ml koncentrāta.
Piezīme: lai nodrošinātu zāļu sterilitāti, ir svarīgi gāzu spiediena izlīdzināšanas adatu neizdurt cauri flakona aizbāznim, pirms pulveris nav pilnīgi izšķīdis.
Ceftazidīma/avibaktāma pulveris flakonā jāizšķīdina 10 ml sterila ūdens injekcijām, un pēc tam flakona saturs jāsaskalo, līdz tas ir izšķīdis. Infūziju maisā var būt jebkurš no turpmāk norādītajiem šķīdumiem: 9 mg/ml (0,9%) nātrija hlorīda šķīdums injekcijām, 50 mg/ml (5%) glikozes šķīdums injekcijām, 4,5 mg/ml (0,45%) nātrija hlorīda un 25 mg/ml (2,5%) glikozes šķīdums injekcijām vai Ringera laktāta šķīdums injekcijām. Infūzijas šķīduma pagatavošanai atkarībā no pacientam ievadāmā tilpuma var izmantot 100 ml infūzijas maisu. Kopējais laika posms no šķīdināšanas uzsākšanas līdz intravenozās infūzijas pagatavošanas pabeigšanai nedrīkst pārsniegt 30 minūtes.
Katrs flakons ir paredzēts vienreizējai lietošanai.
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Pfizer Ireland Pharmaceuticals Operations Support Group Ringaskiddy, County Cork Īrija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)
EU/1/16/1109/001
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
2016. gada 24. jūnijs
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
14

II PIELIKUMS A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI
VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU
UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
15

A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI Ražotāja(-u), kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese
GlaxoSmithKline Manufacturing S.p.A VIA A. FLEMING, 2 VERONA 37135 Itālija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI Speciālu recepšu zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (skatīt I pielikumu: zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts).
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS  Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē. Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāiesniedz šo zāļu pirmais periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums 6 mēnešu laikā pēc reģistrācijas apliecības piešķiršanas.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
 Riska pārvaldības plāns (RPP) Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjauninātajos apstiprinātajos RPP. Atjaunināts RPP jāiesniedz:
 pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma;  ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna
informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
16

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
17

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
18

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA KASTĪTE
1. ZĀĻU NOSAUKUMS ZAVICEFTA 2 g/0,5g pulveris infūziju šķīduma koncentrāta pagatavošanai ceftazidimum/avibactamum
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Viens flakons satur ceftazidīma pentahidrātu, kas atbilst 2 g ceftazidīma, un avibaktāma nātrija sāli, kas atbilst 0,5 g avibaktāma.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur nātrija karbonātu– sīkāku informāciju skatīt lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS pulveris infūziju šķīduma koncentrāta pagatavošanai 10 flakonu
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Intravenozai ievadīšanai Pirms lietošanas atšķaidīt.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz:
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
19

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Pfizer Ireland Pharmaceuticals Operations Support Group Ringaskiddy, County Cork Īrija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/16/1109/001
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Pamatojums Braila raksta nepiemērošanai ir apstiprināts.
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
20

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA FLAKONA ETIĶETE 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) ZAVICEFTA 2 g/0,5 g pulveris koncentrāta pagatavošanai ceftazidimum/avibactamum i.v. 2. LIETOŠANAS VEIDS 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS ceftazidīms 2 g/avibaktāms 0,5 g 6. CITA
21

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
22

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Zavicefta 2 g/0,5 g pulveris infūziju šķīduma koncentrāta pagatavošanai ceftazidimum/avibactamum

Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.

Pirms šo zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.

-

Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.

-

Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai medmāsai.

-

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai medmāsu. Tas attiecas arī

uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.

Šajā instrukcijā varat uzzināt:

1. Kas ir Zavicefta un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Zavicefta lietošanas 3. Kā lietot Zavicefta 4. Iespējamās blakusparādības 5 Kā uzglabāt Zavicefta 6. Iepakojuma saturs un cita informācija

1. Kas ir Zavicefta un kādam nolūkam to lieto
Kas ir Zavicefta Zavicefta ir antibiotisks līdzeklis, kas satur divas aktīvās vielas – ceftazidīmu un avibaktāmu.
 Ceftazidīms pieder pie antibiotisko līdzekļu grupas, ko sauc par “cefalosporīniem”. Tas var panākt daudzu veidu baktēriju bojāeju.
 Avibaktāms ir “bēta-laktamāzes inhibitors”, kas palīdz ceftazidīmam nonāvēt dažas baktērijas, kuras ceftazidīms nespēj nonāvēt viens pats.
Kādam nolūkam Zavicefta lieto Zavicefta lieto pieaugušajiem, lai ārstētu:
 vēdera dobuma un zarnu trakta (vēdera) infekcijas;  urīnpūšļa vai nieru infekcijas, ko sauc par “urīnceļu infekcijām”;  plaušu infekciju, ko sauc par “pneimoniju”;  infekcijas, ko izraisījušas baktērijas, kuru bojāeju nespēj panākt citas antibiotikas.
Kā Zavicefta darbojas Zavicefta darbojas, nonāvējot noteikta veida baktērijas, kas var izraisīt nopietnas infekcijas.

2. Kas Jums jāzina pirms Zavicefta lietošanas
Nelietojiet Zavicefta šādos gadījumos:  ja Jums ir alerģija pret ceftazidīmu, avibaktāmu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu;  ja Jums ir alerģija pret citām cefalosporīna grupas antibiotikām;  ja Jums jebkad ir bijusi smaga alerģiska reakcija pret citu, penicilīna vai karbapenēma grupas, antibiotisku līdzekli.
Nelietojiet Zavicefta, ja kāds no iepriekš minētajiem nosacījumiem attiecas uz Jums. Neskaidrības gadījumā pirms Zavicefta lietošanas konsultējieties ar ārstu vai medmāsu.
23

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Pirms Zavicefta lietošanas konsultējieties ar ārstu vai medmāsu šādos gadījumos:
 ja Jums jebkad ir bijusi jebkāda alerģiska reakcija (pat tad, ja tikai izsitumi) pret penicilīna vai karbapenēma grupas antibiotiskiem līdzekļiem;
 ja Jums ir nieru darbības traucējumi – lai būtu drošs, ka Jūs nesaņemat pārmērīgu zāļu daudzumu, ārsts var ārstēt Jūs ar mazāku devu. Tas var izraisīt attiecīgus simptomus, piemēram, lēkmes (skatīt sadaļu „Ja esat lietojis Zavicefta vairāk, nekā noteikts”).
Ja kāds no iepriekš minētajiem nosacījumiem attiecas uz Jums (vai Jūs neesat pārliecināts), pirms Zavicefta lietošanas konsultējieties ar ārstu vai medmāsu.
Ja Jūs zāļu lietošanas laikā ciešat no caurejas, informējiet par to savu ārstu vai medmāsu.
Citas infekcijas Pastāv neliela iespēja, ka Zavicefta lietošanas laikā vai pēc tās beigām Jums var rasties cita infekcija, ko izraisa cita baktērija. To vidū var būt arī piena sēnīte (sēnīšu infekcija, kas attīstās mutes vai dzimumorgānu apvidū).
Laboratoriskie izmeklējumi Pastāstiet ārstam, ja Zavicefta lietošanas laikā Jums ir paredzēta jebkādu laboratorisko izmeklējumu veikšana. Tas nepieciešams, jo Jums var būt neatbilstošs rezultāts izmeklējumā, ko sauc par “DAGT” jeb “Kūmbsa testu”. Ar šo testu tiek atklātas antivielas, kas darbojas pret eritrocītiem.
Zavicefta var ietekmēt arī dažu cukura noteikšanas testu rezultātu urīnā. Pastāstiet speciālistam, kas paņem paraugu, ka Jums ievadīts Zavicefta.
Bērni un pusaudži Zavicefta nedrīkst lietot bērniem un pusaudžiem, jo nav zināms, vai šo zāļu lietošana šīs vecuma grupas pacientiem ir droša.
Citas zāles un Zavicefta Pastāstiet ārstam vai medmāsai par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Pirms Zavicefta lietošanas pastāstiet ārstam, ja lietojat kādas no turpmāk minētām zālēm:  antibiotisku līdzekli, ko sauc par hloramfenikolu;  antibiotisku līdzekli, kas pieder pie aminoglikozīdu grupas, piemēram, gentamicīnu, tobramicīnu;  diurētisku līdzekli, ko sauc par furosemīdu;  zāles pret podagru, ko sauc par probenecīdu.
Ja kāds no iepriekš minētajiem nosacījumiem attiecas uz Jums, pirms Zavicefta lietošanas pastāstiet par to ārstam.
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Zavicefta var izraisīt reiboni. Tas var ietekmēt Jūsu spēju vadīt transportlīdzekli, lietot instrumentus vai apkalpot mehānismus.
24

Zavicefta satur nātriju Šo zāļu maksimālā ieteicamā dienas deva satur 444 mg nātrija (sastopams galda sālī). Tas ir līdzvērtīgi 22,2% ieteicamās maksimālās ar uzturu uzņemtā nātrija dienas devas pieaugušajiem.
Ja jums ir ieteikts ierobežot sāls daudzumu uzturā, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
3. Kā lietot Zavicefta
Zavicefta Jums ievadīs ārsts vai medmāsa.
Cik daudz lietot Ieteicamā deva ir viens flakons (2 g ceftazidīma un 0,5 g avibaktāma) ik pēc 8 stundām.
Šīs zāles ievada ar pilienu infūziju vēnā – tās ilgums ir aptuveni 2 stundas.
Ārstēšanas kursa ilgums parasti ir 5 līdz 14 dienas, atkarībā no infekcijas veida un Jūsu organisma atbildes reakcijas uz ārstēšanu.
Pacienti ar nieru darbības traucējumiem Ja Jums ir nieru darbības traucējumi, ārsts var samazināt Jums nepieciešamo devu. Tas nepieciešams, jo Zavicefta no organisma tiek izvadīts caur nierēm.
Ja esat lietojis Zavicefta vairāk, nekā noteikts Zavicefta Jums ievadīs ārsts vai medmāsa, tādēļ maz iespējams, ka Jums tiks ievadīta nepareiza deva. Taču tad, ja Jums rodas blakusparādības vai šķiet, ka ievadīts pārāk daudz Zavicefta, nekavējoties pastāstiet par to ārstam vai medmāsai. Ja esat lietojis Zavicefta vairāk, nekā noteikts, tas var ietekmēt galvas smadzenes un izraisīt krampju lēkmes vai komu.
Ja Jums nav ievadīta Zavicefta deva Ja Jums šķiet, ka ir izlaista šo zāļu deva, nekavējoties pastāstiet par to ārstam vai medmāsai.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai medmāsai.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, arī šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas. Šo zāļu lietošanas laikā var rasties turpmāk norādītās blakusparādības.
Smagas blakusparādības Nekavējoties pastāstiet ārstam, ja ievērojat kādas no turpmāk minētām smagām blakusparādībām – Jums var būt nepieciešama neatliekama medicīniska palīdzība:
 smagas alerģiskas reakcijas – to pazīmes ir pēkšņa lūpu, sejas, rīkles vai mēles pietūkšana, izteikti izsitumi vai citas smagas ādas reakcijas, apgrūtināta rīšana vai elpošana. Šī reakcija var būt dzīvībai bīstama;
 caureja, kas kļūst stiprāka vai neizzūd, vai asinis vai gļotas fēcēs – šāda reakcija var rasties Zavicefta lietošanas laikā vai pēc lietošanas pārtraukšanas. Ja rodas šāda blakusparādība, nelietojiet zāles, kas apstādina vai palēnina zarnu peristaltiku (kustības).
Nekavējoties pastāstiet ārstam, ja ievērojat kādu no iepriekš minētajām smagām blakusparādībām.
Citas blakusparādības Pastāstiet ārstam vai medmāsai, ja ievērojat kādu no turpmāk minētajām blakusparādībām.
25

Ļoti bieži: (var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem)  izmainīts rezultāts laboratoriskajās analīzēs, ko sauc par “DAGT” jeb “Kūmbsa testu”. Ar šo testu tiek atklātas antivielas, kas darbojas pret eritrocītiem. Iespējams, ka tas var izraisīt anēmiju (kas var likt Jums justies nogurušam) un dzelti (ādas un acu iekrāsošanos dzeltenā krāsā).
Bieži: (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem)  sēnīšinfekcijas, arī mutes dobumā un makstī;  izmaiņas dažu veidu asins šūnu (eozinofilo leikocītu vai trombocītu) skaits – to var noteikt ar asins analīzēm;  galvassāpes;  reibonis;  slikta dūša vai vemšana;  vēdersāpes;  caureja;  paaugstināts dažu, aknās sintezētu enzīmu līmenis asinīs – to var noteikt ar asins analīzēm;  virs apkārtējās ādas pacelti, niezoši izsitumi (nātrene);  nieze  apsārtums, sāpes vai pietūkums vietā, kur Zavicefta tika ievadīts vēnā;  drudzis.
Retāk: (var rasties līdz 1 no 100 cilvēkiem)  palielināts noteikta veida asins šūnu (limfocītu) skaits – to var noteikt ar asins analīzēm;  samazināts dažu veidu asins šūnu (leikocītu) skaits – to var noteikt ar asins analīzēm;  tirpšana vai nejutība;  slikta garša mutē;  paaugstināts dažu savienojumu (kreatinīna vai urīnvielas) līmenis asinīs. Tie raksturo Jūsu nieru darbību.
Ļoti reti: (var rasties līdz 1 no 10 000 cilvēkiem)  pietūkums daļā nieres, kas var pavājināt tās normālo darbību.
Nav zināms: (biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)  nozīmīgi samazināts infekciju apkarojošo leikocītu skaits – to var noteikt ar asins analīzēm;  samazināts eritrocītu skaits (hemolītiskā anēmija) – to var noteikt ar asins analīzēm;  smaga alerģiska reakcija (skatīt Smagas blakusparādības iepriekš);  acu baltumu vai ādas iekrāsošanās dzeltenā krāsā (dzelte);  pēkšņi sākušies smagi izsitumi vai pūslīšu rašanās uz ādas un ādas lobīšanās, ko var pavadīt augsta temperatūra vai locītavu sāpes (šīs pazīmes var liecināt par daudz nopietnāku medicīnisku stāvokli – toksisku epidermas nekrolīzi, Stīvensa-Džonsona sindromu, daudzformu eritēmu vai sindromu, ko sauc par DRESS – zāļu izraisītu reakciju ar eozinofiliju un sistēmiskiem simptomiem);  zemādas audu pietūkums, sevišķi ap lūpām un acīm.
Ja ievērojat kādu no iepriekš minētajām blakusparādībām, pastāstiet par to ārstam vai medmāsai.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
26

5 Kā uzglabāt Zavicefta
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādītas uz kastītes un flakona etiķetes. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pargātu no gaismas.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Zavicefta satur  Aktīvās vielas ir ceftazidīms un avibaktāms. Viens flakons satur ceftazidīma pentahidrātu daudzumā, kas atbilst 2 g ceftazidīma, un avibaktāma nātrija sāli daudzumā, kas atbilst 0,5 g avibaktāma.  Citas sastāvdaļas ir nātrija karbonāts (bezūdens).

Zavicefta ārējais izskats un iepakojums Zavicefta ir balts līdz dzeltens pulveris infūziju šķīduma koncentrāta pagatavošanai flakonā. Tas pieejams iepakojumā pa 10 flakoniem.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks Pfizer Ireland Pharmaceuticals Operations Support Group Ringaskiddy, County Cork Īrija

Ražotājs GlaxoSmithKline Manufacturing S.p.A. Via Alessandro Fleming 2 Verona 37135 Itālija

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:

België/Belgique/Belgien Pfizer S.A. / N.V. Tél/Tel: +32 (0)2 554 62 11

Lietuva Pfizer Luxembourg SARL filialas Lietuvoje Tel. +3705 2514000

България Пфайзер Люксембург САРЛ, Клон България Тел.: +359 2 970 4333

Luxembourg/Luxemburg Pfizer S.A. Tél/Tel: +32 (0)2 554 62 11

Česká republika Pfizer spol s r.o. Tel: +420-283-004-111

Magyarország PFIZER Kft. Tel. + 36 1 488 37 00

Danmark Pfizer ApS Tlf: +45 44 20 11 00

Malta Vivian Corporation Ltd. Tel: +35621 344610

27

Deutschland Pfizer Pharma PFE GmbH Tel: +49 (0)800 8535555

Nederland Pfizer bv Tel: +31 (0)10 406 43 01

Eesti Pfizer Luxembourg SARL Eesti filiaal Tel: +372 666 7500

Norge Pfizer AS Tlf: +47 67 52 61 00

Ελλάδα Pfizer ΕΛΛΑΣ Α.Ε. Τηλ.: +30 210 67 85 800

Österreich Pfizer Corporation Austria Ges.m.b.H. Tel: +43 (0)1 521 15-0

España Pfizer, S.L. Tel: +34 91 490 99 00

Polska Pfizer Polska Sp. z o.o. Tel.: +48 22 335 61 00

France Pfizer Tél: +33 (0)1 58 07 34 40

Portugal Laboratórios Pfizer, Lda. Tel: +351 21 423 5500

Hrvatska Pfizer Croatia d.o.o. Tel: + 385 1 3908 777

România Pfizer România S.R.L. Tel: +40 (0)21 207 28 00

Ireland Pfizer Healthcare Ireland Tel: +1800 633 363 (toll free) +44 (0)1304 616161

Slovenija Pfizer Luxembourg SARL Pfizer, podružnica za svetovanje s področja farmacevtske dejavnosti, Ljubljana Tel: + 386 (0)1 52 11 400

Ísland Icepharma hf. Sími: +354 540 8000

Slovenská republika Pfizer Luxembourg SARL, organizačná zložka Tel: +421–2–3355 5500

Italia Pfizer Italia S.r.l. Tel: +39 06 33 18 21

Suomi/Finland Pfizer PFE Finland Oy Puh./Tel: +358 (0)9 43 00 40

Κύπρος Pfizer ΕΛΛΑΣ Α.Ε. (CYPRUS BRANCH) Τηλ: +357 22 817690

Sverige Pfizer AB Tel: +46 (0)8 550 520 00

Latvija Pfizer Luxembourg SARL filiāle Latvijā Tel: +371 670 35 775

United Kingdom Pfizer Limited Tel: +44 (0) 1304 616161

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta

Citi informācijas avoti

Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

28

Tālāk sniegtā informācija paredzēta tikai veselības aprūpes speciālistiem

Uzmanību! Pirms šo zāļu nozīmēšanas pacientam, lūdzu, izlasiet zāļu aprakstu.

Pagatavojot šķīdumu infūzijām, jāievēro aseptiskas darba metodes. Zavicefta flakona saturs jāizšķīdina 10 ml sterila ūdens injekcijām. Norādījumi par Zavicefta flakona satura šķīdināšanu apkopoti turpmāk.

Devas stiprums ceftazidīms/avibaktāms
(mg)
2000/500

Pievienojamais šķīdinātāja tilpums
(ml)
10

Aptuvenā ceftazidīma/avibaktāma
koncentrācija (mg/ml) 167,3/41,8

No flakona paņemamais
tilpums
Viss tilpums

1. Izduriet šļirces adatu caur flakona aizbāznim un ievadiet flakonā 10 ml sterila ūdens injekcijām.
2. Izvelciet adatu un saskalojiet flakonu, iegūstot dzidru šķīdumu. 3. Neieduriet gāzu spiediena izlīdzināšanas adatu, kamēr pulveris nav izšķīdis. Caur flakona
aizbāzni ieduriet gāzu spiediena izlīdzināšanas adatu, lai mazinātu iekšējo spiedienu flakonā. 4. Nekavējoties pārnesiet visu iegūto šķīdumu (aptuveni 12,0 ml) infūziju maisā. Mazāku devu
var iegūt, pārnesot atbilstošu koncentrāta tilpumu uz infūziju maisu, pamatojoties uz ceftazidīma un avibaktāma koncentrāciju koncentrātā attiecīgi 167,3 mg/ml un 41,8 mg/ml. 1000 mg/250 mg vai 750 mg/187,5 mg devu var iegūt ar attiecīgi 6,0 ml un 4,5 ml koncentrāta.

Piezīme: lai nodrošinātu zāļu sterilitāti, ir svarīgi gāzu spiediena izlīdzināšanas adatu neizdurt cauri flakona aizbāznim, pirms pulveris nav pilnīgi izšķīdis.

Lai pagatavotu Zavicefta šķīdumu infūzijām, iegūtais koncentrāts ir jāatšķaida. Infūzijas šķīduma pagatavošanai atkarībā no pacientam ievadāmā tilpuma var izmantot 100 ml infūzijas maisu. Piemēroti šķīdumi infūziju šķīduma pagatavošanai ir: 9 mg/ml (0,9%) nātrija hlorīda šķīdums injekcijām, 50 mg/ml (5%) glikozes šķīdums injekcijām, 4,5 mg/ml (0,45%) nātrija hlorīda un 25 mg/ml (2,5%) glikozes šķīdums injekcijām vai Ringera laktāta šķīdums injekcijām. Iegūtais šķīdums jāievada ar 120 minūtes ilgu infūziju.

Izšķīdināšanas laiks ir mazāk nekā 2 minūtes. Maigi samaisiet maisījumu, lai izšķīdinātu, un pārliecinieties, ka saturs ir pilnīgi izšķīdis. Kopējais laiks no šķīdināšanas uzsākšanas līdz intravenozās infūzijas pagatavošanas pabeigšanai nedrīkst pārsniegt 30 minūtes. Pirms ievadīšanas vizuāli jāpārbauda, vai parenterāli lietojamās zālēs nav daļiņu.

Zavicefta šķīdums infūzijām ir bāli dzeltens un nesatur daļiņas.

Pētījumi liecina, ka Zavicefta šķīdumi infūzijām istabas temperatūrā ir stabili līdz 12 stundām. Glabājot ledusskapī, tie ir stabili līdz 24 stundām. Pēc izņemšanas no ledusskapja atšķaidītās zāles jāglabā istabas temperatūrā un jāizlieto 12 stundu laikā. Kopējā stabilitāte lietošanas laikā no pulvera izšķīdināšanas brīža līdz ievadīšanai nepārsniedz 36 stundas (24 stundas temperatūrā no 2 līdz 8 oC un 12 stundas istabas temperatūrā).

No mikrobioloģiskā viedokļa zāles jāizlieto nekavējoties, ja vien pulvera šķīdināšana un koncentrāta atšķaidīšana nav notikusi kontrolētos un validētos aseptiskos apstākļos. Ja zāles netiek ievadītas nekavējoties, pagatavotā šķīduma uzglabāšanas laiks un apstākļi pirms ievadīšanas ir lietotāja atbildība.

29

Zavicefta saderība ar citām zālēm nav noskaidrota. Zavicefta nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) vai fiziski pievienot šķīdumiem, kas satur citas zāles. Katrs flakons ir paredzēts tikai vienreizējai lietošanai. Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
30

Lejupielādēt zāļu aprakstu

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām. Skatīt 4.8. apakšpunktu par to, kā ziņot par nevēlamām blakusparādībām.
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Zavicefta 2 g/0,5 g pulveris infūziju šķīduma koncentrāta pagatavošanai
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS Viens flakons satur ceftazidīma pentahidrātu, kas atbilst 2 g ceftazidīma (ceftazidimum), un avibaktāma nātrija sāli, kas atbilst 0,5 g avibaktāma (avibactamum). Pēc pulvera izšķīdināšanas 1 ml šķīduma satur 167,3 mg ceftazidīma un 41,8 mg avibaktāma (skatīt 6.6. apakšpunktu). Palīgviela ar zināmu iedarbību: viens flakons satur 6,44 mmol (aptuveni 148 mg) nātrija. Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA Pulveris infūziju šķīduma koncentrāta pagatavošanai (pulveris koncentrāta pagatavošanai). Balts vai dzeltens pulveris.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA 4.1. Terapeitiskās indikācijas Zavicefta indicēts turpmāk norādīto infekciju ārstēšanai pieaugušajiem (skatīt 4.4. un 5.1. apakšpunktu):
 komplicēta intraabdomināla infekcija (kIAI),  komplicēta urīnceļu infekcija (kUCI), arī pielonefrīts,  hospitāla pneimonija (HP), arī ar plaušu ventilāciju saistīta pneimonija (VSP), Zavicefta ir indicēts arī aerobisku gramnegatīvu mikroorganismu izraisītu infekciju terapijai pieaugušiem pacientiem ar ierobežotām ārstēšanas iespējām (skatīt 4.2., 4.4. un 5.1. apakšpunktu). Jāņem vērā oficiālās vadlīnijas par racionālu antibakteriālo līdzekļu lietošanu. 4.2. Devas un lietošanas veids Pacientiem, kuru ārstēšanas iespējas ir ierobežotas, Zavicefta lietošana aerobisku gramnegatīvu mikroorganismu izraisītu infekciju terapijai ir ieteicama tikai pēc infekcijas slimību ārstēšanā pietiekami pieredzējuša ārsta konsultācijas (skatīt 4.4. apakšpunktu). Devas 1. tabulā norādītas ieteicamās intravenozās devas pacientiem ar aprēķinātu kreatinīna klīrensu (CrCL) ≥ 51 mL/min (skatīt 4.4. un 5.1. apakšpunktu).
2

1. tabula. Ieteicamā intravenozi ievadāmā deva pacientiem ar aprēķinātu CrCL≥ 51 mL/min1

Infekcijas veids

Ceftazidīma/avibaktāma Ievadīšanas Infūzijas Terapijas ilgums

Komplicēta IAI2,3

deva 2 g/0,5 g

biežums Ik pēc

ilgums 2 stundas

5-14 dienas

8 stundām

Komplicēta UCI, arī pielonefrīts3

2 g/0,5 g

Ik pēc 2 stundas 8 stundām

5-10 dienas4

Hospitāla pneimonija, arī VSP3

2 g/0,5 g

Ik pēc 2 stundas 8 stundām

7-14 dienas

Aerobisku

2 g/0,5 g

Ik pēc 2 stundas Atkarībā no

gramnegatīvu

8 stundām

infekcijas smaguma

mikroorganismu

pakāpes, patogēna(-

izraisīta infekcija

iem) un pacienta

pacientiem ar

klīniskā un

ierobežotām ārstēšanas

bakterioloģiskā

iespējām2,3

stāvokļa izmaiņām5

1 CrCL aprēķināts, izmantojot Kokfrofta-Gola formulu

2Jālieto kombinācijā ar metronidazolu, ja ir aizdomas vai apstiprināts, ka infekcijas procesā iesaistīti ir

anaerobiskie patogēnie mikroorganismi. 3 Jālieto kombinācijā ar antibakteriālu līdzekli, kas darbojas pret grampozitīviem patogēniem mikroorganismiem,

ja ir aizdomas vai apstiprināts, ka infekcijas procesā iesaistīti šādi mikroorganismi. 4 Kopējais lietošanas ilgums iekļauj Zavicefta lietošanu intravenozi, kam seko piemērota perorāla terapija. 5Pieredze par Zavicefta ārstēšanas ilgumu, aks pārsniedz 14 dienas, ir loti ierobežota.

Īpašas pacientu grupas

Gados vecāki cilvēki Gados vecākiem pacientiem deva nav jāpielāgo (skatīt 5.2. apakšpunktu).

Nieru darbības traucējumiem Deva nav jāpielāgo pacientiem ar viegliem nieru darbības traucējumiem (aprēķinātais CrCl ≥ 51 - ≤ 80 ml/min) (skatīt 5.2. apakšpunktu).

2. tabulā norādīta ieteicamā devu pielāgošana pacientiem ar aprēķināto CrCl ≤ 50 ml/min (skatīt 4.4. un 5.2. apakšpunktu).

2. tabula. Ieteicamā intravenozi ievadāmā deva pacientiem ar aprēķināto kreatinīna klīrensu

≤ 50 ml/min1

Aprēķinātais CrCL

Dozēšanas shēma2

Ievadīšanas biežums

Infūzijas ilgums

(ml/min)

31-50

1 g/0,25 g

Ik pēc 8 stundām

2 stundas

16-30

0,75 g/0,1875 g

Ik pēc 12 stundām

2 stundas

6-15

0,75 g/0,1875 g

Ik pēc 24 stundām

2 stundas

NSTS, arī tad, ja tiek veikta hemodialīze 3

0,75 g/0,1875 g

Ik pēc 48 stundām

2 stundas

1 CrCl aprēķināts, izmantojot Kokfrofta-Gola formulu. 2 Devu rekomendācijas balstītas uz farmakokinētiskas modeļiem. 3 Ceftazidīmu un avibaktāmu var izvadīt hemodialīzes laikā (skatīt 4.9. un 5.2. apakšpunktu). Dienās, kad tiek
veikta hemodialīze, Zavicefta jāievada pēc hemodialīzes.

Aknu darbības traucējumi Pacientiem ar aknu darbības traucējumiem deva nav jāpielāgo (skatīt 5.2. apakšpunktu).

3

Pediatriskā populācija Drošums un efektivitāte, lietojot bērniem un pusaudžiem vecumā līdz 18 gadiem, līdz šim nav pierādīta.
Pašlaik pieejamie dati aprakstīti 4.8. apakšpunktā, taču ieteikumus par devām nevar sniegt.
Lietošanas veids Zavicefta ievada intravenozas infūzijas veidā 120 minūšu laikā, infūzijas tilpums ir 100 ml.
Ieteikumus par zāļu šķīdināšanu un atšķaidīšanu pirms lietošanas skatīt 6.6. apakšpunktā.
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvajām vielām vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
Paaugstināta jutība pret jebkuru no cefalosporīnu grupas antibakteriālajiem līdzekļiem.
Smaga paaugstināta jutība (piemēram, anafilaktiska reakcija, smaga ādas reakcija) pret jebkādu cita veida β-laktāma grupas antibakteriālo līdzekli (piemēram, penicilīniem, monobaktāmiem vai karbapenēmiem).
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Paaugstinātas jutības reakcijas
Iespējamas smagas un dažkārt letālas paaugstinātas jutības reakcijas (skatīt 4.3. un 4.8. apakšpunktu). Paaugstinātas jutības reakciju gadījumā, ārstēšana ar Zavicefta nekavējoties jāpārtrauc un jāsāk atbilstoši neatliekamās palīdzības pasākumi.
Pirms terapijas sākšanas jānoskaidro, vai pacientam anamnēzē nav paaugstinātas jutības reakcijas pret ceftazidīmu, citiem cefalosporīniem vai jebkuras citas β-laktāma grupas antibakteriālu līdzekli. Ja ceftazidīmu/avibaktāmu ievada pacientiem, kam anamnēzē ir viegla vai mērena paaugstināta jutība pret penicilīniem, monobaktāmiem vai karbapenēmiem, jāievēro piesardzība.
Clostridium difficile izraisīta caureja
Ir ziņots par Clostridium difficile izraisītu caureju pēc ceftazidīma/avibaktāma ievadīšanas, un tā var būt diapazonā no vieglas līdz dzīvībai bīstamai. Pacientiem, kam Zavicefta lietošanas laikā vai pēc tās pabeigšanas ir caureja, jāapsver šīs diagnozes iespējamība (skatīt 4.8. apakšpunktu). Jāapsver nepieciešamība pārtraukt Zavicefta terapiju un un ordinēt specifiskus līdzekļus Clostridium difficile infekcijas ārstēšanai. Peristaltiku nomācošus līdzekļus lietot nedrīkst.
Nieru darbības traucējumi
Ceftazidīms un avibaktāms tiek izvadīti caur nierēm, tādēļ, atkarībā no nieru darbības traucējumu smaguma pakāpes, ir jāsamazina deva (skatīt 4.2. apakšpunktu). Dažkārt ir ziņots, ka saistībā ar nesamazinātu ceftazidīma devu lietošanu pacientiem ar nieru darbības traucējumiem ir novēroti neiroloģiski simptomi, tai skaitā trīce, mioklonija, epileptisks stāvoklis bez krampjiem, krampji, encefalopātija un koma.
Pacientiem ar nieru darbības traucējumiem ieteicams rūpīgi kontrolēt aprēķināto kreatinīna klīrensu. Dažiem pacientiem pēc seruma kreatinīna līmeņa aprēķinātais kreatinīna klīrenss var strauji mainīties, īpaši infekcijas ārstēšanas kursa sākumā.
4

Nefrotoksicitāte
Vienlaicīga ārstēšana ar lielām cefalosporīnu un nefrotoksisku zāļu, piemēram, aminoglikozīdu vai spēcīgu diurētisko līdzekļu (piemēram, furosemīda), devām var nevēlami ietekmēt nieru darbību.
Tiešā antiglobulīna testa (Direct antiglobulin test - DAGT jeb Kūmbsa testa) serokonversija un iespējamais hemolītiskās anēmijas risks
Ceftazidīma/avibaktāma lietošanas dēļ ir iespējami pozitīvi tiešā antiglobulīna testa (DAGT jeb Kūmbsa testa) rezultāti, kas var ietekmēt asins krusteniskās saderības analīzi un/vai izraisīt zāļu ierosinātu imūnu hemolītisko anēmiju (skatīt 4.8. apakšpunktu). Lai gan klīniskajos pētījumos Zavicefta saņēmušajiem pacientiem ļoti bieži novēroja DAGT serokonversiju, (pacientiem, kuriem sākumā un vismaz vienas novērošanas vizītes laikā Kūmsa testa rezultāts bija negatīvs, aprēķinātā serokonversija 3. fāzes pētījumos bija 3,2 līdz 20,8% robežās), netika pierādīts, ka pacientiem ar pozitīviem DAGT testa rezultātiem ārstēšanās laikā būtu attīstījusies hemolīze. Tomēr nav iespējams izslēgt iespējamību, ka saistībā ar Zavicefta lietošanu varētu attīstīsies hemolītiskā anēmija. Pacienti, kam Zavicefta terapijas laikā vai pēc tās pabeigšanas attīstās anēmija, jāizmeklē attiecībā uz šādu iespējamību.
Klīnisko datu ierobežojumi Zavicefta klīniskie efektivitātes un drošuma pētījumi ir veikti tikai pacientiem ar kIAI, kUCI un HP (ieskaitot VSP).
Komplicētas intra-abdominālas infekcijas Divos pētījumos par pacientiem ar kIAI visbiežākā diagnoze bija aklās zarnas piedēkļa perforācija vai periapendikulārs abscess (aptuveni 42%). Aptuveni 87% pacientu ar kIAI bakterēmijas pēc APACHE II vērtēšanas sistēmas bija ≤ 10 un 4,0% sākotnēji bija bakterēmija. Nāve iestājās 2.1 % gadījumu (18/857) pacientu, kuri saņēma Zavicefta un metranidozolu un 1.4% (12/863) pacientiem, kuri saņēma meropenēmu.
Pētījuma apakšgrupā pacientiem ar sākuma CrCL 30 līdz 50 ml/min nāve iestājās 16,7% (9/54) pacientu, kuri saņēma Zavicefta un metranidozolu un 6,8 % (4/59) pacientu, kuri saņēma meropenēmu. Pacienti ar CrCL 30 līdz 50 ml/min saņēma zemāku devu Zavicefta, kā tas ir šobrīd rekomendēts šīs apakšgrupas pacientiem.
Komplicētas urīnceļu infekcijas Starp pētījumos iekļautajiem pacientiem, kam bija kUCI, 381 pacientam no 1091 (34,9%) bija kUCI bez pielonefrīta, bet 710 pacientiem (65,1%) bija akūts pielonefrīts (mMITT populācijā). Pētījuma sākumā 81 pacientam (7,4%) ar kUCI bija bakterēmija.
Hospitāla pneimonija, tai skaitā ar plaušu ventilāciju saistīta pneimonija Pētījumā ar pacientiem, kuriem bija nazokomiālā pneimonija, 280 pacientam no 808 (34,7 %) bija VSP, un 40 no 808 pacientiem (5,0 %) bija bakteriēmija.
Pacienti ar ierobežotām ārstēšanas iespējām Ceftazidīma/avibaktāma lietošana pacientiem ar gramnegatīvu aerobisku infekciju, ja terapijas iespējas ir ierobežotas, pamatota ar ceftazidīma lietošanas pieredzi monoterapijas veidā un ceftazidīma/avibaktāma farmakokinētiskās-farmakodinamiskās saistības analīzi (skatīt 5.1. apakšpunktu).
Ceftazidīma/avibaktāma darbības spektrs
Ceftazidīmam ir raksturīga vāja aktivitāte pret lielāko daļu grampozitīvo un anaerobisko mikroorganismu vai arī šādas aktivitātes tam nav (skatīt 4.2. un 5.1. apakšpunktu). Ja ir aizdomas vai apstiprināts, ka infekcijas procesā iesistīti šādi patogēnie mikroorganismi, papildus jālieto arī citi antibakteriālie līdzekļi.
5

Avibaktāma inhibējošās darbības spektrs ietver daudzus enzīmus, kas inaktivē ceftazidīmu, tostarp Amblera A grupas un C grupas β-laktamāzes. Avibaktāms neinhibē B grupas enzīmus (metalo-β-laktamāzes) un nespēj inhibēt daudzus D grupas enzīmus (skatīt 5.1. apakšpunktu).
Nejutīgi organismi Ilgstoša lietošana var izraisīt nejutīgo organismu (piemēram, enterokoku, sēnīšu) pārmērīgu savairošanos, un tās dēļ terapija var būt jāpārtrauc vai jāveic citi piemēroti pasākumi.
Ietekme uz laboratoriskiem izmeklējumiem
Ceftazidīms var ietekmēt uz vara reducēšanu balstītas glikozūrijas noteikšanas metodes (Benedikta tests, Fēlinga reakcija, Clinitest), kas var dot viltus pozitīvu rezultātu. Ceftazimīds neietekmē enzimātiskos glikozūrijas testus.
Diēta ar kontrolētu nātrija daudzumu
Šīs zāles satur 6,44 mmol nātrija (aptuveni 148 mg) katrā flakonā, kas ir līdzvērtīgi 7,4% no PVO ieteiktās maksimālās nātrija dienas devas. Šo zāļu maksimālā dienas deva ir līdzvērtīga 22,2% no PVO ieteiktās maksimālās nātrija dienas devas. Tas jāņem vērā, lietojot Zavicefta pacientiem, kuriem noteikta diēta ar kontrolētu nātrija daudzumu.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
In vitro avibaktāms ir OAT1 un OAT3 transportproteīnu substrāts, un tas var sekmēt aktīvu avibaktāma saistīšanu no asins nodalījuma un veicināt tā izvadīšanu. Probenecīds (stiprs OAT inhibitors) in vitro šo saistīšanu inhibē par 56 ─ 70%, tādēļ var mainīties vienlaikus lietota avibaktāma eliminācija. Tā kā klīnisks avibaktāma un probenecīda mijiedarbības pētījums nav veikts, avibaktāma lietošana vienlaikus ar probenecīdu nav ieteicama.
In vitro avibaktāms citohroma P450 enzīmus nozīmīgi neinhibēja. Klīniski nozīmīgā koncentrācijā avibaktāms un ceftazidīms neizraisīja citohroma P450 enzīmu inducēšanu in vitro. Klīniski nozīmīgā kopējās iedarbības diapazonā avibaktāms un ceftazidīms neinhibē galvenos nieru vai aknu transportproteīnus, tādēļ šo mehānismu pastarpinātas mijiedarbības iespēja ir maza.
Klīniskie dati liecina, ka starp ceftazidīmu un avibaktāmu nav mijiedarbības un ka mijiedarbības nav arī starp ceftazidīmu/avibaktāmu un metronidazolu.
Cita veida mijiedarbība Lielu cefalosporīnu devu lietošana vienlaikus ar nefrotoksiskiem līdzekļiem, piemēram, aminoglikozīdiem vai stipriem diurētiskiem līdzekļiem (piemēram, furosemīdu), var nevēlami ietekmēt nieru darbību (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Hloramfenikols in vitro antagonistiski mijiedarbojas ar ceftazidīmu un citiem cefalosporīniem. Šīs atrades klīniskā nozīme nav skaidra, taču iespējamā in vivo antagonisma dēļ no šādas zāļu kombinācijas jāizvairās.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Ceftazidīma pētījumi ar dzīvniekiem neuzrāda tiešu vai netiešu kaitīgu ietekmi uz grūtniecību, embrija/augļa attīstību, dzemdībām vai pēcdzemdību attīstību. Avibaktāma pētījumi ar dzīvniekiem uzrāda reproduktīvu toksicitāti bez pierādījumiem par teratogēnu ietekmi (skatīt 5.3. apakšpunktu).
Ceftazidīmu/avibaktāmu drīkst lietot grūtniecības laikā tikai tad, ja iespējamais ieguvums pārsniedz iespējamo risku.
6

Barošana ar krūti Ceftazidīms cilvēka pienā izdalās mazā daudzumā. Nav zināms, vai avibaktāms izdalās cilvēka pienā. Risku jaundzimušajiem/zīdaiņiem izslēgt nav iespējams. Lēmums pārtraukt barošanu ar krūti vai pārtraukt/atturēties no terapijas ar ceftazidīmu/avibaktāmu jāpieņem, izvērtējot krūts barošanas sniegto ieguvumu bērnam un ieguvumu no terapijas sievietei. Fertilitāte Ceftazidīma/avibaktāma ietekme uz cilvēka auglību nav pētīta. Dati par ceftazidīma pētījumiem ar dzīvniekiem nav pieejami. Avibaktāma pētījumi ar dzīvniekiem neliecina par kaitīgu ietekmi uz fertilitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu). 4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus Pēc Zavicefta lietošanas var rasties nevēlamas blakusparādības (piemēram, reibonis), kas var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekli un apkalpot mehānismus (skatīt 4.8. apakšpunktu). 4.8. Nevēlamās blakusparādības Drošuma profila kopsavilkums Septiņos 2. un 3. fāzes klīniskajos pētījumos ar Zavicefta tika ārstēti 2024 pieauguši pacienti. Biežākās nevēlamās blakusparādības, kas radās ≥ 5% ar Zavicefta ārstēto pacientu, bija pozitīvs rezultāts Kūmbsa tiešajā testā, slikta dūša un caureja. Slikta dūša un caureja parasti bija vieglas vai vidēji smagas. Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulā Par turpmāk norādītajām nevēlamajām blakusparādībām ziņots pēc tikai ceftazidīma lietošanas un/vai tās atklātas Zavicefta 2. un 3. fāzes pētījumos. Nevēlamās blakusparādības iedalītas atkarībā no to sastopamības biežuma un orgānu sistēmu klasifikācijas. Sastopamības biežuma kategorijas noteiktas, pamatojoties uz nevēlamām blakusparādībām un/vai iespējami klīniski nozīmīgām novirzēm laboratoriskajos izmeklējumos, un iedalījums veikts šādās grupās: Ļoti bieži (≥ 1/10) Bieži (≥ 1/100 un < 1/10) Retāk (≥ 1/1000 un < 1/100) Reti (≥ 1/10 000 un < 1/1000) Ļoti reti (<1/10 000) Nav zināms (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)
7

3. tabula. Nevēlamo blakusparādību sastopamības biežums atbilstoši orgānu sistēmu klasifikācijai

Orgānu

Ļoti bieži Bieži

Retāk

Ļoti reti

Nav zināms

sistēmas

klasifikācija

Infekcijas un

Kandidoze (arī

Clostridium

infestācijas

vulvovagināla un

difficile kolīts

mutes dobuma

kandidoze)

Pseidomembra-

nozs kolīts

Asins un

Pozitīvs Eozinofilija

Neitropēnija

Agranulocitoze

limfātiskās

rezultāts

sistēmas

Kūmbsa Trombocitoze

Leikopēnija

Hemolītiskā anēmija

traucējumi

tiešajā testā

Trombocitopēnija

Limfocitoze

Imūnās sistēmas traucējumi Nervu sistēmas traucējumi
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

Galvassāpes
Reibonis Caureja
Vēdersāpes

Parestēzija Disgeizija

Anafilaktiska reakcija

Slikta dūša

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

Vemšana Paaugstināts alanīna aminotransferāzes līmenis
Paaugstināts aspartāta aminotransferāzes līmenis

Dzelte

Paaugstināts sārmainās fosfatāzes līmenis asinīs

Paaugstināts gamma-glutamiltransferāzes līmenis

Ādas un zemādas audu bojājumi

Paaugstināts laktātdehidrogenāzes līmenis asinīs Makulopapulāri izsitumi
Nātrene
Nieze

Toksiska epidermas nekrolīze
Stīvensa-Džonsona sindroms
Daudzformu eritēma

Angioedēma

Reakcija pret zālēm ar eozinofiliju un sistēmiskiem simptomiem (DRESS)

8

Orgānu sistēmas klasifikācija Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi

Ļoti bieži Bieži

Retāk

Ļoti reti

Nav zināms

Paaugstināts

Tubulo-

kreatinīna līmenis intersticiāls

asinīs

nefrīts

Paaugstināts urīnvielas līmenis asinīs

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā

Tromboze infūzijas vietā

Akūts nieru bojājums

Flebīts infūzijas vietā

Paaugstināta ķermeņa temperatūra

Pediatriskā populācija Drošuma novērtējums bērniem ir pamatots drošuma datos, kas tika iegūti 1 pētījumā, kurā 61 pediatrijas pacients ar kIAI vecumā no 3 gadiem līdz mazāk nekā 18 gadiem saņēma Zavicefta. Kopumā šī 61 bērna drošuma profils bija līdzīgs tam, kas tika novērots pieaugušo populācijā ar kIAI.

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.

4.9. Pārdozēšana

Pēc ceftazidīma/avibaktāma pārdozēšanas ceftazidīms var izraisīt neiroloģiskas sekas, tostarp encefalopātiju, krampjus un komu.

Ceftazidīma līmeni serumā var pazemināt ar hemodialīzi vai peritoneālo dialīzi. Četru stundu hemodialīzes procedūras laikā tika izvadīti 55 % avibaktāma devas.

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: Sistēmiski lietojamie antibakteriālie līdzekļi, ceftazidīms, kombinācijas, ATĶ kods: J01DD52
Darbības mehānisms
Ceftazidīms inhibē baktēriju peptidoglikānu šūnas sienas sintēzi pēc piesaistīšanās pie penicilīnu saistošajiem proteīniem (PSP), un tas izraisa baktērijas šūnas lizēšanos un bojāeju. Avibaktāms ir β-laktāmu nesaturošs β-laktamāzes inhibitors, kas darbojas, veidojot pret hidrolīzi izturīgu kovalentu kompleksu ar enzīmu. Tas inhibē Amblera A grupas un C grupas β-laktamāzes un dažus D grupas enzīmus, tostarp plaša spektra β-laktamāzes (PSBL), KPC un OXA-48 karbapenemāzes un AmpC enzīmus. Avibaktāms neinhibē B grupas enzīmus (metalo-β-laktamāzes) un nespēj inhibēt daudzus D grupas enzīmus.

9

Rezistence

Baktēriju rezistences mehānismi, kas iespējami varētu ietekmēt ceftazidīmu/avibaktāmu, ir šādi: mutanti vai iegūti PSP, samazināta ārējās membrānas caurlaidība kādai no aktīvajām vielām, aktīvi izvadīšanas mehānismi kādai no aktīvajām vielām vai iegūti β-laktamāzes enzīmi, kas nav jutīgi pret avibaktāmu un spēj hidrolizēt ceftazidīmu.

Antibakteriālā aktivitāte, lietojot kombinācijās ar citiem antibakteriālajiem līdzekļiem Rezultāti, kas in vitro veiktajos pētījumos iegūti par ceftazidīma/avibaktāma lietošanu kombinācijā ar metronidazolu, tobramicīnu, levofloksacīnu, vankomicīnu, linezolīdu, kolistīnu un tigeciklīnu, liecina, ka nav novērojama ne sinerģiska, ne antagoniska iedarbība.

Jutības noteikšanas robežvērtības

Eiropas Pretmikrobu līdzekļu jutības noteikšanas komitejas (European Committee on Antimicrobial

Susceptibility Testing (EUCAST)) noteiktās ceftazidīma/avibaktāma minimālās inhibējošās

koncentrācijas (MIK) robežvērtības ir šādas:

Mikroorganismi

Jutīgs

Rezistents

Enterobacteriaceae

≤8 mg/l

>8 mg/l

Pseudomonas aeruginosa ≤8 mg/l

>8 mg/l

Farmakokinētiskā/farmakodinamiskā attiecība Pierādīts, ka ceftazidīma pretmikrobiskā aktivitāte pret noteiktiem patogēniem vislabāk korelē ar laika daudzumu procentos, kādu vienā dozēšanas intervālā brīvās zāļvielas koncentrācija pārsniedz ceftazidīma/avibaktāma minimālo inhibējošo koncentrāciju (% T > ceftazidīma-avibaktāma MIK). Avibaktāma FK-FD rādītājs ir laika daudzums procentos, kādu vienā dozēšanas intervālā brīvās zāļvielas koncentrācija pārsniedz sliekšņa koncentrāciju (% T > CT).
Klīniskā efektivitāte pret noteiktiem patogēniem mikroorganismiem

Klīniskos pētījumos pierādīta efektivitāte pret šādiem patogēniem mikroorganismiem, kas in vitro bija jutīgi pret ceftazidīmu/avibaktāmu.

Komplicētas intraabdominālas infekcijas Gramnegatīvi mikroorganismi:
 Citrobacter freundii,  Enterobacter cloacae,  Escherichia coli,  Klebsiella oxytoca,  Klebsiella pneumoniae,  Pseudomonas aeruginosa.

Komplicētas urīnceļu infekcijas Gramnegatīvi mikroorganismi:
 Escherichia coli,  Klebsiella pneumoniae,  Proteus mirabilis,  Enterobacter cloacae,  Pseudomonas aeruginosa.

Hospitāla pneimonija (HP),iekļaujot, arī ar plaušu ventilāciju saistīta pneimonija (VSP) Gramnegatīvi mikroorganismi:
 Enterobacter cloacae  Escherichia coli  Klebsiella pneumoniae

10

 Proteus mirabilis  Serratia marcescens  Pseudomonas aeruginosa
Klīniskā efektivitāte nav pierādīta pret turpmāk norādītajiem patogēniem, kas var būt nozīmīgi reģistrēto indikāciju gadījumā, lai arī pētījumi in vitro liecina, ka tad, ja nav iegūtu rezistences mehānismu, tie varētu būt jutīgi pret ceftazidīmu/avibaktāmu.
Gramnegatīvi mikroorganismi:  Citrobacter koseri,  Enterobacter aerogenes,  Morganella morganii,  Proteus vulgaris,  Providencia rettgeri.
In vitro dati liecina, ka turpmāk norādītie mikroorganismi nav jutīgi pret ceftazidīmu/avibaktāmu:  Staphylococcus aureus (pret meticilīnu jutīgie un nejutīgie celmi),  anaerobie organismi,  Enterococcus sugas,  Stenotrophomonas maltophilia,  Acinetobacter sugas.
Pediatriskā populācija Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt Zavicefta pētījumu rezultātus vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās par intraabdominālu infekciju, urīnceļu infekciju, pneimonijas un gramnegatīvo baktēriju izraisītu infekciju ārstēšanu (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Izkliede Gan ceftazidīms, gan avibaktāms ar cilvēka proteīniem saistās attiecīgi aptuveni 10% un 8% apmērā. Klīniski veseliem pieaugušajiem pēc vairākkārtējas 2000 mg/500 mg ceftazidīma/avibaktāma ievadīšanas ar 2 stundas ilgu infūziju ik pēc 8 stundām cetazidīma un avibaktāma izkliedes tilpumi līdzsvara stāvoklī bija attiecīgi ap 22 l un 18 l. Ceftazidīms un avibaktāms vienādā pakāpē iespiežas cilvēka bronhu epitēlija klājaudu šķidrumā (EKŠ), un to koncentrācija ir aptuveni 30% no koncentrācijas plazmā. Koncentrācijas svārstības laika profils EKŠ un plazmā laikā ir līdzīgas.
Neskartu hematoencefālisko barjeru ceftazidīms šķērso slikti. Smadzeņu mīksto apvalku iekaisuma gadījumā ceftazidīma koncentrācija CSŠ sasniedz no 4 līdz 20 mg/l vai vairāk. Avibaktāma spēja šķērsot hematoencefālisko barjeru klīniski nav pētīta; taču trušiem ar smadzeņu mīksto apvalku iekaisumu ceftazidīma un avibaktāma kopējā iedarbība CSŠ bija attiecīgi 43% un 38% no AUC plazmā. Ceftazidīms viegli šķērso placentāro barjeru un tiek izvadīts ar mātes pienu.
Biotransformācija
Ceftazidīms netiek metabolizēts. Cilvēka aknu preparātos (mikrosomās un hepatocītos) avibaktāma metabolisms netika novērots. Nemainītā avibaktāma forma bija galvenais ar zālēm saistītais savienojums cilvēka plazmā un urīnā pēc [14C]-avibaktāma ievadīšanas.
Eliminācija
Gan ceftazidīma, gan avibaktāma terminālais eliminācijas pusperiods (t½) pēc intravenozas ievadīšanas ir aptuveni 2 stundas. Ceftazidīms tiek izvadīts nemainītā formā urīnā ar glomerulāro filtrāciju; aptuveni 80-90 % devas urīnā nonāk 24 stundu laikā. Avibaktāms nemainītā formā tiek izvadīts ar urīnu, un tā renālais klīrenss ir aptuveni 158 ml/min, kas liecina, ka papildus glomerulārajai
11

filtrācijai notiek arī aktīva tubulārā sekrēcija; urīnā nonāk aptuveni 97% visas avibaktāma devas, 95% - 12 stundu laikā. Mazāk nekā 1% ceftazidīma tiek izvadīts ar žulti, un mazāk nekā 0,25% avibaktāma tiek izvadīti ar fēcēm.
Linearitāte/nelinearitāte
Pēc vienreizējas intravenozas ievadīšanas pētītajā devu diapazonā (no 500 mg līdz 2000 mg) gan ceftazidīma, gan avibaktāma farmakokinētika ir aptuveni lineāra. Pēc vairākkārtējas 2000 mg/500 mg ceftazidīma/avibaktāma intravenozas infūzijas ik pēc 8 stundām līdz 11 dienām ilgi klīniski veseliem pieaugušajiem ar normālu nieru darbību konstatējamu ceftazidīma vai avibaktāma uzkrāšanos nenovēroja.
Īpašas pacientu grupas
Nieru darbības traucējumi Pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem nieru darbības traucējumiem ceftazidīma un avibaktāma eliminācija samazinās. Pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem nieru darbības traucējumiem avibaktāma AUC vidēji palielinās attiecīgi 3,8 un 7 reizes (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Aknu darbības traucējumi
Cilvēkiem bez nieru darbības traucējumiem, kam ceftazidīmu intravenozi ievadīja pa 2 g ik pēc 8 stundām 5 dienas, nenovēroja vieglu vai vidēji smagu aknu darbības traucējumu ietekmi uz ceftazidīma farmakokinētiku. Ceftazidīma farmakokinētika pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem nav noskaidrota. Avibaktāma farmakokinētika pacientiem ar jebkādas pakāpes aknu darbības traucējumiem nav pētīta.
Tā kā ceftazidīmam un avibaktāmam šķietami nav raksturīgs nozīmīgs metabolisms aknās, nav gaidāms, ka aknu darbības traucējumi nozīmīgi mainīs vienas vai otras aktīvās vielas sistēmisko klīrensu.
Gados vecāki pacienti (≥ 65 gadi) Gados vecākiem pacientiem novērotais samazinātais ceftazidīma klīrenss galvenokārt bija saistīts ar vecuma atkarīgu ceftazidīma renālā klīrensa samazināšanos. Pēc 2 g intravenozas bolus injekcijas ik pēc 12 stundām gados vecākiem pacientiem no 80 gadu vecuma vidējais eliminācijas pusperiods bija no 3,5 līdz 4 stundām.
Pēc vienreizējas 500 mg avibaktāma devas intravenozas ievadīšanas ar 30 minūšu i.v. infūziju gados vecākiem cilvēkiem bija lielāks avibaktāma terminālais pusperiods, kas, iespējams, ir saistīts ar vecuma atkarīgu renālā klīrensa samazināšanos.
Dzimums un rase Dzimums vai rase būtiski neietekmē ceftazidīma/avibaktāma farmakokinētiku.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Ceftazidīms
Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, atkārtotu devu toksicitāti, toksisku ietekmi uz reproduktivitāti vai genotoksicitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam. Pētījumi par ceftazidīma kancerogenitāti nav veikti.
Avibaktāms
Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, atkārtotu devu toksicitāti vai genotoksicitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam. Pētījumi par avibaktāma kancerogenitāti nav veikti.
12

Toksiskā ietekme uz reproduktivitāti
Pēc avibaktāma ievadīšanas grūsnām trusenēm pa 300 un pa 1000 mg/kg/dienā novēroja devu atkarīgu vidējās augļa masas samazināšanos un aizkavētu pārkaulošanos, kas iespējami saistīta ar toksisko ietekmi uz māti. Kopējās iedarbības līmenis plazmā, kas atbilst mātes un augļa NOAEL (100 mg/kg/dienā), liecina par vidēju vai zemu drošuma robežu. Pētījumos ar žurkām nenovēroja nevēlamu ietekmi uz embrionālo un augļa attīstību vai fertilitāti. Pēc avibaktāma ievadīšanas žurkām visā grūsnības un laktācijas laikā nenovēroja ietekmi uz mazuļu izdzīvošanu, augšanu vai attīstību, taču mazāk nekā 10% žurku mazuļu novēroja nieru piltuvju un urīnvadu dilatāciju, ja kopējā iedarbība mātei vismaz aptuveni 1,5 reizes pārsniedza terapeitisko kopējo iedarbību cilvēkam.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Nātrija karbonāts (bezūdens)
6.2. Nesaderība
Šīs zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm, izņemot 6.6. apakšpunktā minētās.
6.3. Uzglabāšanas laiks
Pulveris
3 gadi.
Pēc koncentrāta pagatavošanas
Pagatavotais koncentrāta šķīdums jāizlieto nekavējoties.
Pēc koncentrāta atšķaidīšanas Pagatavotā šķīduma ķīmiskā un fizikālā stabilitāte pierādīta līdz 24 stundām temperatūrā no 2ºC līdz 8ºC, ar tai sekojošu uzglabāšanu ne ilgāk par 12 stundām temperatūrā līdz 25ºC.
No mikrobioloģiskā viedokļa zāles jāizlieto nekavējoties. Ja zāles netiek ievadītas nekavējoties, pagatavotā šķīduma uzglabāšanas laiks un apstākļi lietošanas laikā pirms ievadīšanas ir lietotāja atbildība un parasti nedrīkst pārsniegt 24 stundas temperatūrā no 2ºC līdz 8°C, ja vien pulvera šķīdināšana/koncentrāta atšķaidīšana ir notikusi kontrolētos un validētos aseptiskos apstākļos.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
Uzglabāšanas nosacījumus pēc zāļu pulvera izšķīdināšanas un koncentrāta atšķaidīšanas skatīt 6.3. apakšpunktā.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
20 ml (1. hidrolītiskās klases) stikla flakons, kas slēgts ar gumijas (halobutila) aizbāzni un alumīnija valcējumu, kam ir noņemams vāciņš.
13

Zāles pieejamas iepakojumā pa 10 flakoniem.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
Pulveris ir jāizšķīdina ūdenī injekcijām, un pirms lietošanas iegūtais koncentrāts ir nekavējoties jāatšķaida. Koncentrāta šķīdums ir bāli dzeltens šķīdums un nesatur daļiņas.
Šķīduma pagatavošanai un ievadīšanai jāizmanto parastās aseptiskās darba metodes.
1. Izduriet šļirces adatu caur flakona aizbāzni un ievadiet tajā 10 ml sterila ūdens injekcijām. 2. Izvelciet adatu un saskalojiet flakonu, iegūstot dzidru šķīdumu. 3. Neieduriet gāzu spiediena izlīdzināšanas adatu, kamēr pulveris nav izšķīdis. Caur flakona aizbāzni
ieduriet gāzu spiediena izlīdzināšanas adatu, lai mazinātu iekšējo spiedienu flakonā. 4. Nekavējoties pārnesiet visu iegūto šķīdumu (aptuveni 12 ml) infūziju maisā. Mazāku devu var
iegūt, pārnesot atbilstoši mazāku koncentrāta tilpumu uz infūziju maisu, pamatojoties uz ceftazidīma un avibaktāma koncentrāciju koncentrātā attiecīgi 167,3 mg/ml un 41,8 mg/ml. 1000 mg/250 mg vai 750 mg/187,5 mg devu var iegūt ar attiecīgi 6,0 ml un 4,5 ml koncentrāta.
Piezīme: lai nodrošinātu zāļu sterilitāti, ir svarīgi gāzu spiediena izlīdzināšanas adatu neizdurt cauri flakona aizbāznim, pirms pulveris nav pilnīgi izšķīdis.
Ceftazidīma/avibaktāma pulveris flakonā jāizšķīdina 10 ml sterila ūdens injekcijām, un pēc tam flakona saturs jāsaskalo, līdz tas ir izšķīdis. Infūziju maisā var būt jebkurš no turpmāk norādītajiem šķīdumiem: 9 mg/ml (0,9%) nātrija hlorīda šķīdums injekcijām, 50 mg/ml (5%) glikozes šķīdums injekcijām, 4,5 mg/ml (0,45%) nātrija hlorīda un 25 mg/ml (2,5%) glikozes šķīdums injekcijām vai Ringera laktāta šķīdums injekcijām. Infūzijas šķīduma pagatavošanai atkarībā no pacientam ievadāmā tilpuma var izmantot 100 ml infūzijas maisu. Kopējais laika posms no šķīdināšanas uzsākšanas līdz intravenozās infūzijas pagatavošanas pabeigšanai nedrīkst pārsniegt 30 minūtes.
Katrs flakons ir paredzēts vienreizējai lietošanai.
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Pfizer Ireland Pharmaceuticals Operations Support Group Ringaskiddy, County Cork Īrija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)
EU/1/16/1109/001
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
2016. gada 24. jūnijs
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
14

II PIELIKUMS A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI
VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU
UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
15

A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI Ražotāja(-u), kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese
GlaxoSmithKline Manufacturing S.p.A VIA A. FLEMING, 2 VERONA 37135 Itālija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI Speciālu recepšu zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (skatīt I pielikumu: zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts).
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS  Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē. Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāiesniedz šo zāļu pirmais periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums 6 mēnešu laikā pēc reģistrācijas apliecības piešķiršanas.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
 Riska pārvaldības plāns (RPP) Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjauninātajos apstiprinātajos RPP. Atjaunināts RPP jāiesniedz:
 pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma;  ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna
informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
16

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
17

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
18

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA KASTĪTE
1. ZĀĻU NOSAUKUMS ZAVICEFTA 2 g/0,5g pulveris infūziju šķīduma koncentrāta pagatavošanai ceftazidimum/avibactamum
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Viens flakons satur ceftazidīma pentahidrātu, kas atbilst 2 g ceftazidīma, un avibaktāma nātrija sāli, kas atbilst 0,5 g avibaktāma.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur nātrija karbonātu– sīkāku informāciju skatīt lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS pulveris infūziju šķīduma koncentrāta pagatavošanai 10 flakonu
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Intravenozai ievadīšanai Pirms lietošanas atšķaidīt.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz:
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
19

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Pfizer Ireland Pharmaceuticals Operations Support Group Ringaskiddy, County Cork Īrija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/16/1109/001
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Pamatojums Braila raksta nepiemērošanai ir apstiprināts.
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
20

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA FLAKONA ETIĶETE 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) ZAVICEFTA 2 g/0,5 g pulveris koncentrāta pagatavošanai ceftazidimum/avibactamum i.v. 2. LIETOŠANAS VEIDS 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS ceftazidīms 2 g/avibaktāms 0,5 g 6. CITA
21

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
22

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Zavicefta 2 g/0,5 g pulveris infūziju šķīduma koncentrāta pagatavošanai ceftazidimum/avibactamum

Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.

Pirms šo zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.

-

Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.

-

Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai medmāsai.

-

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai medmāsu. Tas attiecas arī

uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.

Šajā instrukcijā varat uzzināt:

1. Kas ir Zavicefta un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Zavicefta lietošanas 3. Kā lietot Zavicefta 4. Iespējamās blakusparādības 5 Kā uzglabāt Zavicefta 6. Iepakojuma saturs un cita informācija

1. Kas ir Zavicefta un kādam nolūkam to lieto
Kas ir Zavicefta Zavicefta ir antibiotisks līdzeklis, kas satur divas aktīvās vielas – ceftazidīmu un avibaktāmu.
 Ceftazidīms pieder pie antibiotisko līdzekļu grupas, ko sauc par “cefalosporīniem”. Tas var panākt daudzu veidu baktēriju bojāeju.
 Avibaktāms ir “bēta-laktamāzes inhibitors”, kas palīdz ceftazidīmam nonāvēt dažas baktērijas, kuras ceftazidīms nespēj nonāvēt viens pats.
Kādam nolūkam Zavicefta lieto Zavicefta lieto pieaugušajiem, lai ārstētu:
 vēdera dobuma un zarnu trakta (vēdera) infekcijas;  urīnpūšļa vai nieru infekcijas, ko sauc par “urīnceļu infekcijām”;  plaušu infekciju, ko sauc par “pneimoniju”;  infekcijas, ko izraisījušas baktērijas, kuru bojāeju nespēj panākt citas antibiotikas.
Kā Zavicefta darbojas Zavicefta darbojas, nonāvējot noteikta veida baktērijas, kas var izraisīt nopietnas infekcijas.

2. Kas Jums jāzina pirms Zavicefta lietošanas
Nelietojiet Zavicefta šādos gadījumos:  ja Jums ir alerģija pret ceftazidīmu, avibaktāmu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu;  ja Jums ir alerģija pret citām cefalosporīna grupas antibiotikām;  ja Jums jebkad ir bijusi smaga alerģiska reakcija pret citu, penicilīna vai karbapenēma grupas, antibiotisku līdzekli.
Nelietojiet Zavicefta, ja kāds no iepriekš minētajiem nosacījumiem attiecas uz Jums. Neskaidrības gadījumā pirms Zavicefta lietošanas konsultējieties ar ārstu vai medmāsu.
23

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Pirms Zavicefta lietošanas konsultējieties ar ārstu vai medmāsu šādos gadījumos:
 ja Jums jebkad ir bijusi jebkāda alerģiska reakcija (pat tad, ja tikai izsitumi) pret penicilīna vai karbapenēma grupas antibiotiskiem līdzekļiem;
 ja Jums ir nieru darbības traucējumi – lai būtu drošs, ka Jūs nesaņemat pārmērīgu zāļu daudzumu, ārsts var ārstēt Jūs ar mazāku devu. Tas var izraisīt attiecīgus simptomus, piemēram, lēkmes (skatīt sadaļu „Ja esat lietojis Zavicefta vairāk, nekā noteikts”).
Ja kāds no iepriekš minētajiem nosacījumiem attiecas uz Jums (vai Jūs neesat pārliecināts), pirms Zavicefta lietošanas konsultējieties ar ārstu vai medmāsu.
Ja Jūs zāļu lietošanas laikā ciešat no caurejas, informējiet par to savu ārstu vai medmāsu.
Citas infekcijas Pastāv neliela iespēja, ka Zavicefta lietošanas laikā vai pēc tās beigām Jums var rasties cita infekcija, ko izraisa cita baktērija. To vidū var būt arī piena sēnīte (sēnīšu infekcija, kas attīstās mutes vai dzimumorgānu apvidū).
Laboratoriskie izmeklējumi Pastāstiet ārstam, ja Zavicefta lietošanas laikā Jums ir paredzēta jebkādu laboratorisko izmeklējumu veikšana. Tas nepieciešams, jo Jums var būt neatbilstošs rezultāts izmeklējumā, ko sauc par “DAGT” jeb “Kūmbsa testu”. Ar šo testu tiek atklātas antivielas, kas darbojas pret eritrocītiem.
Zavicefta var ietekmēt arī dažu cukura noteikšanas testu rezultātu urīnā. Pastāstiet speciālistam, kas paņem paraugu, ka Jums ievadīts Zavicefta.
Bērni un pusaudži Zavicefta nedrīkst lietot bērniem un pusaudžiem, jo nav zināms, vai šo zāļu lietošana šīs vecuma grupas pacientiem ir droša.
Citas zāles un Zavicefta Pastāstiet ārstam vai medmāsai par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Pirms Zavicefta lietošanas pastāstiet ārstam, ja lietojat kādas no turpmāk minētām zālēm:  antibiotisku līdzekli, ko sauc par hloramfenikolu;  antibiotisku līdzekli, kas pieder pie aminoglikozīdu grupas, piemēram, gentamicīnu, tobramicīnu;  diurētisku līdzekli, ko sauc par furosemīdu;  zāles pret podagru, ko sauc par probenecīdu.
Ja kāds no iepriekš minētajiem nosacījumiem attiecas uz Jums, pirms Zavicefta lietošanas pastāstiet par to ārstam.
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Zavicefta var izraisīt reiboni. Tas var ietekmēt Jūsu spēju vadīt transportlīdzekli, lietot instrumentus vai apkalpot mehānismus.
24

Zavicefta satur nātriju Šo zāļu maksimālā ieteicamā dienas deva satur 444 mg nātrija (sastopams galda sālī). Tas ir līdzvērtīgi 22,2% ieteicamās maksimālās ar uzturu uzņemtā nātrija dienas devas pieaugušajiem.
Ja jums ir ieteikts ierobežot sāls daudzumu uzturā, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
3. Kā lietot Zavicefta
Zavicefta Jums ievadīs ārsts vai medmāsa.
Cik daudz lietot Ieteicamā deva ir viens flakons (2 g ceftazidīma un 0,5 g avibaktāma) ik pēc 8 stundām.
Šīs zāles ievada ar pilienu infūziju vēnā – tās ilgums ir aptuveni 2 stundas.
Ārstēšanas kursa ilgums parasti ir 5 līdz 14 dienas, atkarībā no infekcijas veida un Jūsu organisma atbildes reakcijas uz ārstēšanu.
Pacienti ar nieru darbības traucējumiem Ja Jums ir nieru darbības traucējumi, ārsts var samazināt Jums nepieciešamo devu. Tas nepieciešams, jo Zavicefta no organisma tiek izvadīts caur nierēm.
Ja esat lietojis Zavicefta vairāk, nekā noteikts Zavicefta Jums ievadīs ārsts vai medmāsa, tādēļ maz iespējams, ka Jums tiks ievadīta nepareiza deva. Taču tad, ja Jums rodas blakusparādības vai šķiet, ka ievadīts pārāk daudz Zavicefta, nekavējoties pastāstiet par to ārstam vai medmāsai. Ja esat lietojis Zavicefta vairāk, nekā noteikts, tas var ietekmēt galvas smadzenes un izraisīt krampju lēkmes vai komu.
Ja Jums nav ievadīta Zavicefta deva Ja Jums šķiet, ka ir izlaista šo zāļu deva, nekavējoties pastāstiet par to ārstam vai medmāsai.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai medmāsai.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, arī šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas. Šo zāļu lietošanas laikā var rasties turpmāk norādītās blakusparādības.
Smagas blakusparādības Nekavējoties pastāstiet ārstam, ja ievērojat kādas no turpmāk minētām smagām blakusparādībām – Jums var būt nepieciešama neatliekama medicīniska palīdzība:
 smagas alerģiskas reakcijas – to pazīmes ir pēkšņa lūpu, sejas, rīkles vai mēles pietūkšana, izteikti izsitumi vai citas smagas ādas reakcijas, apgrūtināta rīšana vai elpošana. Šī reakcija var būt dzīvībai bīstama;
 caureja, kas kļūst stiprāka vai neizzūd, vai asinis vai gļotas fēcēs – šāda reakcija var rasties Zavicefta lietošanas laikā vai pēc lietošanas pārtraukšanas. Ja rodas šāda blakusparādība, nelietojiet zāles, kas apstādina vai palēnina zarnu peristaltiku (kustības).
Nekavējoties pastāstiet ārstam, ja ievērojat kādu no iepriekš minētajām smagām blakusparādībām.
Citas blakusparādības Pastāstiet ārstam vai medmāsai, ja ievērojat kādu no turpmāk minētajām blakusparādībām.
25

Ļoti bieži: (var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem)  izmainīts rezultāts laboratoriskajās analīzēs, ko sauc par “DAGT” jeb “Kūmbsa testu”. Ar šo testu tiek atklātas antivielas, kas darbojas pret eritrocītiem. Iespējams, ka tas var izraisīt anēmiju (kas var likt Jums justies nogurušam) un dzelti (ādas un acu iekrāsošanos dzeltenā krāsā).
Bieži: (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem)  sēnīšinfekcijas, arī mutes dobumā un makstī;  izmaiņas dažu veidu asins šūnu (eozinofilo leikocītu vai trombocītu) skaits – to var noteikt ar asins analīzēm;  galvassāpes;  reibonis;  slikta dūša vai vemšana;  vēdersāpes;  caureja;  paaugstināts dažu, aknās sintezētu enzīmu līmenis asinīs – to var noteikt ar asins analīzēm;  virs apkārtējās ādas pacelti, niezoši izsitumi (nātrene);  nieze  apsārtums, sāpes vai pietūkums vietā, kur Zavicefta tika ievadīts vēnā;  drudzis.
Retāk: (var rasties līdz 1 no 100 cilvēkiem)  palielināts noteikta veida asins šūnu (limfocītu) skaits – to var noteikt ar asins analīzēm;  samazināts dažu veidu asins šūnu (leikocītu) skaits – to var noteikt ar asins analīzēm;  tirpšana vai nejutība;  slikta garša mutē;  paaugstināts dažu savienojumu (kreatinīna vai urīnvielas) līmenis asinīs. Tie raksturo Jūsu nieru darbību.
Ļoti reti: (var rasties līdz 1 no 10 000 cilvēkiem)  pietūkums daļā nieres, kas var pavājināt tās normālo darbību.
Nav zināms: (biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)  nozīmīgi samazināts infekciju apkarojošo leikocītu skaits – to var noteikt ar asins analīzēm;  samazināts eritrocītu skaits (hemolītiskā anēmija) – to var noteikt ar asins analīzēm;  smaga alerģiska reakcija (skatīt Smagas blakusparādības iepriekš);  acu baltumu vai ādas iekrāsošanās dzeltenā krāsā (dzelte);  pēkšņi sākušies smagi izsitumi vai pūslīšu rašanās uz ādas un ādas lobīšanās, ko var pavadīt augsta temperatūra vai locītavu sāpes (šīs pazīmes var liecināt par daudz nopietnāku medicīnisku stāvokli – toksisku epidermas nekrolīzi, Stīvensa-Džonsona sindromu, daudzformu eritēmu vai sindromu, ko sauc par DRESS – zāļu izraisītu reakciju ar eozinofiliju un sistēmiskiem simptomiem);  zemādas audu pietūkums, sevišķi ap lūpām un acīm.
Ja ievērojat kādu no iepriekš minētajām blakusparādībām, pastāstiet par to ārstam vai medmāsai.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
26

5 Kā uzglabāt Zavicefta
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādītas uz kastītes un flakona etiķetes. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pargātu no gaismas.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Zavicefta satur  Aktīvās vielas ir ceftazidīms un avibaktāms. Viens flakons satur ceftazidīma pentahidrātu daudzumā, kas atbilst 2 g ceftazidīma, un avibaktāma nātrija sāli daudzumā, kas atbilst 0,5 g avibaktāma.  Citas sastāvdaļas ir nātrija karbonāts (bezūdens).

Zavicefta ārējais izskats un iepakojums Zavicefta ir balts līdz dzeltens pulveris infūziju šķīduma koncentrāta pagatavošanai flakonā. Tas pieejams iepakojumā pa 10 flakoniem.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks Pfizer Ireland Pharmaceuticals Operations Support Group Ringaskiddy, County Cork Īrija

Ražotājs GlaxoSmithKline Manufacturing S.p.A. Via Alessandro Fleming 2 Verona 37135 Itālija

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:

België/Belgique/Belgien Pfizer S.A. / N.V. Tél/Tel: +32 (0)2 554 62 11

Lietuva Pfizer Luxembourg SARL filialas Lietuvoje Tel. +3705 2514000

България Пфайзер Люксембург САРЛ, Клон България Тел.: +359 2 970 4333

Luxembourg/Luxemburg Pfizer S.A. Tél/Tel: +32 (0)2 554 62 11

Česká republika Pfizer spol s r.o. Tel: +420-283-004-111

Magyarország PFIZER Kft. Tel. + 36 1 488 37 00

Danmark Pfizer ApS Tlf: +45 44 20 11 00

Malta Vivian Corporation Ltd. Tel: +35621 344610

27

Deutschland Pfizer Pharma PFE GmbH Tel: +49 (0)800 8535555

Nederland Pfizer bv Tel: +31 (0)10 406 43 01

Eesti Pfizer Luxembourg SARL Eesti filiaal Tel: +372 666 7500

Norge Pfizer AS Tlf: +47 67 52 61 00

Ελλάδα Pfizer ΕΛΛΑΣ Α.Ε. Τηλ.: +30 210 67 85 800

Österreich Pfizer Corporation Austria Ges.m.b.H. Tel: +43 (0)1 521 15-0

España Pfizer, S.L. Tel: +34 91 490 99 00

Polska Pfizer Polska Sp. z o.o. Tel.: +48 22 335 61 00

France Pfizer Tél: +33 (0)1 58 07 34 40

Portugal Laboratórios Pfizer, Lda. Tel: +351 21 423 5500

Hrvatska Pfizer Croatia d.o.o. Tel: + 385 1 3908 777

România Pfizer România S.R.L. Tel: +40 (0)21 207 28 00

Ireland Pfizer Healthcare Ireland Tel: +1800 633 363 (toll free) +44 (0)1304 616161

Slovenija Pfizer Luxembourg SARL Pfizer, podružnica za svetovanje s področja farmacevtske dejavnosti, Ljubljana Tel: + 386 (0)1 52 11 400

Ísland Icepharma hf. Sími: +354 540 8000

Slovenská republika Pfizer Luxembourg SARL, organizačná zložka Tel: +421–2–3355 5500

Italia Pfizer Italia S.r.l. Tel: +39 06 33 18 21

Suomi/Finland Pfizer PFE Finland Oy Puh./Tel: +358 (0)9 43 00 40

Κύπρος Pfizer ΕΛΛΑΣ Α.Ε. (CYPRUS BRANCH) Τηλ: +357 22 817690

Sverige Pfizer AB Tel: +46 (0)8 550 520 00

Latvija Pfizer Luxembourg SARL filiāle Latvijā Tel: +371 670 35 775

United Kingdom Pfizer Limited Tel: +44 (0) 1304 616161

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta

Citi informācijas avoti

Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

28

Tālāk sniegtā informācija paredzēta tikai veselības aprūpes speciālistiem

Uzmanību! Pirms šo zāļu nozīmēšanas pacientam, lūdzu, izlasiet zāļu aprakstu.

Pagatavojot šķīdumu infūzijām, jāievēro aseptiskas darba metodes. Zavicefta flakona saturs jāizšķīdina 10 ml sterila ūdens injekcijām. Norādījumi par Zavicefta flakona satura šķīdināšanu apkopoti turpmāk.

Devas stiprums ceftazidīms/avibaktāms
(mg)
2000/500

Pievienojamais šķīdinātāja tilpums
(ml)
10

Aptuvenā ceftazidīma/avibaktāma
koncentrācija (mg/ml) 167,3/41,8

No flakona paņemamais
tilpums
Viss tilpums

1. Izduriet šļirces adatu caur flakona aizbāznim un ievadiet flakonā 10 ml sterila ūdens injekcijām.
2. Izvelciet adatu un saskalojiet flakonu, iegūstot dzidru šķīdumu. 3. Neieduriet gāzu spiediena izlīdzināšanas adatu, kamēr pulveris nav izšķīdis. Caur flakona
aizbāzni ieduriet gāzu spiediena izlīdzināšanas adatu, lai mazinātu iekšējo spiedienu flakonā. 4. Nekavējoties pārnesiet visu iegūto šķīdumu (aptuveni 12,0 ml) infūziju maisā. Mazāku devu
var iegūt, pārnesot atbilstošu koncentrāta tilpumu uz infūziju maisu, pamatojoties uz ceftazidīma un avibaktāma koncentrāciju koncentrātā attiecīgi 167,3 mg/ml un 41,8 mg/ml. 1000 mg/250 mg vai 750 mg/187,5 mg devu var iegūt ar attiecīgi 6,0 ml un 4,5 ml koncentrāta.

Piezīme: lai nodrošinātu zāļu sterilitāti, ir svarīgi gāzu spiediena izlīdzināšanas adatu neizdurt cauri flakona aizbāznim, pirms pulveris nav pilnīgi izšķīdis.

Lai pagatavotu Zavicefta šķīdumu infūzijām, iegūtais koncentrāts ir jāatšķaida. Infūzijas šķīduma pagatavošanai atkarībā no pacientam ievadāmā tilpuma var izmantot 100 ml infūzijas maisu. Piemēroti šķīdumi infūziju šķīduma pagatavošanai ir: 9 mg/ml (0,9%) nātrija hlorīda šķīdums injekcijām, 50 mg/ml (5%) glikozes šķīdums injekcijām, 4,5 mg/ml (0,45%) nātrija hlorīda un 25 mg/ml (2,5%) glikozes šķīdums injekcijām vai Ringera laktāta šķīdums injekcijām. Iegūtais šķīdums jāievada ar 120 minūtes ilgu infūziju.

Izšķīdināšanas laiks ir mazāk nekā 2 minūtes. Maigi samaisiet maisījumu, lai izšķīdinātu, un pārliecinieties, ka saturs ir pilnīgi izšķīdis. Kopējais laiks no šķīdināšanas uzsākšanas līdz intravenozās infūzijas pagatavošanas pabeigšanai nedrīkst pārsniegt 30 minūtes. Pirms ievadīšanas vizuāli jāpārbauda, vai parenterāli lietojamās zālēs nav daļiņu.

Zavicefta šķīdums infūzijām ir bāli dzeltens un nesatur daļiņas.

Pētījumi liecina, ka Zavicefta šķīdumi infūzijām istabas temperatūrā ir stabili līdz 12 stundām. Glabājot ledusskapī, tie ir stabili līdz 24 stundām. Pēc izņemšanas no ledusskapja atšķaidītās zāles jāglabā istabas temperatūrā un jāizlieto 12 stundu laikā. Kopējā stabilitāte lietošanas laikā no pulvera izšķīdināšanas brīža līdz ievadīšanai nepārsniedz 36 stundas (24 stundas temperatūrā no 2 līdz 8 oC un 12 stundas istabas temperatūrā).

No mikrobioloģiskā viedokļa zāles jāizlieto nekavējoties, ja vien pulvera šķīdināšana un koncentrāta atšķaidīšana nav notikusi kontrolētos un validētos aseptiskos apstākļos. Ja zāles netiek ievadītas nekavējoties, pagatavotā šķīduma uzglabāšanas laiks un apstākļi pirms ievadīšanas ir lietotāja atbildība.

29

Zavicefta saderība ar citām zālēm nav noskaidrota. Zavicefta nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) vai fiziski pievienot šķīdumiem, kas satur citas zāles. Katrs flakons ir paredzēts tikai vienreizējai lietošanai. Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
30