Saizen 8 mg/ml šķīdums injekcijām kārtridžā
Uzglabāt temperatūrā (2°C-8°C). Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Nesasaldēt.
Somatropinum
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
11-0025-04
11-0025
Merck Serono S.p.A. Modugno site, Italy
28-OCT-16
Uz neierobežotu laiku
Recepšu zāles
8 mg/ml
Šķīdums injekcijām kārtridžā
Ir apstiprināta
Merck Serono S.p.A., Italy
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Saizen 8 mg/ml šķīdums injekcijām kārtridžā
Somatropinum
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.
- Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.
- Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
- Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.
- Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Saizen un kādam nolūkam to lieto
2. Kas Jums jāzina pirms Saizen lietošanas
3. Kā lietot Saizen
4. Iespējamās blakusparādības
5. Kā uzglabāt Saizen
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Saizen un kādam nolūkam to lieto
Saizen ir augšanas hormons. Saizen galvenā darbība ir augšanas stimulācija bērniem un pusaudžiem. To lieto arī pieaugušajiem ar augšanas hormona trūkumu.
Saizen satur augšanas hormonu (somatropīnu), kas ir gandrīz identisks cilvēka dabīgajam augšanas hormonam, bet tas ir iegūts ārpus organisma ar metodes palīdzību, ko sauc par “rekombinantu DNS tehnoloģiju” (gēnu inženierija).
Saizen lieto šādos gadījumos:
Bērniem un pusaudžiem:
- ārstējot bērnus ar nelielu augumu, kam par cēloni ir augšanas traucējumi, ko izraisa samazināta endogēnā augšanas hormona sekrēcija, vai arī tā vispār iztrūkst;
- augšanas traucējumu ārstēšana meitenēm ar gonadālu disģenēzi (sauc arī par Ternera sindromu), kas ir apstiprināta ar hromosomu analīzi;
- augšanas traucējumi bērniem pirms pubertātes periodā hroniskas nieru mazspējas dēļ (stāvoklis, kad ir nieru bojājums);
- augšanas traucējumu ārstēšana bērniem, kuri ir dzimuši grūtniecības laikam neatbilstoši mazi un kuri 4 gadu vecumā vai vēlāk nav sasnieguši šim vecumam normālu garumu.
Pieaugušajiem:
- izteikta augšanas hormona trūkuma (augšanas hormona deficīta) ārstēšanā.
Šo ārstēšanu paraksta pieaugušajiem ar izteiktu augšanas hormona deficītu, ja tas ir medicīniski diagnosticēts ar testu.
Ārstam vai farmaceitam jābūt gatavam izskaidrot, kāpēc šīs zāles jādod Jums vai Jūsu bērnam.
2. Kas Jums jāzina pirms Saizen lietošanas
Nelietojiet Saizen šādos gadījumos:
- ja Jums (vai Jūsu bērnam) ir alerģija pret aktīvo vielu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu;
- ja Jums ir teikts, ka Jūsu bērnam kauli ir pārstājuši augt un ka viņš/viņa sasniedzis (-usi) savu galīgo garumu;
- ja Jums (vai Jūsu bērnam) ir aktīvs audzējs, nelietojiet Saizen un informējiet par to savu ārstu. Pirms ārstniecības ar Saizen, audzējiem ir jābūt neaktīviem un ir jābūt pabeigtai pretvēža terapijai;
- ja Jums (vai Jūsu bērnam) ir diabēts un ar to saistīta acu slimība (proliferējoša vai pre-proliferējoša diabētiskā retinopātija);
- ja Jums vai Jūsu bērnam ir akūta kritiska slimība, komplikācijas pēc atvērtas sirds operācijas, operācijas vēdera dobumā, daudzas traumas pēc nelaimes gadījuma, akūta elpošanas mazspēja vai līdzīgi traucējumi.
Ārstēšanu ar Saizen ir jāpārtrauc nieru pārstādīšanas operācijas laikā bērniem ar hronisku nieru mazspēju.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms Saizen lietošanas konsultējieties ar ārstu.
Saizen drīkst lietot tikai regulārā ārsta uzraudzībā, kuram ir pieredze augšanas traucējumu diagnosticēšanā un ārstēšanā.
Tūlīt pēc Saizen lietošanas cukura līmeņa pazemināšanās dēļ Jūs (vai Jūsu bērns) var sajust trīci vai pirmsģīboņa sajūtu. Šīs sajūtas ātri pāries. 2 ‑ 4 stundas pēc zāļu lietošanas cukura līmenis asinīs Jums (vai Jūsu bērnam) var paaugstināties virs normas. Tā kā ārstēšana ar augšanas hormonu var ietekmēt cukura izmantošanu Jūsu organismā, Jums (vai Jūsu bērnam) ārsts regulāri pārbaudīs cukura līmeni.
Somatropīns var izraisīt Jums (Jūsu bērnam) cukura līmeņa asinīs paaugstināšanos.
Ja Jums (vai Jūsu bērnam) ir diabēts vai kāds no Jūsu ģimenes locekļiem ir diabēta slimnieks, Jūsu ārsts rūpīgi uzmanīs cukura līmeni Jūsu asinīs un ārstēšanas laikā ar Saizen var mainīt diabēta terapiju.
Atcerieties, ka pēc šo zāļu lietošanas Jums var būt nepieciešama regulāra kontrole pie acu ārsta.
Saizen var ietekmēt vairogdziedzera darbību. Jūsu ārsts var pārbaudīt Jums (vai Jūsu bērnam) asinīs vairogdziedzera hormonus un papildus izrakstīt citu hormonu, ja konstatēs, ka Jums (vai Jūsu bērnam) radies vairogdziedzera hormona trūkums.
Saizen pieaugušiem pacientiem var izraisīt šķidruma aizturi. Tā var izpausties kā pietūkums un locītavu vai muskuļu sāpes. Ja jūtat šādus simptomus, pastāstiet to ārstam, kurš var lemt par Saizen devas pielāgošanu.
Ja Jūs (vai Jūsu bērns) lietojat kortikosteroīdus, regulāri konsultējieties ar ārstu, jo var būt nepieciešama kortikosteroīdu vai Saizen devas pielāgošana.
Ja Jums bērnībā ir bijis audzējs un Jūs esat ārstēts ar Saizen, ir palielināts risks atkārtoti saslimt ar audzēju. Ja Jums (vai Jūsu bērnam) agrāk ir bijušas slimības, kad tiek skartas smadzenes, piemēram, audzējs, Jūsu ārsts regulāri pārbaudīs Jūs (vai Jūsu bērnu), vai tas neatkārtojas.
Reti Saizen var izraisīt aizkuņģa dziedzera iekaisumu, radot stipras sāpes vēderā vai mugurā. Lūdzu, pievērsiet uzmanību, ja Jūsu bērns sūdzas par sāpēm vēderā un sazinieties ar savu ārstu.
Straujas augšanas laikā jebkuram bērnam iespējama mugurkaula izliekuma uz sāniem (skoliozes) progresēšana. Saizen lietošanas laikā ārsts pārbaudīs, vai Jums (vai Jūsu bērnam) nav skoliozes pazīmes.
Dažiem pacientiem Saizen lietošanas laikā ir attīstījusies smadzeņu tūska. Ja Jums (vai Jūsu bērnam) ir sūdzības par stiprām vai periodiskām galvassāpēm, redzes traucējumi, slikta dūša un/vai vemšana, nekavējoties konsultējieties ar savu ārstu. Šādā gadījumā var būt nepieciešams pārtraukt ārstēšanu ar augšanas hormonu, kaut gan terapiju vēlāk var atsākt. Ja smadzeņu tūskas simptomi atkārtojas, terapija ar Saizen ir jāpārtrauc.
Ja zāles ilgstoši injicē vienā un tajā pašā vietā, var rasties tās bojājums. Tāpēc ir svarīgi mainīt injekcijas vietas. Jūsu ārsts vai farmaceits norādīs, kādās ķermeņa daļās var injicēt (skatīt 3. punktu “Kā lietot Saizen”).
Dažiem bērniem ar augšanas hormona deficītu ir attīstījusies leikoze (palielināts balto asins šūnu skaits) – gan tiem, kuri ārstēti ar augšanas hormonu, gan tiem, kuri nav tikuši ārstēti ar augšanas hormonu. Tomēr nav pierādījumu, ka leikoze būtu sastopama biežāk pacientiem, kuri saņem augšanas hormonu un kuriem nav riska faktoru. Cēloniska sakarība ar augšanas hormona terapiju nav pierādīta.
Bērniem ar hormonāliem vai nieru darbības traucējumiem daudz biežāk var rasties problēmas ar gūžām. Ja Jūsu bērnam ir hroniska nieru mazspēja, kura var rasties, ja ir nieru bojājums, viņš/viņa ir periodiski jāpārbauda, vai neattīstās kaulu slimība. Tas, vai kaulu slimību bērniem ar hormonāliem vai nieru darbības traucējumiem ietekmē terapija ar augšanas hormonu, nav skaidrs. Pirms sākt terapiju, jāveic rentgenuzņēmums gūžai. Ja Jūsu bērns ārstēšanās laikā ar Saizen sāk klibot vai arī sūdzēties par sāpēm gūžā vai celī, noteikti informējiet par to savu ārstu.
Bērniem ar hronisku nieru mazspēju terapija ir jāpārtrauc nieru pārstādīšanas laikā.
Saizen nav indicēts ilgstošai ārstēšanai bērniem, kuriem augšanas traucējumus izsauc Prader-Willi sindroms, ja vien nav konstatēts arī augšanas hormona trūkums. Saņemti ziņojumi par miega apnoju un pēkšņu nāvi pēc ārstēšanas sākšanas ar augšanas hormonu bērnu vecuma pacientiem ar Prader-Willi sindromu, kuriem bijis viens vai vairāki no šādiem riska faktoriem: stipra aptaukošanās, augšējo elpceļu obstrukcija (nosprostošanās) vai miega apnoja anamnēzē, vai nekonkretizēta elpceļu infekcija.
Slimnieki, kuri ir ļoti nopietni slimi, parasti nedrīkst lietot augšanas hormonu.
Ja Jūsu organisms neatbild uz ārstēšanu ar Saizen, Jums varētu būt izveidojušās antivielas pret augšanas hormonu. Jūsu ārsts veiks atbilstošus izmeklējumus, lai to noteiktu.
Ja esat vecāks par 60 gadiem vai arī lietojat Saizen ilgu laiku, ārstam Jūs ir jākontrolē biežāk. Tas ir tāpēc, ka abos gadījumos – gan vecāku cilvēku ārstēšanā, gan arī ilgstošas ārstēšanas gadījumā – pieredze ir ierobežota un tādēļ šie gadījumi prasa īpašu piesardzību.
Citas zāles un Saizen
Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras Jūs (vai Jūsu bērns) lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot.
Ja Jūs (vai Jūsu bērns) lieto kortikosteroīdus, ir svarīgi par to informēt ārstu vai farmaceitu. Šīs zāles var mijiedarboties ar Saizen, tādēļ ārsts var būt spiests pielāgot vienas vai otras zāļu devas. Kortikosteroīdus lieto, lai ārstētu dažādas slimības, ieskaitot astmu, alerģijas, nieru atgrūšanu un reimatoīdo artrītu.
Ja Jūs lietojat estrogēnu aizvietojošu terapiju, tas var pavājināt Saizen iedarbību uz augšanu. Tādēļ ārstam var būt nepieciešams pielāgot Jūsu Saizen devu.
Ja Jūs lietojat dzimumhormonus, zāles epilepsijas ārstēšanai vai ciklosporīnu (zāles, kas vājina imūnsistēmu pēc transplantācijas), Jums tas jāpastāsta ārstam, jo šo zāļu deva var būt jāpielāgo.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Pašreiz nav pietiekošu pierādījumu par augšanas hormona lietošanas drošumu grūtniecības un bērna barošanas ar krūti laikā. Saizen lietošana ir jāpārtrauc gadījumā, ja Jums iestājas grūtniecība.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Nav veikti pētījumi par Saizen ietekmi uz spēju vadīt transportlīdzekli vai apkalpot mehānismus. Somatropīnu saturoši līdzekļi neietekmē spēju vadīt transportlīdzekli vai apkalpot mehānismus.
Svarīga informācija par kādu no Saizen sastāvdaļām
Zāles satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) vienā kārtridžā, būtībā tās ir “nātriju nesaturošas ”
3. Kā lietot Saizen
Vienmēr lietojiet Saizen tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Devas
Saizen devas un lietošanas režīmu ārsts pielāgos Jūsu (vai Jūsu bērna) ķermeņa virsmas laukumam vai ķermeņa masai pēc šādas shēmas:
Ieteicams Saizen injicēt pirms naktsmiera.
Bērni un pusaudži:
- mazs augums dabīgā augšanas hormona trūkuma vai nepietiekama līmeņa dēļ:
0,7 ‑ 1,0 mg/m2 ķermeņa virsmas laukuma dienā vai 0,025 ‑ 0,035 mg/kg ķermeņa masas katru dienu, ievadot subkutāni (zem ādas);
- augšanas traucējumi meitenēm gonadālās disģenēzes (Ternera sindroma) gadījumā:
1,4 mg/m2 ķermeņa virsmas laukuma dienā vai 0,045 ‑ 0,050 mg/kg ķermeņa masas katru dienu, ievadot subkutāni (zem ādas).
Ja Jūsu meitai ārstē Ternera sindromu un viņa saņem arī neandrogēnos anaboliskos steroīdus, augšanas reakcija var tikt pastiprināta. Jautājiet savam ārstam vai farmaceitam, ja neesat drošs par šīm zālēm;
- augšanas traucējumi bērniem pirms pubertātes periodā hroniskas nieru mazspējas dēļ (stāvoklis, kad ir nieru bojājums);
1,4 mg/m2 ķermeņa virsmas laukuma, apmēram atbilstoši 0,045 ‑ 0,050 mg/kg ķermeņa masas dienā, ievadot subkutāni (zem ādas);
- augšanas traucējumi bērniem, kuri dzimuši grūtniecības laikam neatbilstoši mazi:
1 mg/m2 ķermeņa virsmas laukuma, apmēram atbilstoši 0,035 mg/kg ķermeņa masas dienā, ievadot subkutāni (zem ādas).
Pieaugušie:
- augšanas hormona deficīts pieaugušajiem:
sākt terapiju ar somatropīnu iesaka ar mazām devām – 0,15 ‑ 0,3 mg katru dienu subkutānās (zemādas) injekcijās. Ārsts devu pielāgos pakāpeniski. Ieteicamā lielākā augšanas hormona deva reti pārsniedz 1,0 mg dienā. Parasti tiek parakstīta mazākā efektīvā deva. Gados vecākiem pacientiem vai pacientiem ar palielinātu ķermeņa masu var būt nepieciešamas mazākas devas.
Lietošanas metode un veids
Par Saizen devu un ievadīšanas biežumu lems Jūsu ārsts, un tas būs atkarīgs no Jūsu (Jūsu bērna) auguma garuma vai ķermeņa masas. Parasti Saizen ievada katru dienu subkutānas (zemādas) injekcijas veidā.
Svarīga informācija
Lai ievadītu Saizen, lūdzu, uzmanīgi izlasiet tālāk sniegtos norādījumus.
Ja zāles ilgstoši tiek injicētas katru reizi vienā un tai pašā vietā, var veidoties bojājums. Ir svarīgi visu laiku mainīt vietu, kur veicat injekciju. Jūsu ārsts vai farmaceits var Jums izstāstīt, kuras ķermeņa daļas jāizmanto. Neizmantojiet vietas, kurās Jūs jūtat piepampumu, cietus mezglus, iedobes ādā vai sāpes; pastāstiet savam ārstam vai farmaceitam par visu, ko esat konstatējis. Ādu injekcijas vietā mazgājiet ar ziepēm un ūdeni.
Saizen šķīdums kārtridžā ir gatavs ievadīšanai ar cool.click bezadatas auto-injektoru, easypod auto-injektoru vai aluetta pildspalvveida injektoru.
Katram Saizen kārtridžu veidam ir krāsu kods, un, lai tiktu ievadīta pareiza deva, tas jāizmanto ar atbilstoša krāsu koda aluetta pildspalvveida injektoru. Kārtridžs, kas satur 12 mg somatropīna (sarkanā krāsā), jāizmanto ar aluetta pildspalvveida injektoru 12 (sarkanā krāsā). Kārtridžs, kas satur 20 mg somatropīna (dzeltenā krāsā), jāizmanto ar aluetta pildspalvveida injektoru 20 (dzeltenā krāsā).
Novietojiet visus šķīduma injicēšanai nepieciešamos priekšmetus uz tīras virsmas un nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni.
Šķīdumam jābūt dzidram vai viegli dūmakainam, bez daļiņām un bez redzamām bojāšanās pazīmēm. Ja šķīdumā ir daļiņas, to nedrīkst injicēt.
Kā pašam ikdienā injicēt Saizen
Norādījumus par kārtridža ievietošanu cool.click bezadatas auto-injektorā, easypod auto-injektorā vai aluetta pildspalvveida injektorā un Saizen šķīduma injicēšanu, lūdzu, uzmanīgi izlasiet attiecīgajā instrukciju rokasgrāmatā, kas ir injektora iepakojumā. Easypod lietotāju mērķa auditorija galvenokārt ir bērni vecumā no 7 gadiem un pieaugušie. Bērns ierīces drīkst lietot tikai pieaugušā uzraudzībā.
Ārstēšanas ilgums
Jūsu bērnam ir jāpārtrauc ārstēšana, kad viņš vai viņa ir sasniegusi pietiekamu pieaugušā auguma garumu vai kad viņa vai viņas kauli vairs nevar augt, ko novērtē ārsts. Bērniem ar hronisku nieru mazspēju ārstēšana ar Saizen tiks pārtraukta nieru pārstādīšanas laikā.
Pieaugušajiem augšanas hormona trūkums ir visas dzīves laikā un tā ārstēšanu nosaka ārsts.
Ja esat lietojis Saizen vairāk nekā noteikts
Ja injicēts par daudz Saizen, jāinformē par to savs ārsts, jo var būt nepieciešams nedaudz mainīt devu. Ja ir injicēts par daudz zāļu, var mainīties cukura līmenis asinīs, kas var nozīmēt, ka Jūs (vai Jūsu bērns) jutīsiet trīci un neskaidru sajūtu galvā. Ja tā notiek, cik ātri iespējams sazinieties ar savu ārstu.
Ja esat aizmirsis lietot Saizen
Ja aizmirstat ievadīt devu, pasakiet to ārstam, jo var būt nepieciešams nedaudz mainīt devu, lai to kompensētu.
Ja Jūs pārtraucat lietot Saizen
Nepārtrauciet Saizen lietošanu, iepriekš neaprunājies ar savu ārstu.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet savam ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Nekavējoties izstāstiet savam ārstam, ja Jums rodas stipras un atkārtotas galvassāpes kopā ar sliktu dūšu, vemšanu vai redzes traucējumiem. Šie simptomi atbilst blakusparādībai, ko sauc par labdabīgu intrakraniālu hipertensiju un kas rodas retāk.
Blakusparādības var rasties ar noteiktu sastopamības biežumu, kas tiek definēts šādi:
• ļoti bieži: var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem;
• bieži: var rasties 1 no 10 cilvēkiem:
• retāk: var rasties 1 no 100 cilvēkiem;
• reti: var rasties 1 no 1 000 cilvēkiem;
• ļoti reti: var rasties 1 no 10 000 cilvēkiem;
• nav zināms: sastopamības biežumu nevar noteikt pēc pieejamajiem datiem.
Bieži novērojamas blakusparādības:
reakcija injekcijas vietā, piemēram, apsārtums, nieze, pietūkums, izsitumi, nātrene, sāpes, iekaisums, asiņošana, neparasta asins uzkrāšanās ārpus asinsvadiem (hematoma). Ja tā ir īpaši traucējoša, apspriedieties ar savu ārstu;
lokāls taukaudu šūnu zudums zem ādas, no kā var izvairīties, mainot injekcijas vietu;
karpālā kanāla sindroms pieaugušajiem, kam raksturīga nepārtraukta durstīšanas, dedzināšanas sajūta, sāpes un/vai nejutīgums pirkstos, kas galvenokārt skar īkšķi, rādītājpirkstu un dažreiz arī vidējo pirkstu un zeltnesi;
šķidruma uzkrāšanās: perifēra tūska (pietūkums), muskuļu sāpes, nejutīgums un zvanīšana, locītavu sāpes vai locītavu darbības traucējumi pieaugušajiem. Parasti šīs blakusparādības rodas ārstēšanas sākumā un ir īslaicīgas, un atkarīgas no devas;
(atsevišķos gadījumos) galvassāpes.
Retāk novērojamas blakusparādības:
benigna intrakraniāla hipertensija (paaugstināts intrakraniāls asinsspiediens ap smadzenēm, ko raksturo galvassāpes, slikta dūša, vemšana, redzes dubultošanās un citi redzes simptomi;
karpālā kanāla sindroms bērniem, kam raksturīga nepārtraukta durstīšanas, dedzināšanas sajūta, sāpes un/vai nejutīgums pirkstos, kas galvenokārt skar īkšķi, rādītājpirkstu un dažreiz arī vidējo pirkstu un zeltnesi;
šķidruma uzkrāšanās: perifēra tūska (pietūkums), muskuļu sāpes, nejutīgums un zvanīšana, locītavu sāpes vai locītavu darbības traucējumi bērniem. Parasti šīs blakusparādības rodas ārstēšanas sākumā un ir īslaicīgas un atkarīgas no devas;
krūšu palielināšanās (vienā vai abās pusēs).
Ļoti reti novērojamas blakusparādības:
augšstilba kaula galviņas epifīzes izslīdēšana (gūžas problēma, kas sākas, ja augšstilba kaula augošais gals izslīd no gūžas locītavas) un avaskulāra augšstilba kaula galviņas nekroze. Ja Jūsu bērns sāk klibot neizskaidrojama iemesla dēļ vai sākas sāpes gūžā vai ceļgala locītavā, lūdzu, sazinieties ar savu ārstu vai farmaceitu;
ārstēšana ar augšanas hormonu var pazemināt vairogdziedzera hormona līmeni. Jūsu ārsts to var pārbaudīt un nepieciešamības gadījumā parakstīt atbilstošu ārstēšanu.
Nav zināmi: sastopamības biežumu nevar noteikt pēc pieejamajiem datiem
Lietojot Saizen, Jums (vai Jūsu bērnam) var būt alerģiskas reakcijas.
Jums (vai Jūsu bērnam) var paaugstināties insulīna līmenis (hiperinsulīnisms), jo muskuļi, taukaudi un aknu šūnas neatbilstoši reaģē uz insulīnu augšanas hormona lietošanas laikā (insulīna rezistence). Tā rezultātā var paaugstināties glikozes līmenis asinīs (hiperglikēmija).
Reti ir saņemti ziņojumi par aizkuņģa dziedzera iekaisumu pacientiem, kurus ārstē ar augšanas hormonu.
Ir saņemti ziņojumi par leikozi nelielam skaitam pacientu ar augšanas hormona deficītu, daļa no kuriem ir tikuši ārstēti ar somatropīnu. Tomēr, nav pierādījumu, ka leikoze būtu sastopama biežāk pacientiem, kuri saņem augšanas hormonu un kuriem nav predisponējošu faktoru.
Ļoti reti pacientam var veidoties antivielas (olbaltumvielu paveids, kas palīdz aizsargāt organismu) pret somatropīnu. Tas parasti nav saistīts ne ar kādām blakusparādībām un netraucē augšanai.
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Saizen
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kārtridža pēc „EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Nelietotu Saizen kārtridžu uzglabāt ledusskapī (2 ˚C ‑ 8 ˚C) oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Nesasaldēt.
Pēc pirmās injekcijas izlietot 28 dienu laikā.
Pēc pirmās injekcijas Saizen kārtridžs, easypod auto-injektors, kas satur Saizen kārtridžu, vai aluetta pildspalvveida injektors, kas satur Saizen kārtridžu, ir jāuzglabā ledusskapī (2 °C ‑ 8 °C temperatūrā) ne ilgāk kā 28 dienas, no kurām līdz 7 dienām var būt ārpus ledusskapja temperatūrā līdz 25 °C. Ja Saizen kārtridžs līdz 7 dienām ir uzglabāts ārpus ledusskapja, tas jāieliek atpakaļ ledusskapī un jāizlieto 28 dienu laikā pēc pirmās injekcijas.
Izmantojot easypod auto-injektoru vai aluetta pildspalvveida injektoru, kārtridži jāuzglabā ierīcē. Bezadatas auto-injektors cool.click ir jāuzglabā ārpus ledusskapja atsevišķi no Saizen kārtridža. Lietojamo kārtridžu sargāt no gaismas
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Saizen satur
Aktīvā viela ir somatropīns (rekombinantais cilvēka augšanas hormons).
Citas sastāvdaļas ir saharoze, poloksamērs 188, fenols, citronskābe (pH pielāgošanai), nātrija hidroksīds (pH pielāgošanai), ūdens injekcijām.
Saizen ārējais izskats un iepakojums
Saizen 8 mg/ml ir dzidrs līdz viegli opalescējošs šķīdums injekcijām rūpnieciski pildītā kārtridžā (1. klases stikla) ar virzuļaizbāzni (gumijas) un gofrētu vāciņu (alumīnija un gumijas). Kārtridžs, kas satur 12 mg somatropīnu marķēts ar krāsainu etiķeti (sarkanā krāsā). Kārtridžs, kas satur 20 mg somatropīnu marķēta ar krāsainu etiķeti (dzeltenā krāsā). Iepakojumā pa 1 vai 5 kārtridžiem, kas satur 1,50 ml šķīduma (12 mg somatropīna) vai 2,50 ml šķīduma (20 mg somatropīna).
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks
Merck Serono S.p.A., Via Casilina 125, I-00176 Roma, Itālija
Ražotājs
Merck Serono SpA, Modugno, Bari, Itālija
Šīs zāles Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstīs ir reģistrētas ar šādiem nosaukumiem:
Saizen: Austrija, Beļģija, Čehija, Igaunija, Somija, Francija, Vācija, Grieķija, Ungārija, Islande, Īrija, Itālija, Latvija, Luksemburga, Norvēģija, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Spānija, Zviedrija, Lielbritānija
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 07/2019.
ZĀĻU APRAKSTS
ZĀĻU NOSAUKUMS
Saizen 8 mg/ml šķīdums injekcijām kārtridžā
KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katrs kārtridžs satur 1,50 ml (12 mg somatropīna*, Somatropinum) vai 2,50 ml šķīduma (20 mg somatropīna*, Somatropinum).
*rekombinantais cilvēka augšanas hormons, kas iegūts no zīdītāju šūnām ar rekombinantas DNS tehnoloģijas palīdzību
Viens ml šķīdums satur 8 mg somatropīna.
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
ZĀĻU FORMA
Šķīdums injekcijām kārtridžā.
Dzidrs vai viegli opalescējošs šķīdums ar pH 5,6 ‑ 6,6 un osmolalitāti 250 ‑ 450 mOsm/kg.
KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
Terapeitiskās indikācijas
Saizen ir indicēts šādu traucējumu ārstēšanai:
Pediatriskā populācija:
- augšanas traucējumi bērniem, ko izraisa samazināta endogēnā augšanas hormona sekrēcija, vai arī tā vispār iztrūkst;
- augšanas traucējumi meitenēm ar gonadālu disģenēzi (Ternera sindromu), kas ir apstiprināta ar hromosomu analīzi;
- augšanas traucējumi bērniem pirmspubertātes periodā hroniskas nieru mazspējas (HNM) dēļ;
- augšanas traucējumi maza auguma bērniem (šā brīža augums ir par -2,5 standartnovirzēm mazāks par vidējo rādītāju populācijā un attiecībā pret vecāku augumu normalizētais augums ir mazāks par - 1 standartnovirzi), kuri dzimuši mazi gestācijas vecumam, kuru dzimšanas svars un/vai augums ir mazāks par -2 standartnovirzēm un kuriem 4 gadu vecumā vai vēlāk nenotiek izlīdzinoša augšana (pēdējā gada laikā augšana ir mazāka par vidējo rādītāju populācijā).
Pieaugušie:
- aizstājterapijā pieaugušajiem ar izteiktu augšanas hormona deficītu, kas ir diagnosticēts vienīgi ar augšanas hormona deficīta dinamisko testu. Pacientiem jāatbilst arī šādiem kritērijiem:
- slimības sākums bērnībā:
pacientiem, kuriem augšanas hormona deficīts ir ticis diagnosticēts bērnībā, tests jāveic atkārtoti, un augšanas hormona deficīts ir jāapstiprina pirms uzsākt aizstājterapiju ar Saizen;
- slimības sākums pieaugušiem:
pacientiem augšanas hormona deficīts ir radies hipotalāma vai hipofīzes slimības dēļ un, pirms sākt aizstājterapiju ar augšanas hormonu, ir diagnosticēts vismaz viena cita hormona deficīts (izņemot prolaktīnu) un noteikta adekvāta aizstājterapija.
Devas un lietošanas veids
Saizen 8 mg/ml paredzēts daudzkārtīgai devu lietošanai konkrētam pacientam.
Devas
Saizen rekomendē ievadīt pirms naktsmiera šādās devās:
Pediatriskā populācija
Saizen deva jāizvēlas individuāli atkarībā no pacienta ķermeņa virsmas laukuma vai ķermeņa masas.
- Augšanas traucējumi neadekvātas endogēnā augšanas hormona sekrēcijas dēļ:
0,7 1,0 mg/m2 ķermeņa virsmas laukuma dienā vai 0,025 0,035 mg/kg ķermeņa masas dienā, ievadot zem ādas.
- Augšanas traucējumi meitenēm gonadālās disģenēzes (Ternera sindroma) gadījumā:
1,4 mg/m2 ķermeņa virsmas laukuma dienā vai 0,045 0,050 mg/kg ķermeņa masas dienā, ievadot zem ādas.
Vienlaicīga terapija ar neandrogēniem anaboliskiem steroīdiem pacientēm ar Ternera sindromu var pastiprināt augšanas reakciju.
- Augšanas traucējumi bērniem pirms pubertātes periodā hroniskas nieru mazspējas (HNM) dēļ:
1,4 mg/m2 ķermeņa virsmas laukuma dienā, apmēram atbilstoši 0,045 0,050 mg/kg ķermeņa masas dienā, ievadot zem ādas.
- Augšanas traucējumi bērniem, kuri dzimuši mazi gestācijas vecumam:
ieteicamā dienas deva ir 0,035 mg/kg ķermeņa masas dienā (vai 1 mg/m2/dienā), ievadot zem ādas.
Ārstēšana jāpārtrauc, ja sasniegts apmierinošs pieauguša cilvēka garums vai arī epifīzes ir slēgušās.
Augšanas traucējumiem maza auguma bērniem, kuri dzimuši mazi gestācijas vecumam, ārstēšana parasti ir ieteicama, līdz ir sasniegts vēlamais augums. Ārstēšana ir jāpārtrauc pēc viena gada, ja auguma palielināšanās ātrums ir mazāks par +1 standartnovirzi salīdzinājumā ar vidējo rādītāju populācijā. Ārstēšana ir jāpārtrauc, kad ir sasniegts galējais augums (augšanas ātrums ir mazāks par 2 cm/gadā) vai kad atbilstoši epifizāro augšanas zonu izzušanai apstiprinātais kaulu vecums ir > 14 gadiem (meitenēm) vai > 16 gadiem (zēniem).
Pieaugušajiem
- Augšanas hormona deficīts pieaugušajiem
Sākt terapiju ar somatropīnu iesaka ar mazām devām – 0,15 ‑ 0,3 mg – katru dienu zemādas injekcijās. Deva jāpielāgo pakāpeniski, kontrolējot insulīnam līdzīgā augšanas faktora 1 (Insulin-like Growth Factor 1, IGF-1) līmeni. Ieteicamā lielākā augšanas hormona deva reti pārsniedz 1,0 mg dienā. Parasti tiek lietota mazākā efektīvā deva.
Sievietēm var būt vajadzīgas lielākas devas nekā vīriešiem, jo vīriešiem konstatēta IGF-1 jutīguma uzlabošanās laika gaitā. Tas nozīmē, ka sievietēm, it īpaši tām, kuras saņem perorālu estrogēnu terapiju, pastāv nepietiekami intensīvas ārstēšanas risks, bet vīriešiem pastāv pārmērīgi intensīvas ārstēšanas risks.
Vecākiem pacientiem vai pacientiem ar palielinātu ķermeņa masu var būt nepieciešamas mazākas devas.
Pacienti ar nieru vai aknu darbības traucējumiem
Pašreiz pieejamie dati ir aprakstīti 5.2. apakšpunktā, taču devu rekomendācijas nav izstrādātas.
Lietošanas veids
Saizen injekciju šķīdums jāievada atbilstoši lietošanas instrukcijā sniegtajai pamācībai, kā arī ievērojot instrukcijas, kas atrodamas kopā ar izvēlēto injektoru: cool.click bezadatas auto-injektoru, easypod auto-injektoru vai aluetta pildspalvveida injektorus.
Easypod lietotāju mērķgrupa galvenokārt ir bērni no 7 gadu vecuma līdz pieaugušo vecumam. Bērnam ierīce vienmēr jālieto pieaugušā uzraudzībā.
Norādījumus par sagatavošanu lietošanai skatīt 6.6. apakšpunktā.
Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
Somatropīnu nedrīkst lietot augšanas veicināšanai bērniem, kuriem notikusi epifīžu slēgšanās.
Somatropīnu nedrīkst lietot, ja ir audzēja aktivitātes pazīmes. Smadzeņu audzējiem ir jābūt neaktīviem un, pirms augšanas hormonu terapijas sākšanas, pretvēža terapijai ir jābūt pabeigtai. Ja tiek novērotas audzēja palielināšanās pazīmes, terapija ir jāpārtrauc.
Somatropīnu nedrīkst lietot proliferējošas vai pre-proliferējošas diabētiskās retinopātijas gadījumā.
Pacientus, kuriem ir akūts kritisks stāvoklis, ko radījušas komplikācijas pēc atvērtas sirds operācijas, vēdera dobuma orgānu operācijas, nelaimes gadījuma izraisītām multiplām traumām, akūtas elpošanas mazspējas un citiem līdzīgiem stāvokļiem, nedrīkst ārstēt ar somatropīnu.
Bērniem ar hronisku nieru mazspēju ārstēšana ar somatropīnu ir jāpārtrauc nieru transplantācijas laikā.
Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Terapija jāveic regulārā ārsta uzraudzībā, kuram ir pieredze pacientu ar augšanas hormona deficītu diagnostikā un ārstēšanā.
Nedrīkst pārsniegt maksimālo ieteikto dienas devu (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Neoplazma
Pacientus ar intrakraniālu vai ekstrakraniālu neoplāziju remisijas periodā, kurus ārstē ar augšanas hormonu, ārstam rūpīgi un regulāri jāpārbauda.
Pacientus ar augšanas hormona deficītu pēc intrakraniāla audzēja bieži jāpārbauda, vai nav slimības progresēšana vai recidīvs.
Pacientiem, kuri bērnībā pārslimojuši vēzi un kuri pēc pirmās neoplazmas saņem somatropīna terapiju, ir paaugstināts otras neoplazmas risks. Pacienti, kuriem intrakraniāls audzējs, galvenokārt meningioma, ir ārstēta ar apstarošanu, biežāk ir pakļauti otras neoplazmas riskam.
Prader-Willi sindroms
Somatropīns nav indicēts ilgstošai bērnu ārstēšanai, kuriem augšanas traucējumus izraisījis ģenētiski apstiprināts Prader-Willi sindroms, ja vien viņiem nav apstiprināts arī augšanas hormona deficīts. Saņemti ziņojumi par miega apnoju un pēkšņu nāvi pēc ārstēšanas sākšanas ar augšanas hormonu pediatriskiem pacientiem ar Prader-Willi sindromu, kuriem bijis viens vai vairāki no tālāk minētajiem riska faktoriem: stipra aptaukošanās, augšējo elpceļu obstrukcija vai miega apnoja anamnēzē, vai nekonkretizēta elpceļu infekcija.
Leikoze
Ir ziņojumi par dažiem leikozes gadījumiem pacientiem ar augšanas hormona deficītu, no kuriem daži ir ārstēti ar somatropīnu. Tomēr nav nekādu pierādījumu, ka leikoze biežāk ir pacientiem, kuri saņem augšanas hormonu un kuriem nav predisponējošu faktoru.
Jutība pret insulīnu
Somatropīns var pavājināt jutību pret insulīnu, tāpēc jāuzrauga, vai pacientiem neparādās glikozes nepanesības pazīmes. Pacientiem ar cukura diabētu pēc somatropīnu saturošu zāļu terapijas sākšanas var būt nepieciešama insulīna devas pielāgošana. Somatropīna terapijas laikā pacienti ar cukura diabētu vai glikozes nepanesību rūpīgi jāuzrauga.
Retinopātija
Stabilai pavadošai retinopātijai nevajadzētu būt par iemeslu somatropīna aizstājterapijas pārtraukšanai.
Vairogdziedzera funkcija
Augšanas hormons pastiprina T4 pārveidošanos par T3 ārpus vairogdziedzera, kas var maskēt sākotnēju hipotireozi. Tāpēc visiem pacientiem jākontrolē vairogdziedzera darbība. Pacientiem ar hipopituitārismu somatropīna terapijas laikā stingri jākontrolē standarta aizstājterapija.
Pankreatīts
Lai gan reti, ar somatropīnu ārstētiem pacientiem ir jāizslēdz iespējams pankreatīts, īpaši bērniem, kuri sūdzas par sāpēm vēderā.
Labdabīga intrakraniāla hipertensija
Smagu vai atkārtotu galvassāpju, redzes traucējumu, sliktas dūšas un/vai vemšanas gadījumā papillas tūska diagnostikai rekomendē fundoskopiju. Ja tiek apstiprināta papillas tūska, jāapsver labdabīgas intrakraniālas hipertensijas (jeb smadzeņu pseidoaudzēja) iespējamība un, ja tā ir, tad Saizen lietošana jāpārtrauc. Pašreiz nav pietiekamu pierādījumu, pēc kuriem varētu vadīties, ārstējot pacientus pēc intrakraniālas hipertensijas izzušanas. Ja atjauno terapiju ar augšanas hormonu, nepieciešama intrakraniālās hipertensijas simptomu rūpīga monitorēšana.
Skolioze
Zināms, ka dažās ar somatropīnu ārstētu pacientu grupās, piemēram, pacientiem ar Tērnera sindromu, biežāk konstatējama skolioze. Turklāt skoliozes progresēšanu jebkuram bērnam var izraisīt strauja augšana. Nav pierādīts, ka somatropīns palielinātu skoliozes sastopamību vai biežumu. Ārstēšanas laikā jāvēro, vai nerodas skoliozes pazīmes.
Antivielas
Procentuāli nelielam pacientu skaitam pret somatropīnu ārstēšanas laikā var veidoties antivielas. Saistīšanas kapacitāte šīm antivielām ir vāja un tām nav ietekmes uz augšanas ātrumu. Somatropīna antivielas vajadzētu pārbaudīt visiem pacientiem, kuriem nav atbildes reakcijas.
Augšstilba kaula galviņas epifīze
Augšstilba kaula galviņas epifīzes izslīdēšana bieži ir saistīta ar endokrīnām slimībām, tādām kā augšanas hormona deficīts un hipotireoze, kā arī ar pastiprinātu augšanu. Bērniem, kuri tiek ārstēti ar augšanas hormonu, augšstilba kaula galviņas epifīzes izslīdēšana var būt pastāvošas endokrīnas slimības vai arī pastiprinātās augšanas dēļ, ko izraisījusi ārstēšana. Straujā augšana var radīt ar locītavām saistītas problēmas, gūžas locītavai ir pastiprināta slodze, kuru ir izraisījusi straujā augšana prepubertātē. Gan ārstiem, gan vecākiem jāseko līdzi, vai bērns, kurš tiek ārstēts ar Saizen, nesāk klibot vai arī sūdzēties par sāpēm gūžā vai celī.
Augšanas traucējumi hroniskas nieru mazspējas dēļ
Pacienti ar augšanas traucējumiem hroniskas nieru mazspējas dēļ periodiski jāpārbauda, lai kontrolētu nieru osteodistrofijas progresiju. Augšstilba kaula galviņas epifīzes izslīdēšana vai augšstilba kaula galviņas avaskulārā nekroze iespējama bērniem ar izteiktu nieru osteodistrofiju un tas, vai šīs problēmas ietekmēs terapija ar augšanas hormonu, ir apšaubāmi. Pirms sākt terapiju, nepieciešams veikt rentgenuzņēmumu gūžai.
Bērniem ar hronisku nieru mazspēju pirms terapijas sākšanas nieru funkcijai jābūt samazinātai vairāk kā par 50%, salīdzinot ar normu. Lai pārliecinātos par augšanas traucējumiem, pirms sākt terapiju, gadu ir jānovēro augšana. Pirms ārstēšanas jāsāk un tās laikā jāturpina nieru mazspējas konservatīvā terapija (kura ietver acidozes, hiperparatireoidisma un barojuma stāvokļa kontroli vienu gadu pirms terapijas sākšanas). Terapija ir jāpārtrauc nieres transplantācijas laikā.
Bērni, kuri dzimuši mazi gestācijas vecumam
Maza auguma bērniem, kuri dzimuši mazi gestācijas vecumam, pirms ārstēšanas sākšanas ir jāizslēdz citi medicīniski iemesli vai iejaukšanās, kas varētu būt par pamatu augšanas traucējumiem.
Pacientiem, kuri dzimuši mazi gestācijas vecumam, pirms ārstēšanas sākšanas un pēc tam reizi gadā ir ieteicams noteikt insulīna un glikozes līmeni asinīs tukšā dūšā. Pacientiem ar paaugstinātu cukura diabēta risku (piemēram, cukura diabēts ģimenes anamnēzē, aptaukošanās, palielināts ķermeņa masas indekss, smaga insulīna rezistence, Acanthosis nigricans) vajadzētu veikt perorālo glikozes tolerances testu (PGTT). Ja tiek konstatēts cukura diabēts, augšanas hormonu lietot nedrīkst.
Pacientiem, kuri dzimuši mazi gestācijas vecumam, pirms ārstēšanas uzsākšanas un pēc tam divreiz gadā ir ieteicams noteikt IGF-I līmeni. Ja atkārtotos mērījumos IGF-I līmenis pārsniedz +2 standartnovirzes, salīdzinot ar normu attiecīgajam vecumam un pubertātes stāvoklim, jāņem vērā IGF‑I/IGFBP‑3 attiecība un jāapsver devas pielāgošanas nepieciešamība.
Ārstēšanas sākšanas pieredze īsi pirms pubertātes pacientiem, kuri dzimuši mazi gestācijas vecumam, ir ierobežota. Tādēļ sākt ārstēšanu īsi pirms pubertātes nav ieteicams. Pieredze Silver-Russel sindroma gadījumā ir ierobežota.
Ārstējot ar somatropīnu maza auguma bērnus, kuri dzimuši mazi gestācijas vecumam, daļa no iegūtā ķermeņa garuma var tikt zaudēta, ja ārstēšana tiek pārtraukta pirms galīgā auguma sasniegšanas.
Šķidruma aizture
Augšanas hormona aizstājterapijas laikā pieaugušajiem paredzama šķidruma aizture.
Ja ir persistējoša tūska vai smaga parestēzija, deva jāsamazina, lai izvairītos no karpālā kanāla sindroma rašanās.
Akūta kritiska saslimšana
Visiem pacientiem, kuri atrodas akūtā kritiskā stāvoklī, ir jāizvērtē ārstēšanas ar somatropīnu ieguvums pret iespējamo risku
Mijiedarbība ar glikokortikoīdiem
Dažiem pacientiem, sākot augšanas hormona aizstājterapiju, līdz ar 1. tipa 11β-hidroksisteroīddehidrogenāzes (11β-HSD1) aktivitātes samazināšanos var atklāties iepriekš maskēta sekundāra virsnieru mazspēja; 11β-HSD1 ir enzīms, kurš neaktīvu kortizonu pārveido kortizolā, un var būt nepieciešama glikokortikoīdu aizstājterapija. Pacientiem, kuri saņem glikokortikoīdu aizstājterapiju, sākot lietot somatropīnu, var sākt izpausties kortizola deficīts. Var būt nepieciešama glikokortikoīdu devas pielāgošana (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Lietošana vienlaikus ar perorālu estrogēnu terapiju
Ja sievietei, kura lieto somatropīnu, sāk perorālu estrogēnu terapiju, var būt nepieciešama somatropīna devas palielināšana, lai IGF-1 koncentrācija serumā saglabātos vecumam atbilstošajās normas robežās. Un otrādi, ja sievietei, kura lieto somatropīnu, tiek pārtraukta perorāla estrogēnu terapija, somatropīna devu var būt nepieciešams samazināt, lai izvairītos no pārmērīgi liela augšanas hormona daudzuma un/vai blakusparādībām (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Vispārēja rakstura
Lai izvairītos no lipoatrofijas, jāmaina injekcijas vieta.
Augšanas hormona deficīts pieaugušiem ir stāvoklis dzīves garumā un tas ir atbilstoši jāārstē, tomēr ārstēšanas pieredze pacientiem, vecākiem par 60 gadiem, kā arī ilgstošas ārstēšanas pieredze ir ierobežota.
Palīgvielas
Vienā šo zāļu kartridžā ir mazāk nekā 1 mmol (23 mg) nātrija, tāpēc tās būtībā nesatur nātriju.
Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Vienlaicīga kortikosteroīdu lietošana nomāc somatropīna augšanu veicinošo iedarbību. Pacientiem ar AKTH deficītu rūpīgi jāpielāgo glikokortikoīdu aizstājterapija, lai izvairītos no jebkādas kavējošas ietekmes uz augšanas hormonu.
Augšanas hormons samazina kortizona konversiju kortizolā un var maskēt iepriekš nediagnosticētu centrālu virsnieru hipofunkciju vai padarīt mazas glikokortikoīdu aizstājterapijas devas neefektīvas (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Sievietēm, kuras saņem perorālu estgrogēnu aizstājterapiju, ārstēšanas mērķa sasniegšanai var būt nepieciešama lielāka augšanas hormona deva (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Publicēti zāļu mijiedarbības pētījuma, kurš veikts ar pieaugušajiem, kuriem ir augšanas hormona trūkums, dati par to, ka somatropīna lietošana var pastiprināt tādu vielu klīrensu, kuras, kā zināms, metabolizē citohroma P 450 izoenzīmi. Īpaši var palielināties citohroma P4503A4 metabolizēto savienojumu (piemēram, dzimumhormonu, kortikosteroīdu, pretkrampju līdzekļu un ciklosporīna) klīrenss, izraisot pazeminātu šo vielu līmeni plazmā. Šī novērojuma klīniskā nozīme nav zināma.
Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Nav pieejami klīniskie dati par ietekmi uz grūtniecību. Ar somatropīnu saturošiem līdzekļiem veiktos reprodukcijas pētījumos ar dzīvniekiem nav pierādīts palielināts blakusparādību risks embrijam vai auglim (skatīt 5.3. apakšpunktu). Tomēr somatropīnu saturošus līdzekļus neiesaka lietot grūtniecības laikā un sievietēm reproduktīvā vecumā, nelietojot kontracepciju.
Barošana ar krūti
Nav veikti klīniski pētījumi ar somatropīnu sievietēm bērna barošanas ar krūti periodā. Nav zināms, vai somatropīns izdalās mātes pienā cilvēkam. Tāpēc jāievēro piesardzība, somatropīnu lietojot sievietei bērna barošanas ar krūti periodā.
Fertilitāte
Neklīniskajos toksicitātes pētījumos iegūtie dati neliecina par somatropīnaietekmi uz sieviešu un vīriešu fertilitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu).
Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Somtropīnu saturoši līdzekļi neietekmē pacienta spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
Nevēlamās blakusparādības
Līdz 10 % pacientu injekcijas vietā var parādīties apsārtums un nieze.
Pieaugušiem augšanas hormona aizstājterapijas laikā ir sagaidāma šķidruma aizture. Šķidruma aizture organismā var izpausties kā tūska, locītavu pietūkums, locītavu sāpes, muskuļu sāpes un parestēzijas. Šīs blakusparādības parasti ir pārejošas un ir atkarīgas no devas.
Pieaugušiem pacientiem ar augšanas hormona deficītu, kuriem augšanas hormona deficīta diagnoze ir uzstādīta bērnībā, ziņojumi par blakusparādībām ir daudz retāk nekā tiem pacientiem, kuriem augšanas hormona deficīts ir sācies pieaugušo vecumā.
Nelielai daļai pacientu var veidoties pret somatropīnu vērstas antivielas. Līdz šim antivielas ir uzrādījušas zemu saistīšanās kapacitāti un nav tikušas saistītas ar ietekmi uz augšanu, izņemot pacientiem ar gēnu kompleksa iztrūkumu. Ļoti retos gadījumos, kad mazs augums ir saistīts ar augšanas hormona gēnu kompleksa iztrūkumu, ārstēšana ar augšanas hormonu var izraisīt augšanu kavējošu antivielu veidošanos.
Ir ziņojumi par dažiem leikozes gadījumiem pacientiem ar augšanas hormona deficītu, no kuriem daži ir ārstēti ar somatropīnu. Tomēr nav nekādu pierādījumu, ka leikoze biežāk ir pacientiem, kuri saņem augšanas hormonu un kuriem nav predisponējošu faktoru.
Turpmāk lietotajai sastopamības biežuma terminoloģijai izmantoti šādi iedalījumi: ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1 000 līdz <1/100), reti (≥1/10 000 līdz <1/1 000), ļoti reti (<1/10 000), biežums nav zināms (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).
Katrā sastopamības biežuma grupā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā.
Orgānu sistēma | Bieži |
Retāk |
Ļoti reti |
Biežums nav zināms |
Nervu sistēmas traucējumi | Galvassāpes (atsevišķi gadījumi), karpālā kanāla sindroms (pieaugušajiem) | Idiopātiska intrakraniāla hipertensija (labdabīga intrakraniāla hipertensija), karpālā kanāla sindroms (bērniem) |
||
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi | Augšstilba kaula galviņas epifīzes izslīdēšana (augšstilba kaula galviņas epifiziolīze) vai augšstilba kaula galviņas avaskulāra nekroze | |||
Imūnās sistēmas traucējumi | Lokalizētas un ģeneralizētas paaugstinātas jutības reakcijas | |||
Endokrīnās sistēmas traucējumi | Hipotireoze | |||
Vielmaiņas un uztures traucējumi | Pieaugušajiem: šķidruma aizture: perifēra tūska, stīvums, artralģija, mialģija, parestēzija. | Bērniem: šķidruma aizture: perifēra tūska, stīvums, artralģija, mialģija, parestēzija. | Insulīna rezistence var izraisīt hiperinsulīnismu un retos gadījumos hiperglikēmiju | |
Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības | Ginekomastija | |||
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā | Reakcijas injekcijas vietā: lokalizēta lipoatrofija, no kuras var izvairīties, mainot injekcijas vietu |
|||
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi | Pankreatīts |
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003.
Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv
Pārdozēšana
Nav ziņots par akūtas pārdozēšanas gadījumiem. Taču rekomendēto devu pārsniegšana var izraisīt blakusparādības. Pārdozēšana var izraisīt hipoglikēmiju un pēc tam hiperglikēmiju. Somatropīna pārdozēšana var izraisīt šķidruma aizturi.
FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: hipofīzes priekšējās daivas hormoni un analogi, ATĶ kods: H01AC01
Saizen satur rekombinantu cilvēka augšanas hormonu, kas iegūts no zīdītāju šūnām ar gēnu inženierijas metodēm.
Tas ir 191 aminoskābes peptīds, identisks cilvēka hipofīzes augšanas hormonam attiecībā uz aminoskābju secību un uzbūvi, tāpat kā peptīdu karti, izoelektrisko punktu, molekulmasu, izomērisko struktūru un bioaktivitāti.
Augšanas hormons tiek sintezēts pārveidotās žurku un peļu šūnu līnijās, kas ir modificētas, pievienojot hipofīzes augšanas hormona gēnu.
Saizen ir anabolisks un antikatabolisks līdzeklis, kas ietekmē ne tikai augšanu, bet arī ķermeņa uzbūvi un metabolismu. Tas mijiedarbojas ar dažādu šūnu tipu specifiskiem receptoriem, ieskaitot miocītus, hepatocītus, adipocītus, limfocītus un hematopoētiskās šūnas. Dažus, bet ne visus no šiem efektiem, nodrošina cita tipa hormoni, kas pazīstami kā somatomedīni (IGF‑1 un IGF‑2).
Atkarībā no devas, Saizen lietošana izraisa IGF‑1, IGFBP‑3, neesterificēto taukskābju un glicerīna līmeņa paaugstināšanos, asins urīnvielas līmeņa pazemināšanos un urīna slāpekļa, nātrija un kālija ekskrēcijas samazināšanos. Augšanas hormona līmeņa paaugstināšanās ilgums var ietekmēt efekta apmēru. Lielu devu lietošanas gadījumā ir iespējama relatīva Saizen efekta piesātināšana. Šis nav glikēmijas un C‑peptīdu ekskrēcijas urīnā gadījums, kas ievērojami pastiprinās pēc lielām devām (20 mg).
Randomizētā klīniskā pētījumā, kur maza auguma pirms pubertātes vecuma bērni, kuri dzimuši mazi gestācijas vecumam, trīs gadus saņēma ārstēšanu ar Saizen 0,067 mg/kg/dienā, tika panākta auguma vidējā palielināšanās par +1,8 standartnovirzēm attiecībā pret normu. Tiem bērniem, kuri pēc trīs gadu perioda ārstēšanu nesaņēma, ieguvums no ārstēšanas daļēji tika zaudēts, tomēr saglabājās ievērojams galīgā auguma ieguvums +0,7 standartnovirzes attiecībā pret normu (p<0,01 salīdzinājumā ar sākuma rādītājiem). Pacientiem, kuri pēc dažāda ilguma novērošanas perioda saņēma otru ārstniecības kursu, tika konstatēts galīgā auguma ieguvums +1,3 standartnovirzes attiecībā pret normu (p=0,001 salīdzinājumā ar sākuma rādītājiem). (Šajā grupā vidējais kumulatīvais ārstēšanas ilgums bija 6,1 gadi.) Galīgā auguma ieguvums auguma standartnoviržu vienībās (+1,3 ±1,1) bija ievērojami (p<0,05) atšķirīgs no ieguvuma pirmajā pacientu grupā (+0,7 ±0,8), kuriem vidējais ārstēšanas ilgums bija tikai 3,0 gadi.
Citā klīniskā pētījumā četru gadu garumā tika pētītas divas dažādas devu lietošanas shēmas. Vienu grupu ārstēja ar 0,067 mg/kg/dienā divus gadus un pēc tam vēl divus gadus novēroja bez ārstēšanas. Otra grupa saņēma 0,067 mg/kg/dienā pētījuma pirmajā un trešajā gadā, bet nesaņēma ārstēšanu pētījuma otrajā un ceturtajā gadā. Abu ārstēšanas shēmu gadījumā kopējā kumulatīvā deva četru gadu laikā bija 0,033 mg/kg/dienā. Abās grupās tika konstatēts salīdzināms augšanas ātruma pieaugums un ievērojams auguma ieguvums četru gadu perioda beigās – attiecīgi +1,55 (p<0,0001) un +1,43 (p<0,0001) standartnovirzes attiecībā pret normu. Ilgtermiņa dati par lietošanas drošumu joprojām ir ierobežoti.
Farmakokinētiskās īpašības
Saizen farmakokinētika ir lineāra vismaz līdz 8 SV (2,67 mg) devām. Lielāku devu (60 SV/20 mg) lietošanas gadījumā nevar izslēgt zināmu ne-linearitātes pakāpi, taču bez klīniskas nozīmes.
Pēc intravenozas ievadīšanas veseliem brīvprātīgajiem izkliedes tilpums stabilā stāvoklī ir apmēram 7 l, kopējais metaboliskais klīrenss ir aptuveni 15 l/h, kamēr renālais klīrenss ir nenozīmīgs, un eliminācijas pusperiods ir 20 ‑ 35 min.
Pēc Saizen vienreizējas devas subkutānas un intramuskulāras ievadīšanas terminālais eliminācijas pusperiods ir daudz garāks, apmēram 2 ‑ 4 stundas. Tas ir ierobežota ātruma absorbcijas procesa dēļ.
Absolūtā bioloģiskā pieejamība abu ievadīšanas veidu gadījumā ir 70 ‑ 90 %.
Maksimālā augšanas hormona (AH) koncentrācija serumā tiek sasniegta pēc apmēram 4 stundām, un augšanas hormona līmenis serumā atjaunojas sākotnējā līmenī 24 stundu laikā, kas liecina, ka atkārtotas ievadīšanas laikā nenotiek augšanas hormona akumulācija.
Konstatēts, ka Saizen šķīdums injekcijām (5,83 un 8,00 mg/ml), ievadīts subkutāni, ir bioekvivalents ar 8 mg liofilizētajām zāļu formām.
Nieru darbības traucējumi
Ir zināms, ka pacientiem ar nieru darbības traucējumiem ir samazināts somatropīna klīrenss. Tomēr tā klīniskā nozīme nav zināma.
Bērniem ar augšanas traucējumiem pirms pubertātes vecumā nieru darbības traucējumu dēļ ir ieteicamas īpašas devas (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Aknu darbības traucējumi
Ir zināms, ka pacientiem ar aknu darbības traucējumiem ir samazināts somatropīna klīrenss. Tomēr, tā kā Saizen nav pētīts pacientiem ar aknu darbības traucējumiem, tā klīniskā nozīme nav zināma.
Preklīniskie dati par drošumu
Pētījumos ar dzīvniekiem pierādīts, Saizen šķīdumam injekcijām pierādīta ļoti laba lokālā panesība injicējot subkutāni dzīvniekiem 8mg/ml koncentrācijā un 1 ml tilpumā vienā injekcijas vietā.
Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, atsevišķu un atkārtotu devu toksicitāti un genotoksicitāti, neliecina par īpašu risku cilvēkam. Formāli kancerogenitātes pētījumi netika veikti. Tas ir attaisnojami, ņemot vērā zāļu vielas olbaltumu dabu un negatīvos genotoksicitātes testu rezultātus. Somatropīna iespējamā ietekme uz jau esošu audzēju augšanu pārbaudīta in vitro un in vivo eksperimentos, tostarp žurkām, lietojot 15 mg / kg dienā (vairāk nekā 120 reizes pārsniedzot parasto maksimālo dienas devu pieaugušajiem un 60 reizes bērniem), kas parādīja, ka nav paredzams, ka recombinantais augšanas hormons pacientiem izraisīs vai veicinās audzējus. Reproduktīvās toksikoloģijas pētījumi, kas veikti žurkām un trušiem ar devu līdz 3,3 mg / kg dienā (vairāk nekā 25 reizes pārsniedzot parasto maksimālo dienas devu pieaugušajiem un 14 reizes bērniem) neliecināja par nelabvēlīgu ietekmi uz embrija / augļa attīstību un F1 paaudzes attīstību vai fertilitāti. Pieaugušo vīriešu un sieviešu kārtas žurku fertilitāte netika ietekmēta. Pieaugušu vīriešu un sieviešu dzimuma žurku fertilitāte netika ietekmēta.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Saharoze
Poloksamērs 188
Fenols
Citronskābe (pH pielāgošanai)
Nātrija hidroksīds (pH pielāgošanai)
Ūdens injekcijām
6.2. Nesaderība
Saderības pētījumu trūkuma dēļ šīs zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm.
6.3. Uzglabāšanas laiks
18 mēneši.
Pierādīts, ka ķīmiskā, fizikālā un mikrobioloģiskā stabilitāte saglabājas 28 dienas temperatūrā 2 – 8oC, no kurām līdz 7 dienām var uzglabāt temperatūrā līdz 25oC.Par citu uzglabāšanas ilgumu un apstākļiem lietošanas laikā ir atbildīgs lietotājs.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Nelietotus Saizen kārtridžus uzglabāt ledusskapī (2°C-8 °C). Nesasaldēt. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
Pēc pirmās injekcijas Saizen kārtridžs, easypod auto-injektors, kas satur Saizen kārtridžu, vai aluetta pildspalvveida injektors, kas satur Saizen kārtridžu, jāuzglabā ledusskapī (2 ºC ‑ 8 ºC temperatūrā) ne ilgāk kā 28 dienas, no kurām līdz 7 dienām to iespējams glabāt ārpus ledusskapja, temperatūrā līdz 25 °C (skatīt 6.3. apakšpunktā). Ja līdz 7 dienām Saizen kārtridžs tiek glabāts ārpus ledusskapja, tas jāieliek atpakaļ ledusskapī un jāizlieto 28 dienu laikā kopš pirmās injekcijas.
Ja tiek lietots easypod auto-injektors vai aluetta pildspalvveida injektors, kārtridžs ir jāglabā tajā. Bezadatas auto-injektors cool.click ir jāuzglabā ārpus ledusskapja vienmēr atsevišķi no Saizen kārtridža. Lietojamo kārtridžu sargāt no gaismas.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Iepakojums ir bezkrāsaina I klases stikla kārtridžs ar aizvākojumu, kas sastāv no brombutilgumijas virzuļaizbāžņa un gofrēta alumīnija vāciņa ar brombutilgumijas vienkārtīgu iekšējo pārklājumu. Stikla kārtridžs, kas satur 12 mg somatropīnu marķēts ar krāsainu etiķeti (sarkanā krāsā). Stikla kārtridžs, kas satur 20 mg somatropīnu marķēts ar krāsainu etiķeti (dzeltenā krāsā).
Saizen 8 mg/ml šķīdums injekcijām kārtridžā pieejams šādos iepakojumos:
Iepakojums ar 1 kārtridžu, kas satur 1,50 ml šķīduma (12 mg somatropīna).
Iepakojums ar 5 kārtridžiem, kas katrs satur 1,50 ml šķīduma (12 mg somatropīna).
Iepakojums ar 1 kārtridžu, kas satur 2,50 ml šķīduma (20 mg somatropīna).
Iepakojums ar 5 kārtridžiem, kas katrs satur 2,50 ml šķīduma (20 mg somatropīna).
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
Kārtridžs ar Saizen 8 mg/ml paredzēts ievadīšanai tikai ar cool.click bezadatas auto-injektoru, easypod auto-injektoru
vai aluetta pildspalvveida injektoru.
aluetta pildspalvveida injektori un Saizen kārtridži ir pieejami vairākās formās. Katram aluetta pildspalvveida injektoram ir krāsu kods, un, lai tiktu ievadīta pareiza deva, to drīkst izmantot tikai ar atbilstoša krāsu koda Saizen kārtridžu. Aluetta pildspalvveida injektoru 12 (sarkanā krāsā) jāizmanto ar kārtridžu, kas satur 12 mg somatropīna (sarkanā krāsā). aluetta pildspalvveida injektoru 20 (dzeltenā krāsā) jāizmanto ar kārtridžu, kas satur 20 mg somatropīna (dzeltenā krāsā).
Norādījumus par injektoru, kas satur kārtridžus, uzglabāšanu skatīt 6.4. apakšpunktā.
Injekciju šķīdumam jābūt dzidram vai nedaudz opalescējošam, bez redzamām daļiņām un bez redzamām bojāšanās pazīmēm. Ja šķīdums satur daļiņas, to nedrīkst injicēt.
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Merck Serono S.p.A., Via Casilina 125, I-00176 Roma, Itālija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS
11-0025
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS / PĀRREĢISTRĀCIJAS datums
Pirmās reģistrācijas datums: 2011. gada 1. februāris
Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2016. gada 28. oktobris.
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
07/2019.