NutropinAq

Šķīdums injekcijām

NutropinAq

Kartona kastīte, Stikla kārtridžs, N6
Somatropinum

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Zāļu produkta identifikators

EU/1/00/164/005

Zāļu reģistrācijas numurs

EU/1/00/164/005

Ražotājs

Ipsen Pharma Biotech, France

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

19-MAR-04

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

10 mg/2 ml

Zāļu forma

Šķīdums injekcijām

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Ipsen Limited, United Kingdom

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

PIELIKUMS I ZĀĻU APRAKSTS
1

1. ZĀĻU NOSAUKUMS
NutropinAq 10 mg/2 ml (30 SV) šķīdums injekcijām
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Viens ml satur 5 mg somatropīna*. Kārtridžā ir 10 mg (30 SV) somatropīna (somatropin)*. * Somatropīns ir cilvēka augšanas hormons, kas iegūts no Escherichia coli šūnām pēc rekombinētās
DNS tehnoloģijas.
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā
3. ZĀĻU FORMA
Šķīdums injekcijām Dzidrs un bezkrāsains šķīdums.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1 Terapeitiskās indikācijas
Pediatriskā populācija
- Bērnu ar kavētu augšanu nepietiekamas endogēnā augšanas hormona sekrēcijas dēļ ilgstoša ārstēšana.
- Ar Tērnera sindromu saistītas kavētas augšanas ilgstoša ārstēšana meitenēm no 2 gadu vecuma. - Ar hronisku nieru mazspēju saistītas kavētas augšanas ilgstoša ārstēšana pirmspubertātes
vecuma bērniem līdz nieru pārstādīšanai.
Pieaugušo populācija
- Endogēnā augšanas hormona aizstāšana pieaugušajiem ar augšanas hormona deficītu, kas radies vai nu bērnībā, vai pieaugušo vecumā. Pirms terapijas augšanas hormona deficīts atbilstoši jāapstiprina.
Pieaugušajiem ar augšanas hormona deficītu diagnoze jānosaka atkarībā no etioloģijas: Radies pieaugušo vecumā: Pacientam jābūt augšanas hormona deficītam hipotalāma vai hipofīzes slimības dēļ un diagnosticētam vēl vismaz viena hormona deficītam (izņemot prolaktīnu). Augšanas hormona deficīta testu drīkst veikt tikai pēc adekvātas cita hormona deficīta aizstājterapijas uzsākšanas. Radies bērnībā: Pacienti, kam bērnībā bijis augšanas hormona deficīts, pirms NutropinAq lietošanas uzsākšanas atkārtoti jāizmeklē, lai pārliecinātos par augšanas hormona deficītu pieaugušo vecumā.
4.2 Devas un lietošanas veids
Diagnostiku un terapiju ar somatropīnu var uzsākt un uzraudzīt ārsti, kuriem ir atbilstoša kvalifikācija un pieredze minēto terapeitisko indikāciju diagnostikā un ārstēšanā.
Devas
NutropinAq deva un lietošanas shēma katram pacientam jāpielāgo individuāli.
2

Pediatriskā populācija
Kavēta augšana bērniem nepietiekamas augšanas hormona sekrēcijas dēļ 0,025 - 0,035 mg/kg ķermeņa masas subkutānas injekcijas veidā reizi dienā. Bērniem un pusaudžiem somatropīna terapija jāturpina līdz slēdzas epifīzes.
Kavēta augšana, kas saistīta ar Tērnera sindromu Līdz 0,05 mg/kg ķermeņa masas subkutānas injekcijas veidā reizi dienā. Bērniem un pusaudžiem somatropīna terapija jāturpina līdz slēdzas epifīzes.
Kavēta augšana, kas saistīta ar hronisku nieru mazspēju Līdz 0,05 mg/kg ķermeņa masas subkutānas injekcijas veidā reizi dienā. Bērniem un pieaugušajiem nepieciešams turpināt somatropīna terapiju, līdz viņu epifīzes noslēdzas, vai arī līdz nieru transplantācijai.
Pieaugušo populācija
Augšanas hormona deficīts pieaugušajiem
Somatropīna terapijas sākumā ieteicamas mazākas sākumdevas – 0,15 - 0,3 mg, ievadot subkutānas injekcijas veidā reizi dienā. Deva jāpielāgo pakāpeniski, kontrolējot pēc insulīnam līdzīgā augšanas faktora 1 (Insulin-like Growth Factor-I  IGF-I) raksturlielumiem serumā. Ieteicamā beigu deva reti pārsniedz 1,0 mg dienā. Parasti vēlams ievadīt mazāko efektīvo devu. Gados vecākiem pacientiem un pacientiem ar lieko ķermeņa masu var būt nepieciešamas mazākas devas.
Sievietēm var būt nepieciešamas lielākas devas nekā vīriešiem, kuriem laika gaitā palielinās jutība uz IGF-I. Tas nozīmē, ka pastāv risks, ka sievietes, īpaši tās, kas saņem perorālo estrogēnu terapiju, tiek nepietiekami ārstētas, kamēr vīrieši tiek pārmērīgi ārstēti.
Lietošanas veids
Šķīdums injekcijām jāievada subkutāni reizi dienā. Injekcijas vietas ir jāmaina.
Piesardzības pasākumi pirms zāļu lietošanas vai rīkošanās ar tām NutropinAq ir šķīdums vairākkārtējai lietošanai. Ja šīdums ir duļķains uzreiz pēc izņemšanas no ledusskapja, to nedrīkst injicēt. Viegli pavirpiniet. Nekratiet stipri, jo tas var denaturēt olbaltumvielas. NutropinAq ir paredzēts izmantošanai tikai kopā ar NutropinAq pildspalvveida šļirci. Norādījumus par lietošanu un zāļu sagatavošanu lietošanai skatīt 6.6. apakšpunktā.
4.3 Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu(ām) un/vai jebkuru no 6.1 apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
Somatropīnu nedrīkst lietot augšanas veicināšanai bērniem ar slēgtām epifīzēm.
Somatropīnu nedrīkst lietot, ja ir audzēja aktivitātes pazīmes. Intrakraniāliem audzējiem jābūt neaktīviem un pirms AH terapijas uzsākšanas jābūt pabeigtai pretaudzēju terapijai. Ārstēšana jāpārtrauc, ja ir audzēja augšanas pazīmes.
Ārstēšanu ar augšanas hormonu nedrīkst sākt pacientiem ar akūtu kritisku slimību komplikāciju dēļ pēc atklātas sirds operācijas vai ķirurģiskas iejaukšanās vēdera dobumā, daudzām nelaimes gadījuma traumām, kā arī pacientiem ar akūtu elpošanas mazspēju.
4.4 Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Nedrīkst pārsniegt maksimālo ieteicamo dienas devu (skatīt 4.2. apakšpunktu).
3

Audzēji Pacientiem, kam bijusi ļaundabīga slimība, īpaša uzmanība jāpievērš recidīva pazīmēm un simptomiem.
Lai konstatētu pamatslimības progresēšanu vai recidīvu, pacienti ar esošiem audzējiem vai ar augšanas hormona trūkumu pēc intrakraniāla bojājuma bieži jākontrolē. Pacientiem, kas bērnībā pārcietuši ļaundabīgu audzēju un pēc tam saņēmuši somatropīna ārstēšanu, tiek ziņots par paaugstinātu otra audzēja risku. Pacientiem, kas pirmā audzēja ārstēšanai bija saņēmuši staru terapiju, visizplatītākie otrie audzēji bija intrakraniālie audzēji, īpaši - meningiomas.
Pradera-Villija sindroms NutropinAq nav indicēts ilgtermiņa terapijai pediatriskiem pacientiem, kam ir augšanas traucējumi, kuru cēlonis ir ģenētiski apstiprināts Pradera–Villija sindroms (Prader-Willi syndrome), izņemot gadījumus, ja šiem pacientiem ir arī augšanas hormona nepietiekamības diagnoze. Ir bijuši ziņojumi par miega apnojas un pēkšņas nāves gadījumiem pēc terapijas uzsākšanas ar augšanas hormonu pediatriskajiem pacientiem ar Pradera–Villija sindromu, kuriem bija viens vai vairāki sekojoši riska faktori: smaga aptaukošanās, augšējo elpošanas ceļu aizsprostošanās vai miega apnoja anamnēzē vai neidentificēta respiratora infekcija.
Akūta kritiska slimība Augšanas hormona ietekme uz izveseļošanos tika pētīta divos ar placebo kontrolētos klīniskos pētījumos, kuros piedalījās 522 pieauguši pacienti, kas bija kritiski slimi komplikāciju dēļ pēc atklātas sirds operācijas vai ķirurģiskas iejaukšanās vēdera dobumā, nelaimes gadījuma politraumām, kā arī pacienti ar akūtu elpošanas mazspēju. Ar augšanas hormonu (devas 5,3 - 8 mg dienā) ārstēto pacientu vidū mirstība bija lielāka (41,9 % pret 19,3 %) nekā tiem, kas saņēma placebo. Somatropīna terapijas turpināšana aizstājterapijas devās apstiprinātām indikācijām pacientiem, kas ir akūti kritiski slimi komplikāciju dēļ pēc atklātas sirds operācijas vai ķirurģiskas iejaukšanās vēdera dobumā, daudzām nelaimes gadījuma traumām, kā arī pacientiem ar akūtu elpošanas mazspēju nav pierādīta. Tāpēc uzmanīgi jāvērtē terapijas turpināšanas ieguvums un risks.
Hroniska nieru mazspēja Pacientus ar sekundāru augšanas hormona deficītu pie hroniskas nieru mazspējas vajadzētu periodiski pārbaudīt, vai nav pazīmes par renālas osteodistrofijas progresēšanu. Lielā gurna kaula epifīzes noslīdēšanu un aseptisku nekrozi gurna kaula galviņā var novērot bērniem ar progresējošu nieru osteodistrofiju un augšanas hormona deficītu un nav skaidrs, vai šīs problēmas iespaido augšanas hormona terapija. Ārstus un vecākus vajadzētu brīdināt par iespējamu klibošanas un sūdzību par sāpēm celī vai gūžā rašanos pacientiem, kas ārstēti ar Nutropin Aq.
Skolioze Jebkuram strauji augošam bērnam var progresēt skolioze. Ārstēšanas laikā skoliozes pazīmes ir jānovēro. Tomēr augšanas hormona terapija nepaaugstina skoliozes incidenci vai smaguma pakāpi.
Glikēmijas kontrole Somatropīns var mazināt jutību pret insulīnu, tāpēc jākontrolē, vai pacientiem nerodas glikozes nepanesības pazīmes. Cukura diabēta slimniekiem pēc NutropinAq terapijas sākšanas var būt jākoriģē insulīna deva. Cukura diabēta slimnieki un pacienti ar glikozes izmantošanas traucējumiem somatropīna terapijas laikā rūpīgi jānovēro. Somatropīna terapija nav indicēta cukura diabēta pacientiem ar aktīvu proliferatīvu vai smagu neproliferatīvu retinopātiju.
Intrakraniāla hipertensija Nelielam ar somatropīnu ārstētam pacientu skaitam novērota intrakraniāla hipertensija ar papillas tūsku, redzes pārmaiņām, galvassāpēm, sliktu dūšu un/vai vemšanu. Simptomi parasti rodas pirmajās astoņās nedēļās pēc NutropinAq terapijas sākšanas. Visos ziņotajos gadījumos ar intrakraniālo hipertensiju saistītās pazīmes un simptomi izzuda pēc somatropīna devas samazināšanas vai terapijas pārtraukšanas. Sākumā, kā arī periodiski ārstēšanas gaitā ieteicams veikt funduskopisko izmeklēšanu.
Hipotireoidisms
4

Ārstēšanas laikā ar somatropīnu var attīstīties hipotireoidisms. Neārstēts hipotireoidisms var kavēt optimālu atbildes reakciju pret NutropinAq. Tāpēc pacientiem periodiski jāveic vairogdziedzera darbības pārbaude un indikāciju gadījumā tie jāārstē ar vairogdziedzera hormoniem. Pacienti ar smagu hipotireoidismu atbilstoši jāārstē pirms NutropinAq terapijas sākšanas.
Nieru pārstādīšana Somatropīna terapija pēc nieru pārstādīšanas nav pietiekami pārbaudīta, tāpēc pēc šīs ķirurģiskās operācijas ārstēšana ar NutropinAq jābeidz.
Glikokortikoīdu lietošana Vienlaicīga ārstēšana ar glikokortikoīdiem nomāc NutropinAq augšanu veicinošo darbību. Lai izvairītos no kavējošās ietekmes uz augšanu, pacientiem ar AKTH deficītu rūpīgi jāpielāgo glikokortikoīdu aizstājterapija. NutropinAq lietošana pacientiem ar hronisku nieru mazspēju, kas saņem glikokortikoīdu terapiju, nav novērtēta.
Leikoze Nelielam pacientu skaitam ar augšanas hormona deficītu, kas ārstēti ar augšanas hormonu, tiek ziņots par leikozi. Cēloniska saistība ar somatropīna terapiju nav pierādīta.
Pankreatīts bērniem Salīdzinot ar pieaugušajiem, kas ārstēti ar somatropīnu, bērniem, ārstētiem ar somatropīnu, ir paaugstināts pamkreatīta risks. Kaut arī reti, tomēr ar somatropīnu ārstētiem bērniem, kuriem parādās sāpes vēderā, jāapsver pankreatīta iespējamība.
Lietošana ar perorālu estrogēnu terapiju Ja sieviete, kura lieto somatropīnu, uzsāk perorālu estrogēnu terapiju, var būt nepieciešams palielināt NutropinAq devu, lai uzturētu seruma IGF-1 līmeni vecumam atbilstošā normālā līmenī. Savukārt, ja sieviete, kura lieto NutropinAq, pārtrauc estrogēnu terapiju, var būt nepieciešams samazināt NutropinAq devu, lai izvairītos no paaugstināta augšanas hormona līmeņa un/vai blakusparādībām (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Palīgvielas Šīs zāles satur mazāk kā 1 mmol nātrija (23 mg) katrā kārtridžā, t.i., tās ir praktiski «nātriju nesaturošas».
4.5 Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Nelielais publicēto datu apjoms liecina, ka ārstēšana ar augšanas hormonu cilvēkam palielina citohroma P450 mediēto antipirīna klīrensu. Somatropīnu lietojot kombinācijā ar zālēm, ko, kā zināms, metabolizē CYP450 aknu enzīmi, piemēram, ar kortikosteroīdiem, dzimumhormoniem, pretkrampju līdzekļiem un ciklosporīnu, ieteicama uzraudzība.
Ar somatropīnu ārstētiem pacientiem var tikt atklāta iepriekš nediagnosticēta centrāla (sekundāra) virsnieru mazspēja, kad nepieciešama glikokortikoīdu aizstājterapija. Pie tam pacientiem, kuriem iepriekš diagnosticēta virsnieru mazspēja un kuri saņēmuši glikokortikoīdu aizstājterapiju, var būt nepieciešams paaugstināt to uzturošo devu vai stresa devas, uzsākot ārstēšanu ar somatropīnu (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Cukura diabēta pacientiem, kuriem nepieciešama medikamentoza terapija, uzsākot somatropīna terapiju, var būt nepieciešams pielāgot insulīna un/ vai hipoglikēmisko līdzekļu devas (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Sievietēm, kuras lieto perorālu estrogēnu aizstājterapiju, var būt nepieciešama lielāka augšanas hormona deva, lai sasniegtu ārstēšanas mērķi (skatīt 4.4. apakšpunktu).
4.6 Fertilitāte, grūtniecība un zīdīšanas periods
5

Grūtniecība
Par somatropīna lietošanu grūtniecēm nav pieejami dati vai tie ir nepietiekami. Tādējādi risks cilvēkam nav zināms. Pētījumi par reproduktīvo toksicitāti dzīvniekiem ir nepietiekami (skatīt 5.3. apakšpunktu). Grūtniecības laikā somatropīna lietošana nav ieteicama un iestājoties grūtniecībai, NutropinAq lietošana ir jāpārtrauc. Grūtniecības laikā mātes somatropīns lielākoties būs aizstāts ar placentas augšanas hormonu.
Barošana ar krūti
Nav zināms, vai somatropīns/metabolīti izdalās mātes pienā. Dati par dzīvniekiem nav pieejami. Ārstēšanas laikā ar NutropinAq, barojot bērnu ar krūti, jāievēro piesardzība.
Fertilitāte
NutropinAq ietekme nav novērtēta fertilitātes standartpētījumos dzīvniekiem (skatīt 5.3. apakšpunktu) vai klīniskajos pētījumos.
4.7 Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Somatropīnam nav zināmas ietekmes uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot iekārtas.
4.8 Nevēlamās blakusparādības
Drošības profila apkopojums
Blakusparādības bērniem un pieaugušajiem, kas saņem Nutropin, NutropinAq, Nutropin Depot vai Protropin (somatrem) ir uzskaitītas sekojošajā tabulā, balstoties uz pieredzi, kas gūta klīniskajos pētījumos visās apstiprinātajās indikācijās (642 pacienti) un pēcreģistrācijas uzraudzības programmas apskatā (National Cooperative Growth Study [NCGS], 35 344 pacienti). Apmēram 2,5 % pacientu, kas piedalās NCGS programmā, ir novērotas zāļu izraisītas blakusparādības.
Visbiežāk ziņotās blakusparādības galvenajos un atbalstošajos klīniskajos pētījumos bija hipotireoze, glikozes tolerances traucējumi, galvassāpes, hipertonija, artralģija, mialģija, perifēra tūska, tūska, astēnija, reakcija injekcijas vietā un specifiskās antivielas pret zālēm.
Vissmagākās nevēlamās blakusparādības galvenajos un atbalstošajos klīniskajos pētījumos bija audzēji un intrakraniāla hipertensija.
Gan galvenajos, gan atbalstošajos klīniskajos pētījumos un pēcreģistrācijas uzraudzības pārskatā tika ziņots par audzējiem (ļaundabīgiem un labdabīgiem) (skatīt 4.3. un 4.4. apakšpunktu). Lielākā daļa no ziņotajiem audzējiem bija iepriekšējo audzēju recidīvi un sekundāri audzēji.
Pēcreģistrācijas uzraudzības pārskatā tika ziņots par intrakraniālu hipertensiju. Parasti tā ir saistīta ar redzes nerva diska tūsku, redzes izmaiņām, galvassāpēm, sliktu dūšu un/ vai vemšanu, un simptomi parasti parādās astoņu nedēļu laikā pēc NutropinAq terapijas uzsākšanas.
NutropinAq samazina jutību pret insulīnu; gan galvenajos, gan atbalstošajos klīniskajos pētījumos un pēcreģistrācijas uzraudzības pārskatā tika ziņots par glikozes tolerances traucējumiem. Pēcreģistrācijas uzraudzības pārskatā tika ziņots par cukura diabēta un hiperglikēmijas gadījumiem (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Galvenajos un atbalstošajos klīniskajos pētījumos un/ vai pēcreģistrācijas uzraudzības pārskatā tika ziņots par reakcijām injekcijas vietā, piemēram, asiņošanu, atrofiju, nātreni un niezi. Šos gadījumus var novērst ar pareizu injekcijas tehniku un injekciju vietu maiņu.
6

Nelielai daļai pacientu var veidoties antivielas pret proteīnu somatropīnu. Pārbaudītajos NutropinAq pacientos augšanas hormona antivielu saistīšanās spēja bija mazāka kā 2 mg/l, kam nav negatīvas ietekmes uz augšanas ātrumu.
Blakusparādību kopsavilkums tabulās
1. Tabula satur: ļoti biežas (≥ 1/10), biežas (≥ 1/100, < 1/10); retākas (≥ 1/1000, <1/100); retas(≥ 1/10 000, < 1/1 000) blakusparādības, kas novērotas klīniskajos un pēcreģistrācijas uzraudzības pētījumos. Katrā kategorijā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā. Citas blakusbarādības konstatētas NutropinAq pēcreģistrācijas lietošanas laikā. Nav iespējams precīzi noteikt to biežumu, jo šīs blakusparādības ir ziņotas brīvprātīgi no nenoteikta skaita populācijas.

Orgānu sistēmas klase
Labdabīgi, ļaundabīgi un neprecizēti audzēji (ieskaitot cistas un polipus) Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi Endokrīnās sistēmas traucējumi Vielmaiņas un uztures traucējumi
Psihiskie traucējumi
Nervu sistēmas traucējumi
Acu bojājumi
Ausu un labirinta bojājumi Sirds funkcijas traucējumi Asinsvadu sistēmas traucējumi Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Ādas un zemādas audu bojājumi
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi

Reakcijas novērotas galvenajos un papildpētījumos
(642 pacienti) Retāk: ļaundabīgi audzēji, labdabīgi audzēji
Retāk: anēmija
Bieži: hipotiroidisms
Bieži: pasliktināta glikozes tolerance Retāk: hipoglikēmija, hiperfosfatēmija Retāk: personības traucējumi
Bieži: galvassāpes, hipertonija Retāk: karpālā kanāla sindroms, miegainība, nistagms
Retāk: papillas tūska, diplopija
Retāk: reibonis Retāk: tahikardija Retāk: hipertensija
Retāk: sāpes vēderā, vemšana, slikta dūša, uzpūsts vēders Retāk: eksfoliatīvs dermatīts, ādas atrofija, ādas hipertrofija, hirsutisms, lipodistrofija, nātrene Ļoti bieži pieaugušajiem, bieži bērniem: artralģija, mialģija Retāk: muskuļu atrofija, sāpes kaulos

Reakcijas novērotas pēcreģistrācijas uzraudzības
programmā Reti: ļaundabīga audzēja recidīvs, melanocītiska dzimumzīme
Reti: hipotiroidisms
Reti: cukura diabēts, hiperglikēmija, hipoglikēmija, pasliktināta glikozes tolerance
Reti: uzvedības traucējumi, depresija, bezmiegs Retāk: galvassāpes Reti: labdabīga intrakraniāla hipertensija, paaugstināts intrakraniālais spiediens, migrēna, karpālā kanāla sindroms, parestēzija, reibonis Reti: papillas tūska, neskaidra redze
Reti: hipertensija
Reti: mandeļu hipertrofija Retāk: aizdegunes mandeles hipertrofija Reti: sāpes vēderā, caureja, slikta dūša, vemšana Reti: vispārēja nieze, nātrene, izsitumi
Retāk: gūžas kaula epifiziolīzes noslīdēšana, skoliozes progresēšana, artralģija Reti: izmaiņas kaulu attīstībā,

7

Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā
Izmeklējumi

Retāk: urīna nesaturēšana, pollakiurija, poliurija, urīna sastāva izmaiņas Retāk: dzemdes asiņošana, izdalījumi no dzimumorgāniem
Ļoti bieži pieaugušajiem, bieži bērniem: perifēra tūska, tūska Bieži: astēnija, reakcija injekcijas vietā Retāk: asiņošana injekcijas vietā, injekcijas vietas atrofija, injekcijas vietas sabiezējums, hipertrofija
Bieži: pret zālēm specifisku antivielu klātbūtne

osteohondroze, muskuļu vājums, sāpes ekstremitātēs
Reti: ginekomastija
Retāk: perifēra tūska, tūska, reakcijas injekcijas vietā (iekaisums, sāpes) Reti: astēnija, sejas tūska, nogurums, uzbudināmība, sāpes, drudzis, reakcijas injekcijas vietā (asiņošana, hematoma, atrofija, nātrene, nieze, tūska, eritēma) Reti: paaugstināts glikozes līmenis asinīs, svara pieaugums

Atsevišķu blakusparādību apraksts

Audzēji Pastāv audzēju augšanas risks, saistīts ar augšanas hormona terapiju. Risks mainās atkarībā no augšanas hormona deficīta pamatcēloņa (piemēram, sekundāri pēc intrakraniāla bojājuma), kas saistīts ar blakusslimībām un pielietoto terapiju. Terapiju ar NutropinAq nedrīkst uzsākt, ja ir pierādījumi par audzēja aktivitāti. Pacienti ar jau esošiem audzējiem un sekundāru augšanas hormona trūkumu pēc intrakraniāla bojājuma regulāri jāpārbauda, vai audzējs neprogresē, vai neatkārtojas pamatslimības process. Ārstēšana jāpārtrauc, ja ir pierādījumi par audzēja augšanu.

Intrakraniāla hipertensija Visos ziņotajos gadījumos, intrakraniālas hipertensijas pazīmes un simptomi izzuda pēc NutropinAq devas samazināšanas vai terapijas pārtraukšanas (skatīt 4.4. apakšpunktu). Fundoskopiskā pārbaude ir ieteicama ārstēšanas kursa sākumā un periodiski terapijas laikā.

Hipotireoze NutropinAq terapijas laikā var attīstīties hipotireoze, un neārstēta hipotireoze var kavēt optimālu atbildes reakciju uz NutropinAq terapiju. Pacientiem periodiski jāveic vairogdziedzera funkcijas pārbaude un, ja nepieciešams, jāsaņem vairogdziedzera hormonu terapija. Pirms NutropinAq terapijas pacienti ar jau esošu hipotireozi ir jāārstē.

Glikēmijas kontrole Tā kā NutropinAq var samazināt jutību pret insulīnu, pacienti jānovēro, vai nerodas glikozes nepanesība. Pacientiem ar cukura diabētu pēc NutropinAq terapijas uzsākšanas var būt nepieciešams pielāgot insulīna devu. Somatropīna terpijas laikā pacienti ar cukura diabētu vai glikozes nepanesību rūpīgi jānovēro.

Reakcijas injekcijas vietā No reakcijām injekcijas vietā var izvairīties, izmantojot pareizu injicēšanas tehniku un injekciju vietu maiņu.

Gūžas kaula epifīzes noslīdēšana Pacientiem ar endokrinoloģiskas dabas traucējumiem ir lielāks gūžas kaula epifīzes noslīdēšanas risks.

Klīniskajos pētījumos konstatētās indikāciju-specifiskās zāļu blakusparādības

Pediatriskā populācija

8

Bērniem ar kavētu augšanu nepietiekamas augšanas hormona sekrēcijas dēļ (n=236) Bieži: CNS jaunveidojums (2 pacientiem novēroja atkārtotu medulloblastomu, 1 pacientam novēroja histocitomu). Skatīt arī a 4.4. pakšpunktu.
Meitenēm ar kavētu augšanu, kas saistīta ar Tērnera sindromu (n=108) Bieži: menorāģija.
Bērniem ar kavētu augšanu, kas saistīta ar hronisku nieru mazspēju (n=171) Bieži: nieru mazspēja, peritonīts, osteonekroze, paaugstināts kreatīna līmenis.
Bērniem ar hronisku nieru mazspēju, kuri saņem NutropinAq, ir lielākas iespējas attīstīties intrakraniālajai hipertensijai, kaut arī bērniem ar organisku augšanas hormona deficītu un Tērnera sindromu ir paaugstināta sastopamība. Lielāks risks ir ārstēšanas sākumā.
Pieaugušo populācija
Pieaugušajiem ar augšanas hormona trūkumu (n=127) Ļoti bieži: parestēzija Bieži: hiperglikēmija, hiperlipidēmija, bezmiegs, locītavu bojājumi, artroze, muskuļu vājums, muguras sāpes, sāpes krūšu dziedzeros, ginekomastija.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformācija.
4.9 Pārdozēšana
Simptomi
Akūta pārdozēšana varētu izraisīt hiperglikēmiju. Ilgstoša pārdozēšana varētu izraisīt gigantisma un/vai akromegālijas pazīmes un simptomus, kas atbilst zināmajai augšanas hormona pārprodukcijas ietekmei.
Terapija
Terapija ir simptomātiska un uzturoša. Nav antidota somatropīna pārdozēšanas gadījumā. Pēc pārdozēšanas ieteicams kontrolēt vairogdziedzera funkciju.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1 Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: Hipofīzes un hipotalama hormoni un analogi, Somatropīns un tā analogi, ATĶ kods: H01 AC 01
Darbības mehānisms
Somatropīns veicina augšanu un palielina auguma garumu pieaugušo vecumā bērniem, kam trūkst endogēnā augšanas hormona, un bērniem, kam ir ar Tērnera sindromu vai hronisku nieru mazspēju saistīta kavēta augšana. Pieaugušajiem, kam trūkst augšanas hormona, ārstēšana ar somatropīnu izraisa tauku masas mazināšanos, palielinātu beztauku ķermeņa masu un palielinātu mugurkaula minerālvielu blīvumu. Metabolisma pārmaiņas šiem pacientiem ietver IGF-I līmeņa normalizēšanos serumā.
Farmakodinamiskā iedarbība
9

In vitro un in vivo preklīniskie un klīniskie testi ir pierādījuši, ka somatropīns ir terapeitiski ekvivalents cilvēka augšanas hormonam, ko izstrādā hipofīze.
Augšanas hormonam pierādītā iedarbība
Audu augšana 1. Skeleta kaulu augšana: augšanas hormons un tā mediators IGF-I stimulē skeleta kaulu augšanu bērniem ar augšanas hormona deficītu, ietekmējot garo kaulu epifīzes plātnītes. Tāpēc nosakāmi palielinās ķermeņa garums, līdz šīs augšanas plātnītes uzsūcas pubertātes beigās. 2. Šūnu augšana: ārstēšana ar somatropīnu palielina gan skeleta muskuļu šūnu skaitu, gan to izmērus. 3. Orgānu augšana: augšanas hormons palielina iekšējo orgānu, arī nieru izmērus, kā arī eritrocītu masu.
Olbaltumu metabolisms Lineāro augšanu daļēji veicina augšanas hormona stimulētā olbaltumu sintēze. Par to liecina slāpekļa aizture, kas izpaužas ar samazinātu slāpekļa izdalīšanos urīnā un samazinātu urīnvielas slāpekli asinīs ārstēšanas laikā ar augšanas hormonu.
Ogļhidrātu metabolisms Pacientiem ar nepietiekamu augšanas hormona sekrēciju reizēm tukšā dūšā ir hipoglikēmija, ko ārstēšana ar somatropīnu mazina. Augšanas hormona terapija var mazināt jutību pret insulīnu un radīt glikozes tolerances traucējumus.
Minerālvielu metabolisms Somatropīns izraisa nātrija, kālija un fosfora aizturi. Pacientiem ar augšanas hormona deficītu pēc NutropinAq terapijas metaboliskās aktivitātes dēļ, kas saistīta ar kaulu augšanu un pastiprinātu reabsorbciju nieru kanāliņos, serumā ir palielināta neorganiskā fosfora koncentrācija. Kalcija līmeni serumā somatropīns nozīmīgi nemaina. Pieaugušajiem ar augšanas hormona deficītu ir zems minerālvielu blīvums kaulos. Pacientiem, kam kavētā augšana iestājusies bērnībā, NutropinAq palielina mugurkaula minerālvielu blīvumu atkarībā no devas.
Saistaudu metabolisms Somatropīns stimulē hondroitīna sulfāta un kolagēna sintēzi, kā arī hidroksiprolīna izdalīšanos ar urīnu.
Ķermeņa uzbūve Pieaugušiem pacientiem ar augšanas hormona deficītu, kas tiek ārstēti ar somatropīnu vidējā devā 0,014 mg/kg ķermeņa masas dienā, konstatēta tauku masas samazināšanās un beztauku ķermeņa masas palielināšanās. Ja šīs pārmaiņas tiek summētas ar organisma kopējā ūdens un kaulu masas palielināšanos, kopējā somatropīna terapijas ietekme ir ķermeņa uzbūves modificēšana – ietekme, kas saglabājas ilgstošas terapijas laikā.
Klīniskā efektivitāte un drošums
Kavēta augšana bērniem
Tika veikti divi galvenie, atklāti, nekontrolēti daudzcentru pētījumi, viens - iepriekš neārstētiem pacientiem (n=67), un otrs – iepriekš ārstētiem pacientiem (n=63) un bērniem, iepriekš ārstētiem ar somatropīnu (n=9). Abos pētījumos deva bija 0,043 mg/kg/dienā subkutāni (s.c.). Devas, ko izmantoja šajos ASV notiekošajos pētījumos atbilst ASV apstiprinātajām devām. No 139 iekļautajiem pacientiem 128 pabeidza pirmo 12 mēnešus ilgo terapijas kursu ar vidējo terapijas ilgumu 3,2 un 4,6 gadi un kopējo ietekmi uz 542 pacientgadiem. Pēc 12 mēnešiem abos pētījumos bija ievērojams auguma garuma pieaugums tiem pacientiem, kas iepriekš nebija saņēmuši terapiju, no 4,2 līdz 10,9 cm/gadā vienā pētījumā un no 4,8 līdz 11,2 cm/gadā otrā pētījumā. Abos pētījumos pēc pirmā gada pieauguma ātrums samazinājās, bet turpināja būt lielāks par pirmsterapijas līmeni līdz pat 48 mēnešu ilgai terapijai (7,1 cm/gadā). Auguma garuma standarta deviācija (SD) uzlabojās katru gadu,
10

palielinoties no -3,0 līdz -2,7 sākumā uz -1,0 līdz -0,8 pēc 36 mēnešiem. Auguma garuma pieaugums nebija samērojams ar atbilstošu kaulu vecumu, kas varētu ietekmēt turpmāko augšanas potenciālu. Paredzētais pieaugušo auguma garums (PPG) palielinājās no 157,7 – 161,0 cm sākumā līdz 161,4 167,4 cm pēc 12 mēnešiem un 166,2 – 171,1 cm pēc 36 mēnešiem.
Ir pieejami dati par diviem citiem pētījumiem, kuros pacientiem tika dota deva 0,3 vai 0,6 mg/kg/nedēļā, injicējot vai nu katru dienu vai 3 reizes nedēļā, vai 0,029 mg/kg/dienā. Dati par augšanas ātrumu un auguma garumu kopumā bija līdzīgi tiem, ko novēroja galvenajos pētījumos.
51 pacientam, kuri sasniedza gandrīz pieauguša cilvēka augumu pēc vidēji 6 gadu ilgas terapijas vīriešiem un 5 gadu ilgas terapijas sievietēm, vidējais gandrīz pieaugušu vīriešu augums bija -0,7 un sieviešu -1,2.
IGF-I līmenis palielinājās no 43 ng/ml sākumā uz 252 ng/ml pēc 36 mēnešiem, kas gandrīz atbilst normālajam līmenim bērniem šajā vecumā.
Galvenajos pētījumos novērotās biežākās blakusparādības (BP) bija infekcija, galvassāpes, vidusauss iekaisums, drudzis, faringīts, rinīts un gastroenterīts un vemšana.
Kavēta augšana, kas saistīta ar hronisku nieru mazspēju
Tika veikti divi galvenie, daudzcentru, kontrolēti pētījumi pacientiem ar kavētu augšanu, kas saistīta ar hronisku nieru mazspēju (HNM). Katram pētījumam bija divus gadus ilgs terapijas periods, ieskaitot placebo grupu, kam sekoja atklāts, nekontrolēts pētījuma pagarinājums, kurā visi pacienti saņēma somatropīnu. Abos pētījumos deva bija 0,05 mg/kg/dienā s.c. Abu pētījumu rezultāti bija līdzīgi. Pavisam 128 pacienti saņēma somatropīnu 2 pētījumu 24 mēnešu ilgā kontrolētajā fāzē, un 139 pacienti tika ārstēti ar somatropīnu atklātajā pagarinājuma fāzē. Kopumā, 171 pacienti saņēma somatropīnu vidēji 3,5 vai 2,8 gadus.
Abi pētījumi pierādīja statistiski nozīmīgu auguma garuma pieaugumu, salīdzinot ar placebo, pirmajā gadā (9,1-10,9 cm/gadā pret 6,2-6,6 cm/gadā), kas nedaudz samazinājās otrajā gadā (7,4-7,9 cm/gadā pret 5,5-6.6 cm/gadā). Bija arī ievērojams auguma garuma pieaugums ar somatropīnu ārstētiem pacientiem, no -2,9 līdz -2,7 sākumā uz -1,6 līdz 1,4 pēc 24 mēnešiem. Sasniegtais auguma garums saglabājās pacientiem, kas saņēma terapiju 36 vai 48 mēnešus. 58% un 65% ar somatropīnu ārstētie pacienti, kuriem sākumā auguma garums bija zem normas, sasniedza auguma garuma normu pēc 24 mēnešiem. Rezultāti pēc 60 mēnešiem uzrādīja nepārtrauktu uzlabošanos, un lielāks skaits pacientu sasniedza normālu auguma garumu. Vidējās izmaiņas auguma garumā pēc 5 gadus ilgas terapijas bija gandrīz 2 standartdeviācijas (SD). Tika novērots statistiski nozīmīgs vidējā PPG pieaugums no -1,6 vai -1,7 sākumā uz -0,7 vai -0.9 pēc 24 mēnešiem, Tas turpināja pieaugt tiem pacientiem, kas tika ārstēti 36 vai 48 mēnešus ilgi.
IGF-I līmenis, kas pētījuma sākumā bija mazs, pēc somatropīna terapijas atjaunojās normas robežās.
Visbiežāk ziņotās BP, saistītas gan ar NutropinAq, gan placebo lietošanu, bija drudzis, infekcijas, vemšana, klepus pastiprināšanās, faringīts, rinīts un vidusauss iekaisums. Bija augsta salimstība ar urīnceļu infekcijām.
Kavēta augšana, saistīta ar Tērnera sindromu
Tika veikts viens galvenais, daudzcentru, atklāts, kontrolēts pētījums pacientiem ar Tērnera sindromu. Pacienti saņēma s.c. 0,125 mg/kg lielu devu trīs reizes nedēļā vai 0,054 mg/kg/dienā, abu devu kopējā nedēļas deva aptuveni 0,375 mg/kg. Pacientiem līdz 11 gadu vecumam tika randomizēti, lai saņemtu estrogēnu terapiju, vai nu vēlīnā (vecumā no 15 gadiem) vai agrīnā (vecumā no 12 gadiem) pusaudžu vecumā.
11

Pavisam 117 pacienti tika ārstēti ar somatropīnu : 36 saņēma 0,125 mg/kg somatropīna trīs reizes nedēļā un 81 pacienti saņēma 0,054 mg/kg somatropīna dienā. Vidējais ārstēšanas ilgums bija 4,7 gadi grupā, kura lietoja somatropīnu trīs reizes nedēļā un 4,6 gadi grupā, kura lietoja somatropīnu katru dienu.
Auguma garuma pieaugums palielinājies no 3,6 – 4,1 cm/gadā sākumā līdz 6,7 – 8,1 cm pēc 12 mēnešiem, 6,7 – 6,8 cm/gadā pēc 24 mēnešiem un 4,5 – 5,1 cm/gadā pēc 48 mēnešiem. To pavadīja ievērojams auguma garuma pieaugums no -0,1-0,5 sākumā līdz 0,0-0,7 pēc 12 mēnešiem un 1,6-1,7 pēc 48 mēnešiem. Salīdzinot ar iepriekšējo pārbaužu rezultātiem, 12 gadu vecumā saņemtas agrīnas somatropīna terapijas (vidējais ilgums 5,6 gadi) kopā ar estrogēnu aizstājterapiju rezultātā sasniedza pieaugušā auguma garuma pieaugumu par 5,9 cm (n=26), bet meitenes, kas uzsāka estrogēnu terapiju 15 gadu vecumā (vidējais somatropīna terapijas ilgums 6,1 gadi), sasniedza vidējo pieaugušā auguma garuma pieaugumu par 8,3 cm (n=29). Tādējādi, vislielākais uzlabojums pieaugušo auguma garumā tika novērots pacientiem, kuri saņēma augšanas hormona terapiju un estragēnus agrīni, pēc 14 gadu vecuma.
Visbiežāk novērotās BP bija gripas sindroms, infekcija, galvassāpes, faringīts, rinīts un vidusauss iekaisums. Šīs blakusparādības tika novērotas bērniem un bija vieglas/vidēji smagas.
Augšanas hormona deficīts pieaugušajiem
Tika veikti divi galvenie, daudzcentru, placebo-kontrolēti, dubultmaskēti pētījumi pieaugušiem pacientiem ar augšanas hormona deficītu (AHD), viens pētījums pacientiem, kuriem AHD radies pieaugušā vecumā (n=166), otrs – pacientiem, kuriem AHD radies bērnībā. Somatropīna deva bija 0,0125 mg/kg/dienā s.c. grupā, kur ADH radies pieaugušā vecumā, un 0,0125 vai 0,025 mg/kg/dienā grupā, kur ADH radies bērnībā. Abos pētījumos somatropīna terapija, salīdzinot ar placebo, izraisīja būtiskas izmaiņas % kopējā tauku daudzumā (-6,3 līdz -3,6 pret +0,2 līdz -0,1), ķermeņa tauku daudzumā (-7,6 līdz -4,3 pret +0,6 līdz 0,0) un kopējā ķermeņa muskuļu masā (+3,6 līdz +6,4 pret -0,2 līdz +0,2). Šīs izmaiņas bija ļoti nozīmīgas abos pētījumos pēc 12 mēnešiem, un pēc 24 mēnešiem – tajā pētījumā, kur ADH pacientiem bija radies bērnībā. Pēc 12 mēnešiem procentuāli izmaiņas bija lielākas pētījumā, kur ADH pacientiem bija radies bērnībā nekā tajā pētījumā, kur ADH pacientiem bija radies pieaugušā vecumā. Netika novērotas nekādas būtiskas izmaiņas kaulu minerālajā blīvumā (KMB) grupā, kur AHD radies pieaugušā vecumā, tomēr pētījumā, kur ADH pacientiem bija radies bērnībā, pēc 24 mēnešiem KMB bija pieaudzis visās grupās, lai gan nebija statistiski nozīmīgas devas atkarīgas reakcijas uz kopējo ķermeņa KMB. Abās terapijas grupās bija statistiski nozīmīga mugurkaula jostas daļas KMB palielināšanās, un šis pieaugums bija atkarīgs no devas.
Atbalstošie dati no pētījuma ar pacientiem, kuriem ADH sācies pieaugušā vecumā, bija līdzīgi ar galveno pētījumu datiem, ar nelieliem KMB uzlabojumiem.
Visbiežāk ziņotās BP divos galvenajos pētījumos bija galvassāpes, tūska, sāpes locītavās/artroze, tendosinovīts, parestēzija un alerģiska reakcija/izsitumi. Šo BP biežums bija augsts arī placebo grupās.
5.2 Farmakokinētiskās īpašības
NutropinAq farmakokinētiskās īpašības pētītas tikai veseliem pieaugušiem vīriešiem.
Vispārējs raksturojums
Uzsūkšanās Rekombinantā cilvēka augšanas hormona absolūtā bioloģiskā pieejamība pēc ievadīšanas zemādā ir aptuveni 80 %.
Sadalījums Pētījumos dzīvniekiem ar somatropīnu novērots, ka augšanas hormons lokalizējas ļoti labi apasiņotos orgānos, īpaši aknās un nierēs. Somatropīna izkliedes tilpums līdzsvara koncentrācijā veseliem
12

pieaugušiem vīriešiem ir aptuveni 50 ml/kg ķermeņa masas, kas ir apmēram tikpat, cik seruma tilpums.
Biotransformācija Konstatēts, ka gan aknas, gan nieres ir svarīgi olbaltumus katabolizējoši orgāni augšanas hormonam. Pētījumi ar dzīvniekiem liecina, ka nieres ir klīrensa dominējošais orgāns. Augšanas hormons tiek filtrēts kamoliņos un reabsorbēts proksimālajos kanāliņos. Tad tas nieru šūnās tiek sašķelts to veidojošās aminoskābēs, kas atgriežas sistēmiskajā asinsritē.
Eliminācija Pēc subkutānas bolus injekcijas vidējais terminālais somatropīna pusperiods t½ ir aptuveni 2,3 stundas. Pēc somatropīna intravenozas bolus injekcijas vidējais terminālais pusperiods t½ vai t½ ir aptuveni 20 minūtes un vidējais klīrenss, kā ziņots, ir 116 - 174 ml/h/kg robežās.
Pieejamie literatūras dati liecina, ka somatropīna klīrenss pieaugušajiem un bērniem ir līdzīgs.
Īpašās populācijas
Informācija par somatropīna farmakokinētiku gados vecāku cilvēku un pediatriskā populācijā, dažādām rasēm vai dzimumiem un pacientiem ar nieru vai aknu darbības traucējumiem ir nepilnīga.
Pediatriskā populācija Pieejamie literatūras dati liecina, ka somatropīna klīrens pieaugušajiem un bērniem ir līdzīgs.
Vecāki cilvēki Neliels skaits publicētu datu liecina, ka jaunu un gados vecu pacientu somatropīna plazmas klīrens un vidējā līdzsvara koncentrācija nedrīkst atšķirties.
Rase Ziņotās endogēnā AH eliminācijas pusperioda vērtības normālam pieaugušam melnas ādas krāsas vīrietim neatšķiras no novērotajām normāla pieauguša baltas ādas krāsas vīrieša rādītājiem. Nav pieejami dati par citām rasēm.
Augšanas hormona deficīts Somatropīna klīrenss un vidējais terminālais pusperiods t½ pieaugušajiem un bērniem ar augšanas hormona deficītu ir tāds pats kā novērots veseliem cilvēkiem. Nieru mazspēja Bērniem un pieaugušajiem ar hronisku nieru mazspēju un beigu stadijas nieru slimību ir nosliece uz samazinātu klīrensu salīdzinājumā ar veseliem cilvēkiem. Dažiem indivīdiem ar beigu stadijas nieru slimību var arī palielināties endogēnā augšanas hormona izdalīšanās. Tomēr bērniem ar hronisku nieru mazspēju vai beigu stadijas nieru slimību somatropīna uzkrāšanās nav novērota, lietojot pašlaik ieteiktās shēmas.
Tērnera sindroms Nelielais publicēto datu apjoms par eksogēni ievadītu somatropīnu liecina, ka uzsūkšanās un eliminācijas pusperiodi un maksimālās koncentrācijas sasniegšanas laiks tmax pacientiem ar Tērnera sindromu ir tāds pats kā novērots gan veseliem cilvēkiem, gan pacientiem ar augšanas hormona deficītu.
Aknu darbības traucējumi Pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem novērota somatropīna klīrensa samazināšanās. Šīs samazināšanās klīniskā nozīme nav zināma.
Vecums Ar NutropinAq nav veikti vecumam specifiski farmakokinētiski pētījumi. Pieejamā literatūra norāda, ka somatropīna farnakokinētiskās īpašības vīriešiem un sievietēm ir līdzīgas.
13

5.3 Preklīniskie dati par drošību
Neklīniskie dati no akūtas un atkārtotu devu toksicitātes standartpētījumiem neliecina par īpašu risku cilvēkam.
Kancerogenitāte
Kancerogenitātes un genotoksicitātes pētījumi ar NutropinAq nav veikti. Genotoksicitātes pētījumos ar citiem rekombinantajiem augšanas hormona preparātiem nebija pierādījumu par gēnu mutāciju baktēriju reversās mutācijas testos, hromosomu bojājumiem cilvēka limfocītos un peļu kaulu smadzeņu šūnās, gēnu konversiju rauga sēnītēs vai neplānotu DNS sintēzi karcinomas šūnās. Kancerogenitātes pētījumos, testējot bioloģiski rekombinanto aktīvo augšanas hormonu žurkām un pelēm, netika pierādīta audzēju biežuma palielināšanās.
Toksiskā ietekme uz reproduktivitāti un attīstību
Nav veikti standarta vairošanās pētījumi. Zināms, ka somatropīns pie devām 10 SV/kg/dienā (3,3 mg/kg/dienā) ir saistīts ar reproduktīvās funkcijas nomākumu žurku tēviņiem un mātītēm pie devām 3 SV/kg/dienā (1 mg/kg/dienā) vai vairāk, samazinot pārošanās biežumu, pagarinot estrogēnu ciklus vai bez tiem. Ilgstoša pērtiķu ārstēšana grūsnības un zīdīšanas laikā, kā arī jaundzimušo dzīvnieku ārstēšana līdz pusaugu vecumam, dzimumbriedumam un vairošanās stadijai, neliecina par nozīmīgiem auglības, grūsnības, dzemdību, zīdīšanas vai pēcnācēju attīstības traucējumiem.
Vides riska novērtējums (VRN)
Lietojot saskaņā ar indikācijām, nav sagaidāms, ka somatropīna lietošana varētu izraisīt nevēlamu risku videi.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1 Palīgvielu saraksts
Nātrija hlorīds Sašķidrināts fenols Polisorbāts 20 Nātrija citrāta dihidrāts Bezūdens citronskābe Ūdens injekcijām
6.2 Nesaderība
Saderības pētījumu trūkuma dēļ, zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm.
6.3 Uzglabāšanas laiks
2 gadi
Ķīmiskā un fizikālā stabilitāte lietošanas laikā pierādīta 28 dienas 2°C - 8°C temperatūrā.
No mikrobioloģiskā viedokļa pēc atvēršanas zāles drīkst glabāt ne ilgāk kā 28 dienas 2°C - 8°C temperatūrā. NutropinAq veidots tā, ka tas dienā var izturēt nominālu (ne vairāk par vienu stundu) laika periodu ārpus ledusskapja.
6.4 Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt ledusskapī (2C – 8C).
14

Nesasaldēt. Uzglabāt blisteru ārējā kartona kārbā
Par lietošanai sagatavotu zāļu uzglabāšanas apstākļiem skatīt 6.3. apakšpunktu.
6.5 Iepakojuma veids un saturs
2 ml injekciju šķīduma kārtridžā (I klases stikls) un tas ir noslēgts ar butilgumijas aizbāzni un gumijas apvalku.
Iepakojumā 1, 3 vai 6 kārtridži.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6 Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai
Nav īpašu prasību. Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
Norādījumi par sagatavošanu lietošanai
NutropinAq ir šķīdums vairākkārtējai lietošanai. Ja pēc izņemšanas no ledusskapja šķīdums ir duļķains, saturu nedrīkst injicēt. Viegli pavirpiniet. Nekratiet stipri, jo tas var denaturēt olbaltumvielas.
NutropinAq paredzēts lietošanai tikai ar NutropinAqPen. Notīriet NutropinAq gumijas pārklāju ar spirta salveti vai antiseptisku šķīdumu, lai novērstu satura piesārņošanu ar mikroorganismiem, kas var tikt ievadīti ar atkārtotu adatas caurduršanu. NutropinAq ieteicams ievadīt ar sterilu vienreizējas lietošanas adatu.
Ar NutropinAq pildspalvveida šļirci var ievadīt no 0,1 mg devas līdz pat 4,0 mg devai, ar iespēju mainīt devu pa 0,1 mg.
Kārtridžu, kas ir pildspalvā neizņemt injekciju laikā.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Ipsen Pharma, 65 quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francija
8. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I)
EU/1/00/164/003 EU/1/00/164/004 EU/1/00/164/005
9. REĢISTRĀCIJAS /PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
Pirmās reģistrācijas datums: 2001. gada 16. februāris. Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2006. gada 16. februāris.
15

10. TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMS DD/MM/GGGG Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas zāļu aģentūras mājas lapā http://www.ema.europa.eu.
16

PIELIKUMS II A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS (-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I)
UN RAŽOTĀJS(-I), KURŠ(-I) ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
17

A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) RAŽOTĀJS(-I) UN RAŽOTĀJS(-I), KURŠ(I) ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Bioloģiski aktīvās vielas ražotāja nosaukums un adrese
Genentech, Inc. 1 DNA Way South San Francisco CA 94080-4990 Amerikas Savienotas Valstis
Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese
IPSEN FARMA BIOTECH S.A.S., Parc d’Activités du Plateau de Signes Chemin Départemental no 402 83870 Signes, Francija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI
Ierobežotu recepšu zāles (Skatīt Pielikumu I: Zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts)
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS
• Farmakovigilances sistēma
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jānodrošina, ka farmakovigilances sistēma, kas aprakstīta reģistrācijas pieteikuma 1.8.1. modulī, ir ieviesta un darbojas pirms un kamēr zāles atrodas tirgū.
• Periodiski atjaunojamie drošuma ziņojumi (PADZ)
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāiesniedz šo zāļu periodiski atjaunojamie drošuma ziņojumi atbilstoši Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstam (EURD sarakstam), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. Punktu un publicēts Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
• Riska pārvaldības plāns (RPP)
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2.modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjaunotajos apstiprinātajos RPP. Papildināts RPP jāiesniedz : - Pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma. - Ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna
informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvuma/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
Ja PADZ un atjaunotā RPP iesniegšanas termiņš sakrīt, abus minētos dokumentus var iesniegt vienlaicīgi.
18

PIELIKUMS III MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
19

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
20

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA {KARTONA KĀRBA - 1 KĀRTRIDŽS }
1. ZĀĻU NOSAUKUMS NutropinAq 10 mg/2 ml (30 SV) šķīdums injekcijām Somatropin
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS(I) UN DAUDZUMS(I) Viens ml satur 5 mg somatropīna. Viens kārtridžs satur 10 mg (30 SV) somatropīna.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Citas sastāvdaļas: Nātrija hlorīds, sašķidrināts fenols, polisorbāts 20, nātrija citrāta dihidrāts, bezūdens citronskābe un ūdens injekcijām.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 1 kārtridžs ar 2 ml šķīduma injekcijām.
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Subkutānai lietošanai Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP: {datums} Pēc pirmās atvēršanas lietojiet ne ilgāk kā 28 dienas temperatūrā 2°C - 8°C.
21

9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī . Nesasaldēt. Uzglabāt blisteru ārējā kartona kārbā. Ķīmiskā un fizikālā stabilitāte lietošanas laikā pierādīta 28 dienas temperatūrā 2°C - 8°C. No mikrobioloģiskā viedokļa pēc atvēršanas zāles var uzglabāt ne ilgāk kā 28 dienas temperatūrā 2°C - 8°C.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM (JA PIEMĒROJAMS)
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Ipsen Pharma, 65 quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/00/164/003 1 kārtridžs EU/1/00/164/004 3 kārtridži EU/1/00/164/005 6 kārtridži
13. SĒRIJAS NUMURS Lot: {numurs}
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ NutropinAq 10 mg/2 ml
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA
22

PC: {numurs} SN: {numurs} NN: {numurs}
23

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA { KARTONA KĀRBA - 3 KĀRTRIDŽI }
1. ZĀĻU NOSAUKUMS NutropinAq 10 mg/2 ml (30 SV) šķīdums injekcijām Somatropin
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS(I) UN DAUDZUMS(I) Viens ml satur 5 mg somatropīna. Viens kārtridžs satur 10 mg (30 SV) somatropīna.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Citas sastāvdaļas: Nātrija hlorīds, sašķidrināts fenols, polisorbāts 20, nātrija citrāta dihidrāts, bezūdens citronskābe un ūdens injekcijām.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 3 kārtridži pa 2 ml šķīduma injekcijām.
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Subkutānai lietošanai Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP: {datums} Pēc pirmās atvēršanas lietojiet ne ilgāk kā 28 dienas temperatūrā 2°C - 8°C.
24

9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt. Uzglabāt blisteru ārējā kartona kārbā. Ķīmiskā un fizikālā stabilitāte lietošanas laikā pierādīta 28 dienas temperatūrā 2°C - 8°C. No mikrobioloģiskā viedokļa pēc atvēršanas zāles var uzglabāt ne ilgāk kā 28 dienas temperatūrā 2°C - 8°C.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM (JA PIEMĒROJAMS)
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Ipsen Pharma, 65 quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/00/164/003 1 kārtridžs EU/1/00/164/004 3 kārtridži EU/1/00/164/005 6 kārtridži
13. SĒRIJAS NUMURS Lot: {numurs}
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ NutropinAq 10mg/2ml
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: {numurs}
25

SN: {numurs} NN: {numurs}
26

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA { KARTONA KĀRBA - 6 KĀRTRIDŽI }
1. ZĀĻU NOSAUKUMS NutropinAq 10 mg/2 ml (30 SV) šķīdums injekcijām Somatropin
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS(I) UN DAUDZUMS(I) Viens ml satur 5 mg somatropīna. Viens kārtridžs satur 10 mg (30 SV) somatropīna.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Citas sastāvdaļas: Nātrija hlorīds, sašķidrināts fenols, polisorbāts 20, nātrija citrāta dihidrāts, bezūdens citronskābe un ūdens injekcijām.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 6 kārtridži pa 2 ml šķīduma injekcijām.
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Subkutānai lietošanai Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP: {datums} Pēc pirmās atvēršanas lietojiet ne ilgāk kā 28 dienas temperatūrā 2°C - 8°C.
27

9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt. Uzglabāt blisteru ārējā kartona kārbā. Ķīmiskā un fizikālā stabilitāte lietošanas laikā pierādīta 28 dienas temperatūrā 2°C - 8°C. No mikrobioloģiskā viedokļa pēc atvēršanas zāles var uzglabāt ne ilgāk kā 28 dienas temperatūrā 2°C - 8°C.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM (JA PIEMĒROJAMS)
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Ipsen Pharma, 65 quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/00/164/003 1 kārtridžs EU/1/00/164/004 3 kārtridži EU/1/00/164/005 6 kārtridži
13. SĒRIJAS NUMURS Lot: {numurs}
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ NutropinAq 10mg/2ml
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: {numurs}
28

SN: {numurs} NN: {numurs}
29

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, IZVIETOJAMA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES {BLISTERS} 1. ZĀĻU NOSAUKUMS NutropinAq, 10 mg/2 ml (30 SV) šķīdums injekcijām Somatropin 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Ipsen Pharma. 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP: {datums} 4. SĒRIJAS NUMURS Lot: {numurs} 5. CITA Subkutānai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Uzglabāt ledusskapī.
30

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, IZVIETOJAMA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA {KĀRTRIDŽS} 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS NutropinAq 10 mg/2 ml s.c. 2. LIETOŠANAS METODE 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP: {datums} 4. SĒRIJAS NUMURS Lot: {numurs} 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 2 ml 6. CITA
31

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
32

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
NutropinAq 10 mg/2 ml (30 SV) šķīdums injekcijām Somatropīns (somatropin)
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī
uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir NutropinAq un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms NutropinAq lietošanas 3. Kā lietot NutropinAq 4. Iespējamās blakusparādības 5 Kā uzglabāt NutropinAq 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir NutropinAq un kādam nolūkam to lieto
NutropinAq satur somatropīnu, kas ir rekombinants augšanas hormons, līdzīgs cilvēka dabīgajam augšanas hormonam, ko izdala organisms. Rekombinants nozīmē, ka radīts ārpus ķermeņa īpaša procesa rezultātā. Augšanas hormons (AH) ir ķīmisks informācijas nesējs, ko izdala mazs dziedzeris galvas smadzenēs, ko sauc par hipofīzi. Tas liek bērna ķermenim augt, palīdz normāli attīstīties kauliem, un vēlāk pieaugušo dzīvē, AH palīdz uzturēt normālu ķermeņa formu un vielmaiņu.
Bērniem, NutropinAq lieto: • Ja Jūsu organisms neražo pietiekami daudz augšanas hormona un šī iemesla dēļ Jūs neaugat pareizi • Ja Jums ir Tērnera sindroms. Tērnera sindroms ir ģēnētiska anomālija meitenēm (trūkst sievišķās dzimumhromosomas(-u), kas kavē augšanu. • Ja Jums ir nieru bojājums un tās ir zaudējušas spēju funkcionēt normāli, ietekmējot augšanu.
Pieaugušajiem, NutropinAq lieto: • Ja Jūsu organisms augšanas hormonu izdala nepietiekami, tik, cik nepieciešams pieaugušajam. Tas var sākties pieaugušā vecumā vai turpināties no bērnības.
Ieguvumi, lietojot šīs zāles
Bērniem tas veicina augšanu un kauli attīstās normāli. Pieaugušajiem tas palīdz uzturēt normālu ķermeņa uzbūvi un metabolismu, piemēram, lipīdu un glikozes līmeņus.
2. Kas Jums jāzina pirms NutropinAq lietošanas
Nelietojiet NutropinAq šādos gadījumos:
• ja Jums ir alerģija pret somatropīnu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu. • bērniem, ja augšana ir jau apstājusies.
33

• ja Jums ir aktīvs audzējs (vēzis). Pastāstiet ārstam, ja Jums ir vai ir bijis aktīvs audzējs. Audzējam jābūt neaktīvam un pretvēža terapijai jābūt pabeigtai pirms uzsākat ārstēšanu ar NutropinAq.
• ja Jums ir komplikācijas pēc lielām ķirurģiskām operācijām (atklātas sirds vai vēdera dobuma operācijas), politraumām, akūtas elpošanas mazspējas vai līdzīgiem stāvokļiem.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms NutropinAq lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
• Ja Jums rodas redzes traucējumi, stipras vai biežas galvassāpes, kas saistītas ar sliktu pašsajūtu (sliktu dūšu) vai vemšanu, it īpaši terapijas sākumā, nekavējoties informējiet ārstu. Tās var būt pazīmes īslaicīgam paaugstinātam spiedienam smadzenēs (intrakraniālā hipertenzija).
• Ja augšanas laikā parādās klibošana vai sāpes gūžas vai ceļa locītavās, jautājiet padomu ārstam. • Ja Jūs ievērojat nepareizu mugurkaula izliekumu (skolioze), Jums nepieciešams biežāk
novēroties pie ārsta, jo bērnam ar strauju augšanu, tā var progresēt. • NutropinAq terapijas laikā ārstam jākontrolē, vai Jums neparādās paaugstināts cukura līmenis
asinīs (hiperglikēmija). Ja Jūs saņemat insulīnu, ārsts var pielāgot tā devas. Ja Jums ir cukura diabēts un ar to saistīta smaga acu slimība vai tās pasliktināšanās, Jums nevajadzētu lietot NutropinAq. • Ārstam vajadzētu regulāri pārbaudīt Jūsu vairogdziedzera funkciju un, ja nepieciešams, nozīmēt atbilstošu ārstēšanu. Ja Jums ir pavājināta vairogdziedzera funkcija, kas rada zemu vairogdziedzera hormonu līmeni (hipotireoze), ir jāsaņem terapija, pirms uzsākat NutropinAq lietošanu. Ja hipotireoze netiek ārstēta, tā var kavēt NutropinAq iedarbību. • Ja Jūs lietojat aizstājterapiju ar glikokortikoīdiem, Jums regulāri jākonsultējas ar savu ārstu, jo var būt nepieciešams pielāgot glikokortikoīdu devas. • Ja Jums ir bijis audzējs (vēzis), jo sevišķi audzējs galvas smadzenēs, Jūsu ārstam jāpievērš īpaša uzmanība un regulāri jāpārbauda Jūs uz iespējamo audzēja recidīvu. • Nelielam pacientu skaitam ar augšanas hormona deficītu, kas ārstēti ar augšanas hormonu, tiek ziņots par leikozi (asins vēzi). Tomēr, cēloniska saistība ar augšanas hormona terapiju nav pierādīta. • Ja Jums ir pārstādīta niere, NutropinAq ārstēšana ir jāpārtrauc. • Ja Jums ir komplikācijas pēc lielām ķirurģiskām operācijām (atklātas sirds vai vēdera dobuma operācijas), politraumām, akūtas respiratoras mazspējas vai līdzīgiem stāvokļiem, ārstam jāpieņem lēmums, vai ir droši turpināt NutropinAq terapiju. • Salīdzinot ar pieaugušajiem, kas ārstēti ar somatropīnu, bērniem var būt paaugstināts aizkuņģa dziedzera iekaisuma (pankreatīta) risks. Pie stiprām un nepārejošām sāpēm vēderā, jākonsultējas ar savu ārstu. • Ja Jums ir Pradera-Villija sindroms, Jums nevajadzētu saņemt NutropinAq terapiju, ja vien Jums nav augšanas hormona deficīts.
Citas zāles un NutropinAq Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot.
• ja Jūs saņemat glikokortikoīdu aizstājterapiju, tā var mazināt NutropinAq ietekmi uz augšanu. Jums regulāri jākonsultējas ar ārstu, jo var būt nepieciešama glikokortikoīdu devas pielāgošana.
• ja Jūs saņemat insulīnu, Jūsu ārstam var būt nepieciešams pielāgot insulīna devu. • ja Jūs saņemat dzimumhormonus, pretkrampju līdzekļus vai ciklosporīnu, jautājiet
padomu ārstam. Ja NutropinAq terapijas laikā Jums tiek diagnosticēta virsnieru mazspēja, ir nepieciešama steroīdu terapija. Ja Jūs jau saņemat zāles virsnieru mazspējas ārstēšanai, var būt nepieciešams pielāgot steroīdu devu. • Jo īpaši pastāstiet ārstam vai farmaceitam par sekojošām zālēm, kuras lietojat vai pēdējā laikā esat lietojis. Jūsu ārstam, iespējams, būs jāpielāgo NutropinAq vai citu zāļu deva:
34

- iekšķīgi lietojamie estrogēni vai citi dzimumhormoni.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Ja Jūs esat grūtniece, Jums jāpārtrauc NutropinAq lietošana. NutropinAq terapijas laikā jāievēro piesardzība, barojot bērnu ar krūti. Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Lietojot NutropinAq, nav novērota ietekme uz transportlīdzekļu vadīšanu vai mehānismu apkalpošanu.
NutropinAq ir būtībā nātriju nesaturošas
Šīs zāles satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā flakonā, t.i. būtībā tās ir «nātriju nesaturošas».
3. Kā lietot NutropinAq
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts vai farmaceits Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam. NutropinAq terapija jāveic regulāri tāda ārsta uzraudzībā, kuram ir pieredze, ārstējot pacientus ar augšanas hormona deficītu.
Ārsts izlems, kāda NutropinAq deva Jums tiks injicēta. Bez ārsta ziņas nemainiet devu.
Ieteicamā deva ir :
Bērniem ar nepietiekamas augšanas hormona sekrēciju: 0,025 - 0,035 mg/kg ķermeņa masas, zemādas (subkutānas) injekcijas katru dienu.
Meitenēm ar Tērnera sindromu: Līdz 0,05 mg/kg ķermeņa masas, zemādas (subkutānas) injekcijas katru dienu.
Bērniem ar hronisku nieru mazspēju: Līdz 0,05 mg/kg ķermeņa masas, zemādas (subkutānas) injekcijas katru dienu. NutropinAq terapiju var turpināt līdz nieru pārstādīšanas brīdim.
Pieaugušajiem ar augšanas hormona deficītu: Ieteicamas mazākas sākumdevas – 0,15 - 0,3 mg, ievadot zemādā (subkutānas injekcijas) katru dienu. Devu ārsts var pakāpeniski palielināt atbilstoši pacienta individuālajām vajadzībām. Ieteicamā beigu deva reti pārsniedz 1,0 mg dienā. Vēlams ievadīt mazāko devu, kas nodrošina atbildes reakciju.
Ārstēšana ar NutropinAq ir ilgstoša. Papildus infomāciju jautājiet savam ārstam.
Kā ievadīt NutropinAq
Jūsu ārsts izlems, kāda NutropinAq deva Jums tiks injicēta. NutropinAq jāievada katru dienu zemādā (subkutānas injekcijas). Svarīgi katru dienu mainīt injekciju vietu, lai izvairītos no ādas bojājumiem.
NutropinAq ir šķīdums vairākkārtējai ievadīšanai. Ja šķīdums pēc izņemšanas no ledusskapja ir duļķains, tādu šķīdumu nedrīkst ievadīt. Viegli pavirpiniet. Nekratiet stipri, jo tas var denaturēt olbaltumvielas. Lai injicētu NutropinAq, Jums jālieto NutropinAq Pen. Katrai injekcijai jālieto jauna sterila injekciju adata. Pirms sākat lietot NutropinAq Pen, uzmanīgi izlasiet visu lietošanas instrukciju (otrā pusē). Ārstēšanas sākumā vēlams, lai injekciju veiktu ārsts vai medicīnas māsa, kā arī apmācītu Jūs pašu
35

veikt injekcijas ar NutropinAq Pen. Pēc apmācības Jūs varēsiet veikt injekciju pats vai arī to izdarīs apmācīts kopējs.
Ja esat lietojis NutropinAq vairāk nekā noteikts
Ja esat ievadījis vairāk NutropinAq nekā ieteikts, konsultējieties ar savu ārstu. Ja esat ievadījis pārāk daudz NutropinAq, cukura līmenis asinīs var pazemināties un kļūt pārāk zems un pēc tam atkal pieaugt un kļūt pārāk augsts (hiperglikēmija).
Ja Jūs ilgstoši (gadiem) injicējat pārāk daudz NutropinAq, Jums var sākt pastiprināti augt ausis, deguns, lūpas, mēle un vaigu kauli (gigantisms un/vai akromegālija).
Ja esat aizmirsis lietot NutropinAq
Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. Nākošajā dienā turpiniet ar ierasto devu un nākošās vizītes laikā informējiet ārstu.
Ja Jūs pārtraucat lietot NutropinAq
Pirms pārtraucat NutropinAq lietošanu, jautājiet savam ārstam padomu. Ja Jūs pārtraucat NutropinAq lietošanu pārāk agri vai pārāk ilgi, rezultāts nebūs tāds kā gaidīts.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet savam ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Nekavējoties pastāstiet savam ārstam, ja pamanāt jebkādas izmaiņas dzimumzīmē vai tās palielināšanos. Audzēja vai jau esoša audzēja palielināšanās gadījumā (ārsta apstiprināta), nekavējoties jāpārtrauc NutropinAq terapija. Šī blakusparādība ir reta, kas rodas līdz 1 no 100 pacientiem.
Nekavējotie informējiet ārstu, ja Jums parādās redzes izmaiņas, stipras vai biežas galvassāpes, kas saistītas ar sliktu pašsajūtu (slikta dūša) vai vemšanu. Tie var būt īslaicīgi spiediena paaugstināšanās simptomi galvas smadzenēs (intrakraniāla hipertensija). Ja Jums ir intrakraniāla hipertensija, ārsts var pieņemt lēmumu uz laiku samazināt vai pārtraukt NutropinAq terapiju. Kad epizode ir beigusies, terapiju var atkal atsākt. Šī blakusparādība ir reta, tā var rasties līdz 1 no 1000 pacientiem.
Citas blakusparādības:
Ļoti bieži (rodas vairāk kā 1 no 10 pacientiem) Plaukstu un pēdu tūska šķidruma uzkrāšanās dēļ (perifēra tūska) dažreiz ir saistīta ar lokalizētām muskuļu sāpēm (mialģija) un locītavu sāpēm (artralģija). Šīs blakusparādības parasti rodas pieaugušajiem terapijas sākumā un ir īslaicīgas. Tiek ziņots, ka tūska ir bieži sastopama arī bērniem.
Pavājināta vairogdziedzera funkcija var izraisīt vairogdziedzera hormonu pazeminātu līmeni (hipotireoze). Ja hipotireoze netiek ārstēta, tā var kavēt NutropinAq iedarbību. Ārstam periodiski jāpārbauda Jūsu vairogdziedzera funkcija un, ja nepieciešams, jānozīmē atbilstoša ārstēšana.
Bieži (rodas līdz 1 no 10 pacientiem) Pavājināta spēja uzsūkt cukuru (glikoze) no asinīm izraisa augstu cukura līmeni asinīs (hiperglikēmija). NutropinAq terapijas laikā ārstam jāseko līdzi šīm pazīmēm. Ja Jūs saņemat insulīnu, ārstam var būt nepieciešams pielāgot insulīna devu.
Nespēka sajūta (astēnija) un paaugstināts muskuļu tonuss (hipertonija).
36

Sāpes, asiņošana, zilumi, izsitumi un nieze injekcijas vietā. No tiem var izvairīties, lietojot pareizu injekcijas tehniku un mainot injekcijas vietas.
Dažiem pacientiem var veidoties antivielas (olbaltumvielu veids, ko izdala organisms) pret somatropīnu. Ja šīs antivielas tika atrastas pacientiem, tās nekavēja to augšanu.
Retāk (rodas līdz 1 no 100 pacientiem)
Samazināts sarkano asins ķermenīšu skaits asinīs (anēmija), samazināts cukura līmenis asinīs (hipoglikēmija) un paaugstināts fosfātu līmenis (hiperfosfatēmija).
Personības izmaiņas vai neparasta uzvedība.
Pastāvīga durstīšana, dedzinoša sajūta, sāpes un/vai nejutīgums plaukstā sakarā ar saspiestu rokas nervu (karpālā kanāla sindroms).
Ātras patvaļīgas acu kustības (nistagms), redzes nerva tūska (papillas tūska), dubultošanās (diplopija), galvassāpes, miegainība un reibonis.
Paātrināta sirdsdarbība (tahikardija) un augsts asinsspiediens (hipertensija).
Vemšana, sāpes vēderā, meteorisms (gāzes vēderā un slikta pašsajūta (slikta dūša).
Jutīga un sausa āda (eksfoliatīvs dermatīts), ādas biezuma izmaiņas, pārmērīga matu augšana uz sejas un ķermeņa (hirsutisms), nātrene.
Mugurkaula izliekums (skolioze). Ja Jums ir skolioze, Jums būs nepieciešams bieži pārbaudīt auguma garuma līknes.
Kaulu slimības, kur augšstilbs kustas neatkarīgi no gūžas (gūžas kaula epifīzes noslīdēšana). Tas notiek pacientiem, kuri strauji aug. Pacientiem ar endokrinoloģiskiem traucējumiem ir lielāks gūžas kaula epifīzes noslīdēšanas risks.
Muskuļu izmēra samazināšanās (muskuļu atrofija), locītavu sāpes (artralģija) un kaulu sāpes.
Grūtības saturēt urīnu (urīna nesaturēšana), stipra urinācija (pollakiūrija) un liela apjoma urinācija (poliūrija).
Asiņošana no dzemdes (dzemdes asiņošana) un izdalījumi no dzimumorgāniem.
Lokalizēts tauku zudums/ieguvums zemādā (lipodistrofija injekcijas vietā, atrofija/hipertrofija).
Palielināti adenoīdi ar tādiem pašiem simptomiem kā palielinātu mandeļu gadījumā (skat. Reti).
Reti (rodas līdz 1 no 1000 pacientiem)
Paaugstināts cukura līmenis asinīs (hiperglikēmija, cukura diabēts). Cukura diabēts var izraisīt pastiprinātu urināciju, slāpes un izsalkumu. Ja Jūs pamanatt kādu no šiem simptomiem, Jums jāinformē ārsts.
Palielinātas mandeles var izraisīt krākšanu, elpošanas vai rīšanas grūtības, īsu elpošanas apstāšanos miegā (miega apnoja), vai šķidruma uzkrāšanos ausī, kā arī auss infekciju. Ja tas kļūst īpaši traucējoši, Jums vajadzētu pārrunāt to ar savu ārstu.
Neparastas sajūtas, tirpšana, durstīšana vai nejutīgums (parestēzija), patoloģiska kaulu attīstība, slimības ietekmēta kaulu augšana (osteohondroze) un muskuļu vājums.
37

Citas retas blakusparādības, kas novērotas ar NutropinAq terapiju, nieze pa visu ķermeni, izsitumi, redzes traucējumi, palielināts svars, reibonis, caureja, sejas tūska, nogurums, sāpes, drudzis, krūšu palielināšanās (ginekomastija), depresija un grūtības aizmigt (bezmiegs).
Klīniskajos pētījumos novērotās indikāciju-specifiskās zāļu blakusparādības
Bērniem ar augšanas hormona deficītu Bieži ziņots par centrālas nervu sistēmas (audzējiem. No 236 pacientiem, kas tika iekļauti klīniskajos pētījumos, 3 pacientiem bija centrālās nervu sistēmas audzēji. No 3 pacientiem ar centrālās nervu sistēmas audzējiem, 2 pacientiem novēroja atkārtotu medulloblastomu un 1 pacientam – histocitomu. Skatīt arī punktu Brīdinājumi un piesardzība.
Meitenēm ar Tērnera sindromu Meitenēm ar Tērnera sindromu bieži ziņots par pārmērīgi stipru menstruālo asiņošanu.
Bērniem ar hronisku nieru mazspēju, bieži ziņots par vēderplēves iekaisumu (peritonītu), kaulu nekrozi un kreatinīna līmeņa paaugstināšanos asinīs. Tiem ir lielāka iespējamība, ka attīstīsies intrakraniāla hipertensija ar vislielāko risku ārstēšanas sākumā, kaut arī bērniem ar organisku augšanas hormona trūkumu un Tērnera sindromu ir paaugstināta sastopamība.
Pieaugušie ar augšanas hormona trūkumu Bieži tika ziņots par tirpšanas, durstīšanas, nejutīguma sajūtu (parestēziju), nenormāli augstiem glikozes līmeņiem asinīs, palielinātu lipīdu (tauku) daudzumu asinīs, bezmiegu, locītavu problēmām, artrozēm (deģeneratīva locītavu slimība), muskuļu vājumu, muguras sāpēm, krūšu sāpēm un krūšu palielināšanos (ginekomastiju).
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt NutropinAq
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot NutropinAq pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz etiķetes pēc EXP. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Uzglabāt ledusskapī (2C – 8C). Nesasaldēt. Uzglabāt blisteru ārējā kartona kārbā.
Pēc pirmās lietošanas kārtridžu var lietot ne ilgāk kā 28 dienas, uzglabājot 2°C - 8°C temperatūrā. Starp injekcijām neizņemiet kārtridžu, ko lietojat, no NutropinAq Pen.
Nelietojiet NutropinAq, ja ievērojat, ka šķīdums ir duļķains.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko NutropinAq satur
38

- NutropinAq aktīvā sastāvdaļa ir somatropīns*. * Somatropīns ir cilvēka augšanas hormons iegūts no Escherichia coli šūnām pēc rekombinētās DNS tehnoloģijas.

- Pārējās sastāvdaļas ir nātrija hlorīds, sašķidrināts fenols, polisorbāts 20, nātrija citrāta dihidrāts, bezūdens citronskābe un ūdens injekcijām.

NutropinAq ārējais izskats un iepakojums:

NutropinAq šķīdums injekcijām (kārtridžā (10 mg/2 ml) - iepakojumā pa 1, 3 un 6). Šķīdums vairākkārtējai lietošanai ir dzidrs un bezkrāsains.

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs

Reģistrācijas apliecības īpašnieks: Ipsen Pharma, 65 quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francija

Ražotājs: IPSEN FARMA BIOTECH S.A.S., Parc d’Activités du Plateau de Signes, CD no 402, 83870 Signes, Francija

Lai iegūtu papildus informāciju par šīm zālēm, lūdzam kontaktēties ar Reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.

België/Belgique/Belgien Luxembourg/Luxemburg Ipsen NV Guldensporenpark 87 B-9820 Merelbeke België /Belgique/Belgien Tél/Tel: + 32 - 9 - 243 96 00

Latvija Ipsen Pharma pārstāvniecība Kalnciema iela 33-5 Rīga LV 1046 Tel: +371 676 22233

Česká republika Ipsen Pharma, o.s. Olbrachtova 2006/9 140 00 Praha 4 Česká republika Tel: + 420 242 481 821
Danmark, Norge, Suomi/Finland, Sverige, Ísland Institut Produits Synthèse (IPSEN) AB Kista Science Tower Färögatan 33 SE- 164 51 Kista Sverige/Ruotsi/Svíþjóð Tlf/Puh/Tel/Sími: +46 8 451 60 00

Lietuva Ipsen Pharma Lietuvos filialas T. Narbuto g. 5, LT-08105 Vilnius Tel. +370 700 33305
Magyarország Ipsen Pharma SAS Magyarországi Kereskedelmi Árbóc utca 6. Budapest, 1133 Hungary Tel.: + 36-20-9604294

Deutschland, Österreich Ipsen Pharma GmbH Willy-Brandt-Str. 3 D-76275 Ettlingen Tel: + 49 7243 184-80

Nederland Ipsen Farmaceutica B.V. Taurusavenue 33b NL-2132 LS Hoofddorp Tel: + 31 (0) 23 55 41 600

39

Eesti CentralPharma Communications OÜ Selise 26 – 11,13522 Tallinn, Estonia Tel: +372 601 5540
Ελλάδα, Κύπρος, Malta Ipsen EΠΕ Αγ. Δημητρίου 63 Άλιμος GR-17456 Αθήνα Ελλάδα Τηλ: + 30 - 210 - 984 3324
España Ipsen Pharma S.A. Torre Realia, Plaza de Europa, 41-43 08908 L’Hospitalet de Llobregat, Barcelona Tel: + 34 - 936 - 858 100

Polska Ipsen Poland Sp. z o.o. Al. Jana Pawła II 29 00-867 Warszawa Tel.: + 48 (0) 22 653 6800
Portugal Ipsen Portugal – Produtos Farmacêuticos, S.A. Alameda Fernão Lopes, nº 16A, 1ºB 1495-190 Algés Portugal Tel: + 351 - 21 - 412 3550
România, България Ipsen Pharma Str. Grigore Alexandrescu nr. 59, clădirea HQ Sector 1, 010623, Bucureşti, Tel: + 40 (021) 231 27 20

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta {GGGG. mēnesis} Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas zāļu aģentūras mājas lapā http:// www.ema.europa.eu.

40

NutropinAq Pen Norādījumi par lietošanu ar NutropinAq
NEINJICĒJIET ZĀLES, LĪDZ ĀRSTS VAI MEDICĪNAS MĀSA NAV JUMS PILNĪGI IEMĀCĪJUSI PAREIZU INJICĒŠANAS TEHNIKU
Norādījums: Pirms NutropinAq Pen lietošanas, lūdzu, uzmanīgi izlasiet turpmāk sniegtos norādījumus. Iesakām jums konsultēties arī ar savu ārstu vai medicīnas māsu, kas jums parādīs, kā lietot ierīci. NutropinAq Pen paredzēta lietošanai tikai kopā ar NutropinAq kārtridžiem (tikai ievadīšanai zemādā). Kā parādīts ilustrācijā, ir pieejami divu veidu NutropinAq Pen un kārtridži (ar vai bez palildus dzeltenās krāsas). NutropinAq Pen darbības principi un kārtridžu saturs ir vienāds abiem veidiem. Katru veida NutropinAq kārtridžs ir jālieto kopā ar atbilstoša veida NutropinAq Pen.
Izmantojiet tikai tās pildspalvveida šļirces adatas, ko jums ieteicis ārsts vai medicīnas māsa. Devas skalu, kas atrodas blakus kārtridža turētāja lodziņam, nedrīkst izmantot devas nomērīšanai. To drīkst izmantot tikai, lai noteiktu kārtridžā atlikušo devu. Sagatavojot NutropinAq injekcijai, vienmēr ņemiet vērā attēlu uz ŠKE (šķidro kristālu ekrāna) nevis sadzirdamos klikšķus. Klikšķi ir tikai sadzirdams apstiprinājums, ka melnā devas poga ir izkustināta. Pildspalvveida šļirci un kārtridžus vienmēr glabājiet tīrā, drošā vietā ledusskapī 2 - 8°C temperatūrā, kur tie ir nepieejami un neredzami bērniem. Sargājiet no intensīvas gaismas. Ceļojuma laikā NutropinAq Pen glabāšanai izmantojiet aukstumsomu. NutropinAq veidots tā, ka tas dienā var izturēt nominālu (ne vairāk par vienu stundu) laika periodu ārpus ledusskapja. Izvairieties no pārāk augstas vai pārāk zemas temperatūras. Pirms lietošanas pārbaudiet derīguma termiņu uz kārtridža. Lai novērstu infekcijas izplatīšanos, ievērojiet šādu piesardzību: • Pirms pildspalvveida šļirces lietošanas rūpīgi nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni. • Notīriet kārtridža gumijas pārklāju ar vates pikuci, kas samitrināts spirtā, vai ar spirta tamponu. • Centieties nevienu brīdi nepieskarties kārtridža gumijas pārklājam. • Ja nejauši pieskaraties kārtridža gumijas pārklājam, notīriet to ar spirta tamponu. • Adatu lietojiet ne vairāk kā vienam cilvēkam. • Lietojiet adatas tikai vienu reizi.
41

NutropinAq Pen sastāvdaļas: Attēlā redzamas injicēšanai nepieciešamās sastāvdaļas. Pirms lietošanas savāciet visas šīs sastāvdaļas.
NutropinAq Pen un kārtridžu Jūs saņemsiet atsevišķi. I daļa: Sagatavošanās un injicēšana Ievērojiet šos norādījumus, ja lietojat pildspalvveida šļirci pirmo reizi vai nomaināt tukšu kārtridžu. Visus jaunos kārtridžus pirms lietošanas pārbaudiet. Reizēm pēc uzglabāšanas ledusskapī jūs varat pamanīt NutropinAq šķīdumā mazas, bezkrāsainas olbaltumvielu daļiņas. Olbaltumvielas saturošiem šķīdumiem, kāds ir NutropinAq, tas nav nekas neparasts un neliecina par preparāta iedarbības pavājināšanos. Ļaujiet kārtridžam sasilt līdz istabas temperatūrai un viegli to pasvārstiet. Nekratiet. Ja šķīdums ir pienains vai duļķains, vai arī tajā redzamas cietas daļiņas, šo kārtridžu nedrīkst izmantot. Atdodiet kārtridžu farmaceitam vai ārstam, kas jums to parakstījis.
1. Noņemiet zaļo pildspalvveida šļirces uzgali un noskrūvējiet kārtridža turētāju no pildspalvveida šļirces. Nepieciešamības gadījumā izņemiet tukšo kārtridžu un izmetiet to pēc noteikumiem.
2. Nospiediet balto pārstatīšanas pogu. 3. Pagrieziet melno devas regulētājpogu pulksteņrādītāja virzienā atpakaļ uz sākumstāvokli līdz atdurei. (Sk. attēlu.) Tad pagrieziet devas regulētājpogu pulksteņrādītāja virzienā, līdz sasniegts pirmais klikšķa stāvoklis (aptuveni 1/4 apgrieziena). Šādi virzuļa virzītājstienis tiek novietots sākumstāvoklī. Ja tas netiek izdarīts, kad pirmo reizi nospiež devas regulētājpogu, NutropinAq tiks nelietderīgi iztērēts vai var iesprāgt kārtridžs. 4. Ievietojiet kārtridžu kārtridža turētājā, tad ieskrūvējiet kārtridža turētāju atpakaļ pildspalvveida šļircē. (Uzmanieties, lai neaizskartu gumijas pārklāju.)
5. Noņemiet no jaunas adatas papīra pārklāju un uzskrūvējiet to uz kārtridža turētāja.
42

6. Uzmanīgi noņemiet no adatas abus aizsarguzgaļus, viegli pavelkot. Neizmetiet lielāko uzgali, jo tas vēlāk noderēs pareizai adatas noņemšanai un izmešanai.
7. Turot pildspalvveida šļirci ar adatu uz augšu, viegi piesitiet kārtridža turētājam, lai gaisa pūslīši pārvietotos uz augšu. Vēl arvien turot pildspalvveida šļirci uz augšu, uzspiediet uz melnās devas regulētājpogas, līdz tā noklikšķ un atrodas savā pozīcijā. Jāparādās zāļu pilienam. Esiet pacietīgs. Ja pāris sekunžu laikā zāles neparādās, jums atkal jānospiež pārstatīšanas poga. 8. Ja zāļu piliens neparādās, atkal nospiediet balto pārstatīšanas pogu. Tad pagrieziet melno devas regulētājpogu pulksteņrādītāja virzienā (sk. attēlu) par vienu klikšķi (0,1 mg). Ja nejauši pagriežat par tālu, pagrieziet atpakaļ par vienu klikšķi (0,1 mg).
9. Vēl arvien turot pildspalvveida šļirci uz augšu, atkal spiediet melno devas regulētājpogu un vērojiet, vai adatas galā neparādās zāļu piliens. Atkārtojiet 8. un 9. punktā norādītās darbības, līdz tas parādās. 10. Nospiediet balto pārstatīšanas pogu.
11. Iestatiet nepieciešamo devu, griežot melno devas regulētājpogu. Ja nevarat iestatīt pilnu devu, ņemiet vai nu jaunu kārtridžu (kā aprakstīts I daļā), vai ievadiet daļu devas. Tad ņemiet jaunu kārtridžu (kā aprakstīts I daļā), lai ievadītu atlikušo zāļu daļu. Jūsu ārsts vai medicīnas māsa pastāstīs, kā labāk ievadīt pēdējo devu no kārtridža. Sagatavojiet injekcijas vietu, notīrot to ar dezinficējošu tamponu. Injekcijas vietas ir augšdelmi, vēders un augšstilbi. Mainiet injekcijas vietas, lai izvairītos no nepatīkamām sajūtām. Pat, ja jums labāk patīk kāda viena injekcijas vieta, vēlams tās mainīt.
Augšdelms
Vēders
Augšstilbi
43

12. Ja izmantojat pasīvo aizsargu (vai nekādu aizsargu), turpiniet, kā norādīts 13. punktā. Ja izmantojat aktīvo aizsargu, uzlieciet aizsargu uz pildspalvveida šļirces un nospiediet 2 melnos slēdžus uz adatas aizsarga virzienā uz galu.
13. Pielieciet pildspalvveida šļirces galu pie sagatavotās injekcijas vietas un iespiediet adatu ādā, spiežot pildspalvveida šļirci uz leju, līdz aizsargs ir pilnībā nospiests. Ārsts vai medicīnas māsa jums parādīs, kā tas darāms. Tagad jūs esat gatavs devas ievadīšanai. Spiediet melno devas regulētājpogu. Nogaidiet 5 sekundes pēc pogas nospiešanas un tad izvelciet pildspalvveida šļirci no ādas. Var parādīties asins piliens. Ja vēlaties, uzlieciet uz injekcijas vietas plāksteri.
14. Noņemiet adatas aizsargu no pildspalvveida šļirces (ja tas ir) un uzlieciet uz gludas virsmas lielāko adatas uzgali. Ieslidiniet adatu uztvērējā un uzspiediet uzgali līdz galam uz adatas. Noskrūvējiet adatu un izmetiet to pēc noteikumiem. Jūsu ārsts vai medicīnas māsa paskaidros, kā pareizi jāizmet injekcijai izmantotie priekšmeti. Atkritumu konteineru vienmēr glabājiet bērniem nepieejamā vietā.
15. Pievienojiet pildspalvveida šļirces uzgali un ievietojiet to apvalkā ar iespiestu melno devas regulētājpogu. Pildspalvveida šļirce vienmēr jāglabā ledusskapī. Neizņemiet kārtridžu starp injekcijām. NESASALDĒT.
Lai veiktu turpmākās injekcijas ar NutropinAq Pen, pievienojiet jaunu adatu, nospiediet balto pārstatīšanas pogu un iestatiet savu devu.
II daļa: Uzglabāšana un kopšana
NutropinAq Pen pareizas lietošanas noteikumi:
• Vienmēr glabājiet savu NutropinAq Pen un kārtridžus ledusskapī un pasargātus no gaismas, kad tos nelietojat.
• Jūs drīkstat izņemt pildspalvveida šļirci un kārtridžu no ledusskapja ne ilgāk kā 45 minūtes pirms lietošanas.
• Nepieļaujiet NutropinAq Pen un/vai kārtridža sasalšanu. Ja nedarbojas vai nu pildspalvveida šļirce, vai kārtridžs, sazinieties ar ārstu vai medicīnas māsu, kas jums tos nomainīs.
• Izvairieties no pārmērīgi augstas vai zemas temperatūras. Kārtridža saturs ir stabils 28 dienas no pirmās lietošanas reizes, uzglabājot 2 - 8°C temperatūrā.
• Ja jūsu pildspalvveida šļircei nepieciešama tīrīšana, nelieciet to ūdenī. Izmantojiet mitru drāniņu, lai noslaucītu netīrumus. Nelietojiet spirtu.
• Sagatavojot lietošanai jaunu kārtridžu, jums var būt jāatkārto I daļas 8. un 9. punktā norādītās darbības pat 6 reizes (0,6 mg), lai izvadītu gaisa pūslīšus. Sīki pūslīši var palikt – tie neietekmēs devu.
• Pildspalvveida šļircē jāatrodas NutropinAq, kas tiek lietots. Neizņemiet kārtridžu starp injekcijām.
• NutropinAq kārtridžu var lietot 28 dienas. • Neuzglabājiet NutropinAq Pen ar pievienotu adatu.
III daļa: Adatas NutropinAq Pen
Jūsu ārsts vai medicīnas māsa ieteiks jums piemērotas adatas. Vienmēr izmantojiet jums ieteiktās adatas.
Citās valstīs ražotas adatas var nederēt jūsu NutropinAq Pen. Ja ceļojat ārpus Eiropas Savienības, pārliecinieties, ka esat paņēmis pietiekamu adatu krājumu ceļojuma laikam.
44

IV daļa: Bieži uzdoti jautājumi
J: Vai man jānomaina adatu katru reizi, kad lietoju NutropinAq Pen? A: Jā. Mēs iesakām katru injekciju veikt ar jaunu adatu. Adata ir sterila tikai pirmajā lietošanas reizē.
J: Kur man jāglabā NutropinAq Pen? A: NutropinAq Pen jāglabā apvalkā, ledusskapī, ja ir ievietots kārtridžs. Ceļojuma laikā ievietojiet pildspalvveida šļirci aukstumsomā. NESASALDĒJIET.
J: Kāpēc man zāles jāuzglabā ledusskapī? A: Lai NutropinAq saglabātu iedarbību.
J: Vai es drīkstu uzglabāt NutropinAq Pen saldētavā? A: Nē. Sasalšana bojā pildspalvveida šļirci un medikamentu.
J: Cik ilgi es drīkstu uzglabāt NutropinAq Pen un kārtridžu ārpus ledusskapja? A: Mēs iesakām ne ilgāk kā vienu stundu. Jūsu ārsts vai medicīnas māsa sniegs jums padomu par pildspalvveida šļirces uzglabāšanu.
J: Kāda ir lielākā deva, ko var ievadīt ar NutropinAq Pen vienā injekcijā? A: Lielākā deva, ko var ievadīt vienā injekcijā, ir 4 mg (40 klikšķi). Ja mēģināsit iestatīt vairāk par 4 mg vienā reizē, medikaments tiks vai nu izspiestas no adatas un izšķiestas, vai kārtridžā radīsies pārmērīgs spiediens un tas var salūst.
J: Vai ir iespējams pagriezt melno devas regulētājpogu atpakaļ, ja esmu noklikšķinājis pārāk daudz reižu? A: Jā. Jūs varat pagriezt atpakaļ melno devas regulētājpogu, līdz uz ŠKE redzams pareizais skaitlis.
J: Kā man rīkoties, ja kārtridžā atlicis mazāk zāļu nekā man nepieciešams devai? A: Jūsu ārsts vai medicīnas māsa sniegs jums padomu, kā ievadīt pēdējo devu no kārtridža.
J: Kāpēc man jāgriež atpakaļ melnā devas regulētājpoga uz NutropinAq Pen katru reizi, kad nomainu kārtridžu? A: Tā jūs nodrošināt, ka virzuļa virzītājstienis tiks ievadīts līdz galam atpakaļ sākumstāvoklī. Ja tas netiek darīts, šķidrums tiks izspiests caur adatu, kad pildspalvveida šļircē tiek ievietots jauns kārtridžs.
J: Vai es varu izmantot NutropinAq Pen bez aizsargiem? A: Jā. NutropinAq Pen bez aizsargiem darbojas pilnvērtīgi. Aizsargi noder, lai atvieglotu jums injicēšanu.
J: Kur vislabāk veikt injekciju? A: Konsultējieties ar ārstu vai medicīnas māsu par pareizajām injekcijas vietām.
J: Kā rīkoties, ja nometu NutropinAq Pen? A: Ja jūsu NutropinAq Pen nokrīt, pārbaudiet, vai kārtridžs nav bojāts. Jums arī jāpārbauda pildspalvveida šļirce, lai redzētu, vai melnā devas regulētājpoga brīvi kustas augšup un lejup un vai darbojas ŠKE skaitītājs. Ja atklājat kārtridža vai pildspalvveida šļirces bojājumu, paziņojiet to ārstam vai medicīnas māsai, lai bojāto daļu varētu nomainīt.
J: Cik ilgi es drīkstu lietot NutropinAq Pen? A: NutropinAq Pen paredzēts lietošanai 24 mēnešus no pirmās pildspalvveida šļirces lietošanas brīža.
J: Ko nozīmē mirgojošais ‘bt’ uz ŠKE? A: Beidzas NutropinAq Pen baterija. Lūdzu, sazinieties ar ārstu vai medicīnas māsu, lai varētu nomainīt pildspalvveida šļirci. Baterijas parasti darbojas 24 mēnešus un vēl 4 nedēļas no brīža, kad pirmo reizi sāk mirgot ‘bt’.
45

J: Kā nomainīt NutropinAq Pen? A: Sazinieties ar ārstu vai medicīnas māsu, ja jums jānomaina kāda detaļa vai visa pildspalvveida šļirce. Sīkākai informācijai, lūdzu, sazinieties ar vietējo pārstāvniecību. NutropinAq Pen ierīces vietējā pārstāvniecība un ražotājs ir tie paši, kas zālēm, norādīti otrā lapaspusē. Kontaktinformācija otrā lapaspusē 6.sadaļa. CE0459 Ražotājs: IPSEN PHARMA BIOTECH S.A.S., Parc d’Activites du Plateau de Signes, CD no 402, 83870 Signes, Francija Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi apstiprināta {MM/YYYY} NutropininAq ir Genentech, Inc reģistrēta preču zīme.
46

IV PIELIKUMS ZINĀTNISKIE SECINĀJUMI UN REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMU IZMAIŅU
PAMATOJUMS
47

Zinātniskie secinājumi Ņemot vērā Farmakovigilances riska vērtēšanas komitejas (Pharmacovigilance Risk Assessment Committee — PRAC) novērtējuma ziņojumu par somatropīna periodiski atjaunojamiem drošuma ziņojumiem (PADZ), Cilvēkiem paredzēto zāļu komitejas (The Committee for Medicinal Products for Human Use – CHMP) zinātniskie secinājumi ir šādi: Visas zāles: Pamatojoties uz pieejamo literatūru, sievietēm ar neskartu hipotalāma-hipofīzes-gonādu asi, kuras lieto perorālos estrogēnus, ārstēšanas uzsākšanas un uzturēšanas fāzēs parasti nepieciešamas lielākas augšanas hormona devas. Tādēļ, lai sasniegtu līdzvērtīgu klīnisko un bioķīmisko atbildes reakciju salīdzinājumā ar vīriešiem, zāļu izrakstītājam var būt nepieciešams apsvērt devu pielāgošanu sievietēm. Omnitrope (RAĪ: Sandoz), Zomacton un saistītie nosaukumi (RAĪ: Ferring), Norditropin un saistītie nosaukumi (RAĪ: Novo Nordisk), Genotropin un saistītie nosaukumi (RAĪ: Pfizer) Pamatojoties uz pieejamo literatūru, hipotalāma-hipofīzes-virsnieru ass var tikt ietekmēta un pacientiem ar augšanas hormona deficītu, kuriem agrāk netika konstatēts, ka šī ass ir nepilnīga, augšanas hormona terapijas laikā nepieciešams to pārvērtēt. Ja nepieciešams, jāuzsāk glikokortikoīdu aizstājterapija. Turklāt pacientiem, kas jau saņem glikokortikoīdu aizstājterapiju, uzsākot ārstēšanu ar somatropīnu, ir jāpielāgo aizstājterapijas devas. CHMP piekrīt PRAC zinātniskajiem secinājumiem.
Reģistrācijas nosacījumu izmaiņu pamatojums Pamatojoties uz zinātniskajiem secinājumiem par somatropīnu, CHMP uzskata, ka ieguvuma un riska līdzsvars zālēm, kas satur somatropīnu, ir nemainīgs, ja tiek veiktas ieteiktās izmaiņas zāļu informācijā. CHMP iesaka mainīt zāļu reģistrācijas nosacījumus.
48

Lejupielādēt zāļu aprakstu

PIELIKUMS I ZĀĻU APRAKSTS
1

1. ZĀĻU NOSAUKUMS
NutropinAq 10 mg/2 ml (30 SV) šķīdums injekcijām
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Viens ml satur 5 mg somatropīna*. Kārtridžā ir 10 mg (30 SV) somatropīna (somatropin)*. * Somatropīns ir cilvēka augšanas hormons, kas iegūts no Escherichia coli šūnām pēc rekombinētās
DNS tehnoloģijas.
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā
3. ZĀĻU FORMA
Šķīdums injekcijām Dzidrs un bezkrāsains šķīdums.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1 Terapeitiskās indikācijas
Pediatriskā populācija
- Bērnu ar kavētu augšanu nepietiekamas endogēnā augšanas hormona sekrēcijas dēļ ilgstoša ārstēšana.
- Ar Tērnera sindromu saistītas kavētas augšanas ilgstoša ārstēšana meitenēm no 2 gadu vecuma. - Ar hronisku nieru mazspēju saistītas kavētas augšanas ilgstoša ārstēšana pirmspubertātes
vecuma bērniem līdz nieru pārstādīšanai.
Pieaugušo populācija
- Endogēnā augšanas hormona aizstāšana pieaugušajiem ar augšanas hormona deficītu, kas radies vai nu bērnībā, vai pieaugušo vecumā. Pirms terapijas augšanas hormona deficīts atbilstoši jāapstiprina.
Pieaugušajiem ar augšanas hormona deficītu diagnoze jānosaka atkarībā no etioloģijas: Radies pieaugušo vecumā: Pacientam jābūt augšanas hormona deficītam hipotalāma vai hipofīzes slimības dēļ un diagnosticētam vēl vismaz viena hormona deficītam (izņemot prolaktīnu). Augšanas hormona deficīta testu drīkst veikt tikai pēc adekvātas cita hormona deficīta aizstājterapijas uzsākšanas. Radies bērnībā: Pacienti, kam bērnībā bijis augšanas hormona deficīts, pirms NutropinAq lietošanas uzsākšanas atkārtoti jāizmeklē, lai pārliecinātos par augšanas hormona deficītu pieaugušo vecumā.
4.2 Devas un lietošanas veids
Diagnostiku un terapiju ar somatropīnu var uzsākt un uzraudzīt ārsti, kuriem ir atbilstoša kvalifikācija un pieredze minēto terapeitisko indikāciju diagnostikā un ārstēšanā.
Devas
NutropinAq deva un lietošanas shēma katram pacientam jāpielāgo individuāli.
2

Pediatriskā populācija
Kavēta augšana bērniem nepietiekamas augšanas hormona sekrēcijas dēļ 0,025 - 0,035 mg/kg ķermeņa masas subkutānas injekcijas veidā reizi dienā. Bērniem un pusaudžiem somatropīna terapija jāturpina līdz slēdzas epifīzes.
Kavēta augšana, kas saistīta ar Tērnera sindromu Līdz 0,05 mg/kg ķermeņa masas subkutānas injekcijas veidā reizi dienā. Bērniem un pusaudžiem somatropīna terapija jāturpina līdz slēdzas epifīzes.
Kavēta augšana, kas saistīta ar hronisku nieru mazspēju Līdz 0,05 mg/kg ķermeņa masas subkutānas injekcijas veidā reizi dienā. Bērniem un pieaugušajiem nepieciešams turpināt somatropīna terapiju, līdz viņu epifīzes noslēdzas, vai arī līdz nieru transplantācijai.
Pieaugušo populācija
Augšanas hormona deficīts pieaugušajiem
Somatropīna terapijas sākumā ieteicamas mazākas sākumdevas – 0,15 - 0,3 mg, ievadot subkutānas injekcijas veidā reizi dienā. Deva jāpielāgo pakāpeniski, kontrolējot pēc insulīnam līdzīgā augšanas faktora 1 (Insulin-like Growth Factor-I  IGF-I) raksturlielumiem serumā. Ieteicamā beigu deva reti pārsniedz 1,0 mg dienā. Parasti vēlams ievadīt mazāko efektīvo devu. Gados vecākiem pacientiem un pacientiem ar lieko ķermeņa masu var būt nepieciešamas mazākas devas.
Sievietēm var būt nepieciešamas lielākas devas nekā vīriešiem, kuriem laika gaitā palielinās jutība uz IGF-I. Tas nozīmē, ka pastāv risks, ka sievietes, īpaši tās, kas saņem perorālo estrogēnu terapiju, tiek nepietiekami ārstētas, kamēr vīrieši tiek pārmērīgi ārstēti.
Lietošanas veids
Šķīdums injekcijām jāievada subkutāni reizi dienā. Injekcijas vietas ir jāmaina.
Piesardzības pasākumi pirms zāļu lietošanas vai rīkošanās ar tām NutropinAq ir šķīdums vairākkārtējai lietošanai. Ja šīdums ir duļķains uzreiz pēc izņemšanas no ledusskapja, to nedrīkst injicēt. Viegli pavirpiniet. Nekratiet stipri, jo tas var denaturēt olbaltumvielas. NutropinAq ir paredzēts izmantošanai tikai kopā ar NutropinAq pildspalvveida šļirci. Norādījumus par lietošanu un zāļu sagatavošanu lietošanai skatīt 6.6. apakšpunktā.
4.3 Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu(ām) un/vai jebkuru no 6.1 apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
Somatropīnu nedrīkst lietot augšanas veicināšanai bērniem ar slēgtām epifīzēm.
Somatropīnu nedrīkst lietot, ja ir audzēja aktivitātes pazīmes. Intrakraniāliem audzējiem jābūt neaktīviem un pirms AH terapijas uzsākšanas jābūt pabeigtai pretaudzēju terapijai. Ārstēšana jāpārtrauc, ja ir audzēja augšanas pazīmes.
Ārstēšanu ar augšanas hormonu nedrīkst sākt pacientiem ar akūtu kritisku slimību komplikāciju dēļ pēc atklātas sirds operācijas vai ķirurģiskas iejaukšanās vēdera dobumā, daudzām nelaimes gadījuma traumām, kā arī pacientiem ar akūtu elpošanas mazspēju.
4.4 Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Nedrīkst pārsniegt maksimālo ieteicamo dienas devu (skatīt 4.2. apakšpunktu).
3

Audzēji Pacientiem, kam bijusi ļaundabīga slimība, īpaša uzmanība jāpievērš recidīva pazīmēm un simptomiem.
Lai konstatētu pamatslimības progresēšanu vai recidīvu, pacienti ar esošiem audzējiem vai ar augšanas hormona trūkumu pēc intrakraniāla bojājuma bieži jākontrolē. Pacientiem, kas bērnībā pārcietuši ļaundabīgu audzēju un pēc tam saņēmuši somatropīna ārstēšanu, tiek ziņots par paaugstinātu otra audzēja risku. Pacientiem, kas pirmā audzēja ārstēšanai bija saņēmuši staru terapiju, visizplatītākie otrie audzēji bija intrakraniālie audzēji, īpaši - meningiomas.
Pradera-Villija sindroms NutropinAq nav indicēts ilgtermiņa terapijai pediatriskiem pacientiem, kam ir augšanas traucējumi, kuru cēlonis ir ģenētiski apstiprināts Pradera–Villija sindroms (Prader-Willi syndrome), izņemot gadījumus, ja šiem pacientiem ir arī augšanas hormona nepietiekamības diagnoze. Ir bijuši ziņojumi par miega apnojas un pēkšņas nāves gadījumiem pēc terapijas uzsākšanas ar augšanas hormonu pediatriskajiem pacientiem ar Pradera–Villija sindromu, kuriem bija viens vai vairāki sekojoši riska faktori: smaga aptaukošanās, augšējo elpošanas ceļu aizsprostošanās vai miega apnoja anamnēzē vai neidentificēta respiratora infekcija.
Akūta kritiska slimība Augšanas hormona ietekme uz izveseļošanos tika pētīta divos ar placebo kontrolētos klīniskos pētījumos, kuros piedalījās 522 pieauguši pacienti, kas bija kritiski slimi komplikāciju dēļ pēc atklātas sirds operācijas vai ķirurģiskas iejaukšanās vēdera dobumā, nelaimes gadījuma politraumām, kā arī pacienti ar akūtu elpošanas mazspēju. Ar augšanas hormonu (devas 5,3 - 8 mg dienā) ārstēto pacientu vidū mirstība bija lielāka (41,9 % pret 19,3 %) nekā tiem, kas saņēma placebo. Somatropīna terapijas turpināšana aizstājterapijas devās apstiprinātām indikācijām pacientiem, kas ir akūti kritiski slimi komplikāciju dēļ pēc atklātas sirds operācijas vai ķirurģiskas iejaukšanās vēdera dobumā, daudzām nelaimes gadījuma traumām, kā arī pacientiem ar akūtu elpošanas mazspēju nav pierādīta. Tāpēc uzmanīgi jāvērtē terapijas turpināšanas ieguvums un risks.
Hroniska nieru mazspēja Pacientus ar sekundāru augšanas hormona deficītu pie hroniskas nieru mazspējas vajadzētu periodiski pārbaudīt, vai nav pazīmes par renālas osteodistrofijas progresēšanu. Lielā gurna kaula epifīzes noslīdēšanu un aseptisku nekrozi gurna kaula galviņā var novērot bērniem ar progresējošu nieru osteodistrofiju un augšanas hormona deficītu un nav skaidrs, vai šīs problēmas iespaido augšanas hormona terapija. Ārstus un vecākus vajadzētu brīdināt par iespējamu klibošanas un sūdzību par sāpēm celī vai gūžā rašanos pacientiem, kas ārstēti ar Nutropin Aq.
Skolioze Jebkuram strauji augošam bērnam var progresēt skolioze. Ārstēšanas laikā skoliozes pazīmes ir jānovēro. Tomēr augšanas hormona terapija nepaaugstina skoliozes incidenci vai smaguma pakāpi.
Glikēmijas kontrole Somatropīns var mazināt jutību pret insulīnu, tāpēc jākontrolē, vai pacientiem nerodas glikozes nepanesības pazīmes. Cukura diabēta slimniekiem pēc NutropinAq terapijas sākšanas var būt jākoriģē insulīna deva. Cukura diabēta slimnieki un pacienti ar glikozes izmantošanas traucējumiem somatropīna terapijas laikā rūpīgi jānovēro. Somatropīna terapija nav indicēta cukura diabēta pacientiem ar aktīvu proliferatīvu vai smagu neproliferatīvu retinopātiju.
Intrakraniāla hipertensija Nelielam ar somatropīnu ārstētam pacientu skaitam novērota intrakraniāla hipertensija ar papillas tūsku, redzes pārmaiņām, galvassāpēm, sliktu dūšu un/vai vemšanu. Simptomi parasti rodas pirmajās astoņās nedēļās pēc NutropinAq terapijas sākšanas. Visos ziņotajos gadījumos ar intrakraniālo hipertensiju saistītās pazīmes un simptomi izzuda pēc somatropīna devas samazināšanas vai terapijas pārtraukšanas. Sākumā, kā arī periodiski ārstēšanas gaitā ieteicams veikt funduskopisko izmeklēšanu.
Hipotireoidisms
4

Ārstēšanas laikā ar somatropīnu var attīstīties hipotireoidisms. Neārstēts hipotireoidisms var kavēt optimālu atbildes reakciju pret NutropinAq. Tāpēc pacientiem periodiski jāveic vairogdziedzera darbības pārbaude un indikāciju gadījumā tie jāārstē ar vairogdziedzera hormoniem. Pacienti ar smagu hipotireoidismu atbilstoši jāārstē pirms NutropinAq terapijas sākšanas.
Nieru pārstādīšana Somatropīna terapija pēc nieru pārstādīšanas nav pietiekami pārbaudīta, tāpēc pēc šīs ķirurģiskās operācijas ārstēšana ar NutropinAq jābeidz.
Glikokortikoīdu lietošana Vienlaicīga ārstēšana ar glikokortikoīdiem nomāc NutropinAq augšanu veicinošo darbību. Lai izvairītos no kavējošās ietekmes uz augšanu, pacientiem ar AKTH deficītu rūpīgi jāpielāgo glikokortikoīdu aizstājterapija. NutropinAq lietošana pacientiem ar hronisku nieru mazspēju, kas saņem glikokortikoīdu terapiju, nav novērtēta.
Leikoze Nelielam pacientu skaitam ar augšanas hormona deficītu, kas ārstēti ar augšanas hormonu, tiek ziņots par leikozi. Cēloniska saistība ar somatropīna terapiju nav pierādīta.
Pankreatīts bērniem Salīdzinot ar pieaugušajiem, kas ārstēti ar somatropīnu, bērniem, ārstētiem ar somatropīnu, ir paaugstināts pamkreatīta risks. Kaut arī reti, tomēr ar somatropīnu ārstētiem bērniem, kuriem parādās sāpes vēderā, jāapsver pankreatīta iespējamība.
Lietošana ar perorālu estrogēnu terapiju Ja sieviete, kura lieto somatropīnu, uzsāk perorālu estrogēnu terapiju, var būt nepieciešams palielināt NutropinAq devu, lai uzturētu seruma IGF-1 līmeni vecumam atbilstošā normālā līmenī. Savukārt, ja sieviete, kura lieto NutropinAq, pārtrauc estrogēnu terapiju, var būt nepieciešams samazināt NutropinAq devu, lai izvairītos no paaugstināta augšanas hormona līmeņa un/vai blakusparādībām (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Palīgvielas Šīs zāles satur mazāk kā 1 mmol nātrija (23 mg) katrā kārtridžā, t.i., tās ir praktiski «nātriju nesaturošas».
4.5 Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Nelielais publicēto datu apjoms liecina, ka ārstēšana ar augšanas hormonu cilvēkam palielina citohroma P450 mediēto antipirīna klīrensu. Somatropīnu lietojot kombinācijā ar zālēm, ko, kā zināms, metabolizē CYP450 aknu enzīmi, piemēram, ar kortikosteroīdiem, dzimumhormoniem, pretkrampju līdzekļiem un ciklosporīnu, ieteicama uzraudzība.
Ar somatropīnu ārstētiem pacientiem var tikt atklāta iepriekš nediagnosticēta centrāla (sekundāra) virsnieru mazspēja, kad nepieciešama glikokortikoīdu aizstājterapija. Pie tam pacientiem, kuriem iepriekš diagnosticēta virsnieru mazspēja un kuri saņēmuši glikokortikoīdu aizstājterapiju, var būt nepieciešams paaugstināt to uzturošo devu vai stresa devas, uzsākot ārstēšanu ar somatropīnu (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Cukura diabēta pacientiem, kuriem nepieciešama medikamentoza terapija, uzsākot somatropīna terapiju, var būt nepieciešams pielāgot insulīna un/ vai hipoglikēmisko līdzekļu devas (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Sievietēm, kuras lieto perorālu estrogēnu aizstājterapiju, var būt nepieciešama lielāka augšanas hormona deva, lai sasniegtu ārstēšanas mērķi (skatīt 4.4. apakšpunktu).
4.6 Fertilitāte, grūtniecība un zīdīšanas periods
5

Grūtniecība
Par somatropīna lietošanu grūtniecēm nav pieejami dati vai tie ir nepietiekami. Tādējādi risks cilvēkam nav zināms. Pētījumi par reproduktīvo toksicitāti dzīvniekiem ir nepietiekami (skatīt 5.3. apakšpunktu). Grūtniecības laikā somatropīna lietošana nav ieteicama un iestājoties grūtniecībai, NutropinAq lietošana ir jāpārtrauc. Grūtniecības laikā mātes somatropīns lielākoties būs aizstāts ar placentas augšanas hormonu.
Barošana ar krūti
Nav zināms, vai somatropīns/metabolīti izdalās mātes pienā. Dati par dzīvniekiem nav pieejami. Ārstēšanas laikā ar NutropinAq, barojot bērnu ar krūti, jāievēro piesardzība.
Fertilitāte
NutropinAq ietekme nav novērtēta fertilitātes standartpētījumos dzīvniekiem (skatīt 5.3. apakšpunktu) vai klīniskajos pētījumos.
4.7 Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Somatropīnam nav zināmas ietekmes uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot iekārtas.
4.8 Nevēlamās blakusparādības
Drošības profila apkopojums
Blakusparādības bērniem un pieaugušajiem, kas saņem Nutropin, NutropinAq, Nutropin Depot vai Protropin (somatrem) ir uzskaitītas sekojošajā tabulā, balstoties uz pieredzi, kas gūta klīniskajos pētījumos visās apstiprinātajās indikācijās (642 pacienti) un pēcreģistrācijas uzraudzības programmas apskatā (National Cooperative Growth Study [NCGS], 35 344 pacienti). Apmēram 2,5 % pacientu, kas piedalās NCGS programmā, ir novērotas zāļu izraisītas blakusparādības.
Visbiežāk ziņotās blakusparādības galvenajos un atbalstošajos klīniskajos pētījumos bija hipotireoze, glikozes tolerances traucējumi, galvassāpes, hipertonija, artralģija, mialģija, perifēra tūska, tūska, astēnija, reakcija injekcijas vietā un specifiskās antivielas pret zālēm.
Vissmagākās nevēlamās blakusparādības galvenajos un atbalstošajos klīniskajos pētījumos bija audzēji un intrakraniāla hipertensija.
Gan galvenajos, gan atbalstošajos klīniskajos pētījumos un pēcreģistrācijas uzraudzības pārskatā tika ziņots par audzējiem (ļaundabīgiem un labdabīgiem) (skatīt 4.3. un 4.4. apakšpunktu). Lielākā daļa no ziņotajiem audzējiem bija iepriekšējo audzēju recidīvi un sekundāri audzēji.
Pēcreģistrācijas uzraudzības pārskatā tika ziņots par intrakraniālu hipertensiju. Parasti tā ir saistīta ar redzes nerva diska tūsku, redzes izmaiņām, galvassāpēm, sliktu dūšu un/ vai vemšanu, un simptomi parasti parādās astoņu nedēļu laikā pēc NutropinAq terapijas uzsākšanas.
NutropinAq samazina jutību pret insulīnu; gan galvenajos, gan atbalstošajos klīniskajos pētījumos un pēcreģistrācijas uzraudzības pārskatā tika ziņots par glikozes tolerances traucējumiem. Pēcreģistrācijas uzraudzības pārskatā tika ziņots par cukura diabēta un hiperglikēmijas gadījumiem (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Galvenajos un atbalstošajos klīniskajos pētījumos un/ vai pēcreģistrācijas uzraudzības pārskatā tika ziņots par reakcijām injekcijas vietā, piemēram, asiņošanu, atrofiju, nātreni un niezi. Šos gadījumus var novērst ar pareizu injekcijas tehniku un injekciju vietu maiņu.
6

Nelielai daļai pacientu var veidoties antivielas pret proteīnu somatropīnu. Pārbaudītajos NutropinAq pacientos augšanas hormona antivielu saistīšanās spēja bija mazāka kā 2 mg/l, kam nav negatīvas ietekmes uz augšanas ātrumu.
Blakusparādību kopsavilkums tabulās
1. Tabula satur: ļoti biežas (≥ 1/10), biežas (≥ 1/100, < 1/10); retākas (≥ 1/1000, <1/100); retas(≥ 1/10 000, < 1/1 000) blakusparādības, kas novērotas klīniskajos un pēcreģistrācijas uzraudzības pētījumos. Katrā kategorijā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā. Citas blakusbarādības konstatētas NutropinAq pēcreģistrācijas lietošanas laikā. Nav iespējams precīzi noteikt to biežumu, jo šīs blakusparādības ir ziņotas brīvprātīgi no nenoteikta skaita populācijas.

Orgānu sistēmas klase
Labdabīgi, ļaundabīgi un neprecizēti audzēji (ieskaitot cistas un polipus) Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi Endokrīnās sistēmas traucējumi Vielmaiņas un uztures traucējumi
Psihiskie traucējumi
Nervu sistēmas traucējumi
Acu bojājumi
Ausu un labirinta bojājumi Sirds funkcijas traucējumi Asinsvadu sistēmas traucējumi Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Ādas un zemādas audu bojājumi
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi

Reakcijas novērotas galvenajos un papildpētījumos
(642 pacienti) Retāk: ļaundabīgi audzēji, labdabīgi audzēji
Retāk: anēmija
Bieži: hipotiroidisms
Bieži: pasliktināta glikozes tolerance Retāk: hipoglikēmija, hiperfosfatēmija Retāk: personības traucējumi
Bieži: galvassāpes, hipertonija Retāk: karpālā kanāla sindroms, miegainība, nistagms
Retāk: papillas tūska, diplopija
Retāk: reibonis Retāk: tahikardija Retāk: hipertensija
Retāk: sāpes vēderā, vemšana, slikta dūša, uzpūsts vēders Retāk: eksfoliatīvs dermatīts, ādas atrofija, ādas hipertrofija, hirsutisms, lipodistrofija, nātrene Ļoti bieži pieaugušajiem, bieži bērniem: artralģija, mialģija Retāk: muskuļu atrofija, sāpes kaulos

Reakcijas novērotas pēcreģistrācijas uzraudzības
programmā Reti: ļaundabīga audzēja recidīvs, melanocītiska dzimumzīme
Reti: hipotiroidisms
Reti: cukura diabēts, hiperglikēmija, hipoglikēmija, pasliktināta glikozes tolerance
Reti: uzvedības traucējumi, depresija, bezmiegs Retāk: galvassāpes Reti: labdabīga intrakraniāla hipertensija, paaugstināts intrakraniālais spiediens, migrēna, karpālā kanāla sindroms, parestēzija, reibonis Reti: papillas tūska, neskaidra redze
Reti: hipertensija
Reti: mandeļu hipertrofija Retāk: aizdegunes mandeles hipertrofija Reti: sāpes vēderā, caureja, slikta dūša, vemšana Reti: vispārēja nieze, nātrene, izsitumi
Retāk: gūžas kaula epifiziolīzes noslīdēšana, skoliozes progresēšana, artralģija Reti: izmaiņas kaulu attīstībā,

7

Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā
Izmeklējumi

Retāk: urīna nesaturēšana, pollakiurija, poliurija, urīna sastāva izmaiņas Retāk: dzemdes asiņošana, izdalījumi no dzimumorgāniem
Ļoti bieži pieaugušajiem, bieži bērniem: perifēra tūska, tūska Bieži: astēnija, reakcija injekcijas vietā Retāk: asiņošana injekcijas vietā, injekcijas vietas atrofija, injekcijas vietas sabiezējums, hipertrofija
Bieži: pret zālēm specifisku antivielu klātbūtne

osteohondroze, muskuļu vājums, sāpes ekstremitātēs
Reti: ginekomastija
Retāk: perifēra tūska, tūska, reakcijas injekcijas vietā (iekaisums, sāpes) Reti: astēnija, sejas tūska, nogurums, uzbudināmība, sāpes, drudzis, reakcijas injekcijas vietā (asiņošana, hematoma, atrofija, nātrene, nieze, tūska, eritēma) Reti: paaugstināts glikozes līmenis asinīs, svara pieaugums

Atsevišķu blakusparādību apraksts

Audzēji Pastāv audzēju augšanas risks, saistīts ar augšanas hormona terapiju. Risks mainās atkarībā no augšanas hormona deficīta pamatcēloņa (piemēram, sekundāri pēc intrakraniāla bojājuma), kas saistīts ar blakusslimībām un pielietoto terapiju. Terapiju ar NutropinAq nedrīkst uzsākt, ja ir pierādījumi par audzēja aktivitāti. Pacienti ar jau esošiem audzējiem un sekundāru augšanas hormona trūkumu pēc intrakraniāla bojājuma regulāri jāpārbauda, vai audzējs neprogresē, vai neatkārtojas pamatslimības process. Ārstēšana jāpārtrauc, ja ir pierādījumi par audzēja augšanu.

Intrakraniāla hipertensija Visos ziņotajos gadījumos, intrakraniālas hipertensijas pazīmes un simptomi izzuda pēc NutropinAq devas samazināšanas vai terapijas pārtraukšanas (skatīt 4.4. apakšpunktu). Fundoskopiskā pārbaude ir ieteicama ārstēšanas kursa sākumā un periodiski terapijas laikā.

Hipotireoze NutropinAq terapijas laikā var attīstīties hipotireoze, un neārstēta hipotireoze var kavēt optimālu atbildes reakciju uz NutropinAq terapiju. Pacientiem periodiski jāveic vairogdziedzera funkcijas pārbaude un, ja nepieciešams, jāsaņem vairogdziedzera hormonu terapija. Pirms NutropinAq terapijas pacienti ar jau esošu hipotireozi ir jāārstē.

Glikēmijas kontrole Tā kā NutropinAq var samazināt jutību pret insulīnu, pacienti jānovēro, vai nerodas glikozes nepanesība. Pacientiem ar cukura diabētu pēc NutropinAq terapijas uzsākšanas var būt nepieciešams pielāgot insulīna devu. Somatropīna terpijas laikā pacienti ar cukura diabētu vai glikozes nepanesību rūpīgi jānovēro.

Reakcijas injekcijas vietā No reakcijām injekcijas vietā var izvairīties, izmantojot pareizu injicēšanas tehniku un injekciju vietu maiņu.

Gūžas kaula epifīzes noslīdēšana Pacientiem ar endokrinoloģiskas dabas traucējumiem ir lielāks gūžas kaula epifīzes noslīdēšanas risks.

Klīniskajos pētījumos konstatētās indikāciju-specifiskās zāļu blakusparādības

Pediatriskā populācija

8

Bērniem ar kavētu augšanu nepietiekamas augšanas hormona sekrēcijas dēļ (n=236) Bieži: CNS jaunveidojums (2 pacientiem novēroja atkārtotu medulloblastomu, 1 pacientam novēroja histocitomu). Skatīt arī a 4.4. pakšpunktu.
Meitenēm ar kavētu augšanu, kas saistīta ar Tērnera sindromu (n=108) Bieži: menorāģija.
Bērniem ar kavētu augšanu, kas saistīta ar hronisku nieru mazspēju (n=171) Bieži: nieru mazspēja, peritonīts, osteonekroze, paaugstināts kreatīna līmenis.
Bērniem ar hronisku nieru mazspēju, kuri saņem NutropinAq, ir lielākas iespējas attīstīties intrakraniālajai hipertensijai, kaut arī bērniem ar organisku augšanas hormona deficītu un Tērnera sindromu ir paaugstināta sastopamība. Lielāks risks ir ārstēšanas sākumā.
Pieaugušo populācija
Pieaugušajiem ar augšanas hormona trūkumu (n=127) Ļoti bieži: parestēzija Bieži: hiperglikēmija, hiperlipidēmija, bezmiegs, locītavu bojājumi, artroze, muskuļu vājums, muguras sāpes, sāpes krūšu dziedzeros, ginekomastija.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformācija.
4.9 Pārdozēšana
Simptomi
Akūta pārdozēšana varētu izraisīt hiperglikēmiju. Ilgstoša pārdozēšana varētu izraisīt gigantisma un/vai akromegālijas pazīmes un simptomus, kas atbilst zināmajai augšanas hormona pārprodukcijas ietekmei.
Terapija
Terapija ir simptomātiska un uzturoša. Nav antidota somatropīna pārdozēšanas gadījumā. Pēc pārdozēšanas ieteicams kontrolēt vairogdziedzera funkciju.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1 Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: Hipofīzes un hipotalama hormoni un analogi, Somatropīns un tā analogi, ATĶ kods: H01 AC 01
Darbības mehānisms
Somatropīns veicina augšanu un palielina auguma garumu pieaugušo vecumā bērniem, kam trūkst endogēnā augšanas hormona, un bērniem, kam ir ar Tērnera sindromu vai hronisku nieru mazspēju saistīta kavēta augšana. Pieaugušajiem, kam trūkst augšanas hormona, ārstēšana ar somatropīnu izraisa tauku masas mazināšanos, palielinātu beztauku ķermeņa masu un palielinātu mugurkaula minerālvielu blīvumu. Metabolisma pārmaiņas šiem pacientiem ietver IGF-I līmeņa normalizēšanos serumā.
Farmakodinamiskā iedarbība
9

In vitro un in vivo preklīniskie un klīniskie testi ir pierādījuši, ka somatropīns ir terapeitiski ekvivalents cilvēka augšanas hormonam, ko izstrādā hipofīze.
Augšanas hormonam pierādītā iedarbība
Audu augšana 1. Skeleta kaulu augšana: augšanas hormons un tā mediators IGF-I stimulē skeleta kaulu augšanu bērniem ar augšanas hormona deficītu, ietekmējot garo kaulu epifīzes plātnītes. Tāpēc nosakāmi palielinās ķermeņa garums, līdz šīs augšanas plātnītes uzsūcas pubertātes beigās. 2. Šūnu augšana: ārstēšana ar somatropīnu palielina gan skeleta muskuļu šūnu skaitu, gan to izmērus. 3. Orgānu augšana: augšanas hormons palielina iekšējo orgānu, arī nieru izmērus, kā arī eritrocītu masu.
Olbaltumu metabolisms Lineāro augšanu daļēji veicina augšanas hormona stimulētā olbaltumu sintēze. Par to liecina slāpekļa aizture, kas izpaužas ar samazinātu slāpekļa izdalīšanos urīnā un samazinātu urīnvielas slāpekli asinīs ārstēšanas laikā ar augšanas hormonu.
Ogļhidrātu metabolisms Pacientiem ar nepietiekamu augšanas hormona sekrēciju reizēm tukšā dūšā ir hipoglikēmija, ko ārstēšana ar somatropīnu mazina. Augšanas hormona terapija var mazināt jutību pret insulīnu un radīt glikozes tolerances traucējumus.
Minerālvielu metabolisms Somatropīns izraisa nātrija, kālija un fosfora aizturi. Pacientiem ar augšanas hormona deficītu pēc NutropinAq terapijas metaboliskās aktivitātes dēļ, kas saistīta ar kaulu augšanu un pastiprinātu reabsorbciju nieru kanāliņos, serumā ir palielināta neorganiskā fosfora koncentrācija. Kalcija līmeni serumā somatropīns nozīmīgi nemaina. Pieaugušajiem ar augšanas hormona deficītu ir zems minerālvielu blīvums kaulos. Pacientiem, kam kavētā augšana iestājusies bērnībā, NutropinAq palielina mugurkaula minerālvielu blīvumu atkarībā no devas.
Saistaudu metabolisms Somatropīns stimulē hondroitīna sulfāta un kolagēna sintēzi, kā arī hidroksiprolīna izdalīšanos ar urīnu.
Ķermeņa uzbūve Pieaugušiem pacientiem ar augšanas hormona deficītu, kas tiek ārstēti ar somatropīnu vidējā devā 0,014 mg/kg ķermeņa masas dienā, konstatēta tauku masas samazināšanās un beztauku ķermeņa masas palielināšanās. Ja šīs pārmaiņas tiek summētas ar organisma kopējā ūdens un kaulu masas palielināšanos, kopējā somatropīna terapijas ietekme ir ķermeņa uzbūves modificēšana – ietekme, kas saglabājas ilgstošas terapijas laikā.
Klīniskā efektivitāte un drošums
Kavēta augšana bērniem
Tika veikti divi galvenie, atklāti, nekontrolēti daudzcentru pētījumi, viens - iepriekš neārstētiem pacientiem (n=67), un otrs – iepriekš ārstētiem pacientiem (n=63) un bērniem, iepriekš ārstētiem ar somatropīnu (n=9). Abos pētījumos deva bija 0,043 mg/kg/dienā subkutāni (s.c.). Devas, ko izmantoja šajos ASV notiekošajos pētījumos atbilst ASV apstiprinātajām devām. No 139 iekļautajiem pacientiem 128 pabeidza pirmo 12 mēnešus ilgo terapijas kursu ar vidējo terapijas ilgumu 3,2 un 4,6 gadi un kopējo ietekmi uz 542 pacientgadiem. Pēc 12 mēnešiem abos pētījumos bija ievērojams auguma garuma pieaugums tiem pacientiem, kas iepriekš nebija saņēmuši terapiju, no 4,2 līdz 10,9 cm/gadā vienā pētījumā un no 4,8 līdz 11,2 cm/gadā otrā pētījumā. Abos pētījumos pēc pirmā gada pieauguma ātrums samazinājās, bet turpināja būt lielāks par pirmsterapijas līmeni līdz pat 48 mēnešu ilgai terapijai (7,1 cm/gadā). Auguma garuma standarta deviācija (SD) uzlabojās katru gadu,
10

palielinoties no -3,0 līdz -2,7 sākumā uz -1,0 līdz -0,8 pēc 36 mēnešiem. Auguma garuma pieaugums nebija samērojams ar atbilstošu kaulu vecumu, kas varētu ietekmēt turpmāko augšanas potenciālu. Paredzētais pieaugušo auguma garums (PPG) palielinājās no 157,7 – 161,0 cm sākumā līdz 161,4 167,4 cm pēc 12 mēnešiem un 166,2 – 171,1 cm pēc 36 mēnešiem.
Ir pieejami dati par diviem citiem pētījumiem, kuros pacientiem tika dota deva 0,3 vai 0,6 mg/kg/nedēļā, injicējot vai nu katru dienu vai 3 reizes nedēļā, vai 0,029 mg/kg/dienā. Dati par augšanas ātrumu un auguma garumu kopumā bija līdzīgi tiem, ko novēroja galvenajos pētījumos.
51 pacientam, kuri sasniedza gandrīz pieauguša cilvēka augumu pēc vidēji 6 gadu ilgas terapijas vīriešiem un 5 gadu ilgas terapijas sievietēm, vidējais gandrīz pieaugušu vīriešu augums bija -0,7 un sieviešu -1,2.
IGF-I līmenis palielinājās no 43 ng/ml sākumā uz 252 ng/ml pēc 36 mēnešiem, kas gandrīz atbilst normālajam līmenim bērniem šajā vecumā.
Galvenajos pētījumos novērotās biežākās blakusparādības (BP) bija infekcija, galvassāpes, vidusauss iekaisums, drudzis, faringīts, rinīts un gastroenterīts un vemšana.
Kavēta augšana, kas saistīta ar hronisku nieru mazspēju
Tika veikti divi galvenie, daudzcentru, kontrolēti pētījumi pacientiem ar kavētu augšanu, kas saistīta ar hronisku nieru mazspēju (HNM). Katram pētījumam bija divus gadus ilgs terapijas periods, ieskaitot placebo grupu, kam sekoja atklāts, nekontrolēts pētījuma pagarinājums, kurā visi pacienti saņēma somatropīnu. Abos pētījumos deva bija 0,05 mg/kg/dienā s.c. Abu pētījumu rezultāti bija līdzīgi. Pavisam 128 pacienti saņēma somatropīnu 2 pētījumu 24 mēnešu ilgā kontrolētajā fāzē, un 139 pacienti tika ārstēti ar somatropīnu atklātajā pagarinājuma fāzē. Kopumā, 171 pacienti saņēma somatropīnu vidēji 3,5 vai 2,8 gadus.
Abi pētījumi pierādīja statistiski nozīmīgu auguma garuma pieaugumu, salīdzinot ar placebo, pirmajā gadā (9,1-10,9 cm/gadā pret 6,2-6,6 cm/gadā), kas nedaudz samazinājās otrajā gadā (7,4-7,9 cm/gadā pret 5,5-6.6 cm/gadā). Bija arī ievērojams auguma garuma pieaugums ar somatropīnu ārstētiem pacientiem, no -2,9 līdz -2,7 sākumā uz -1,6 līdz 1,4 pēc 24 mēnešiem. Sasniegtais auguma garums saglabājās pacientiem, kas saņēma terapiju 36 vai 48 mēnešus. 58% un 65% ar somatropīnu ārstētie pacienti, kuriem sākumā auguma garums bija zem normas, sasniedza auguma garuma normu pēc 24 mēnešiem. Rezultāti pēc 60 mēnešiem uzrādīja nepārtrauktu uzlabošanos, un lielāks skaits pacientu sasniedza normālu auguma garumu. Vidējās izmaiņas auguma garumā pēc 5 gadus ilgas terapijas bija gandrīz 2 standartdeviācijas (SD). Tika novērots statistiski nozīmīgs vidējā PPG pieaugums no -1,6 vai -1,7 sākumā uz -0,7 vai -0.9 pēc 24 mēnešiem, Tas turpināja pieaugt tiem pacientiem, kas tika ārstēti 36 vai 48 mēnešus ilgi.
IGF-I līmenis, kas pētījuma sākumā bija mazs, pēc somatropīna terapijas atjaunojās normas robežās.
Visbiežāk ziņotās BP, saistītas gan ar NutropinAq, gan placebo lietošanu, bija drudzis, infekcijas, vemšana, klepus pastiprināšanās, faringīts, rinīts un vidusauss iekaisums. Bija augsta salimstība ar urīnceļu infekcijām.
Kavēta augšana, saistīta ar Tērnera sindromu
Tika veikts viens galvenais, daudzcentru, atklāts, kontrolēts pētījums pacientiem ar Tērnera sindromu. Pacienti saņēma s.c. 0,125 mg/kg lielu devu trīs reizes nedēļā vai 0,054 mg/kg/dienā, abu devu kopējā nedēļas deva aptuveni 0,375 mg/kg. Pacientiem līdz 11 gadu vecumam tika randomizēti, lai saņemtu estrogēnu terapiju, vai nu vēlīnā (vecumā no 15 gadiem) vai agrīnā (vecumā no 12 gadiem) pusaudžu vecumā.
11

Pavisam 117 pacienti tika ārstēti ar somatropīnu : 36 saņēma 0,125 mg/kg somatropīna trīs reizes nedēļā un 81 pacienti saņēma 0,054 mg/kg somatropīna dienā. Vidējais ārstēšanas ilgums bija 4,7 gadi grupā, kura lietoja somatropīnu trīs reizes nedēļā un 4,6 gadi grupā, kura lietoja somatropīnu katru dienu.
Auguma garuma pieaugums palielinājies no 3,6 – 4,1 cm/gadā sākumā līdz 6,7 – 8,1 cm pēc 12 mēnešiem, 6,7 – 6,8 cm/gadā pēc 24 mēnešiem un 4,5 – 5,1 cm/gadā pēc 48 mēnešiem. To pavadīja ievērojams auguma garuma pieaugums no -0,1-0,5 sākumā līdz 0,0-0,7 pēc 12 mēnešiem un 1,6-1,7 pēc 48 mēnešiem. Salīdzinot ar iepriekšējo pārbaužu rezultātiem, 12 gadu vecumā saņemtas agrīnas somatropīna terapijas (vidējais ilgums 5,6 gadi) kopā ar estrogēnu aizstājterapiju rezultātā sasniedza pieaugušā auguma garuma pieaugumu par 5,9 cm (n=26), bet meitenes, kas uzsāka estrogēnu terapiju 15 gadu vecumā (vidējais somatropīna terapijas ilgums 6,1 gadi), sasniedza vidējo pieaugušā auguma garuma pieaugumu par 8,3 cm (n=29). Tādējādi, vislielākais uzlabojums pieaugušo auguma garumā tika novērots pacientiem, kuri saņēma augšanas hormona terapiju un estragēnus agrīni, pēc 14 gadu vecuma.
Visbiežāk novērotās BP bija gripas sindroms, infekcija, galvassāpes, faringīts, rinīts un vidusauss iekaisums. Šīs blakusparādības tika novērotas bērniem un bija vieglas/vidēji smagas.
Augšanas hormona deficīts pieaugušajiem
Tika veikti divi galvenie, daudzcentru, placebo-kontrolēti, dubultmaskēti pētījumi pieaugušiem pacientiem ar augšanas hormona deficītu (AHD), viens pētījums pacientiem, kuriem AHD radies pieaugušā vecumā (n=166), otrs – pacientiem, kuriem AHD radies bērnībā. Somatropīna deva bija 0,0125 mg/kg/dienā s.c. grupā, kur ADH radies pieaugušā vecumā, un 0,0125 vai 0,025 mg/kg/dienā grupā, kur ADH radies bērnībā. Abos pētījumos somatropīna terapija, salīdzinot ar placebo, izraisīja būtiskas izmaiņas % kopējā tauku daudzumā (-6,3 līdz -3,6 pret +0,2 līdz -0,1), ķermeņa tauku daudzumā (-7,6 līdz -4,3 pret +0,6 līdz 0,0) un kopējā ķermeņa muskuļu masā (+3,6 līdz +6,4 pret -0,2 līdz +0,2). Šīs izmaiņas bija ļoti nozīmīgas abos pētījumos pēc 12 mēnešiem, un pēc 24 mēnešiem – tajā pētījumā, kur ADH pacientiem bija radies bērnībā. Pēc 12 mēnešiem procentuāli izmaiņas bija lielākas pētījumā, kur ADH pacientiem bija radies bērnībā nekā tajā pētījumā, kur ADH pacientiem bija radies pieaugušā vecumā. Netika novērotas nekādas būtiskas izmaiņas kaulu minerālajā blīvumā (KMB) grupā, kur AHD radies pieaugušā vecumā, tomēr pētījumā, kur ADH pacientiem bija radies bērnībā, pēc 24 mēnešiem KMB bija pieaudzis visās grupās, lai gan nebija statistiski nozīmīgas devas atkarīgas reakcijas uz kopējo ķermeņa KMB. Abās terapijas grupās bija statistiski nozīmīga mugurkaula jostas daļas KMB palielināšanās, un šis pieaugums bija atkarīgs no devas.
Atbalstošie dati no pētījuma ar pacientiem, kuriem ADH sācies pieaugušā vecumā, bija līdzīgi ar galveno pētījumu datiem, ar nelieliem KMB uzlabojumiem.
Visbiežāk ziņotās BP divos galvenajos pētījumos bija galvassāpes, tūska, sāpes locītavās/artroze, tendosinovīts, parestēzija un alerģiska reakcija/izsitumi. Šo BP biežums bija augsts arī placebo grupās.
5.2 Farmakokinētiskās īpašības
NutropinAq farmakokinētiskās īpašības pētītas tikai veseliem pieaugušiem vīriešiem.
Vispārējs raksturojums
Uzsūkšanās Rekombinantā cilvēka augšanas hormona absolūtā bioloģiskā pieejamība pēc ievadīšanas zemādā ir aptuveni 80 %.
Sadalījums Pētījumos dzīvniekiem ar somatropīnu novērots, ka augšanas hormons lokalizējas ļoti labi apasiņotos orgānos, īpaši aknās un nierēs. Somatropīna izkliedes tilpums līdzsvara koncentrācijā veseliem
12

pieaugušiem vīriešiem ir aptuveni 50 ml/kg ķermeņa masas, kas ir apmēram tikpat, cik seruma tilpums.
Biotransformācija Konstatēts, ka gan aknas, gan nieres ir svarīgi olbaltumus katabolizējoši orgāni augšanas hormonam. Pētījumi ar dzīvniekiem liecina, ka nieres ir klīrensa dominējošais orgāns. Augšanas hormons tiek filtrēts kamoliņos un reabsorbēts proksimālajos kanāliņos. Tad tas nieru šūnās tiek sašķelts to veidojošās aminoskābēs, kas atgriežas sistēmiskajā asinsritē.
Eliminācija Pēc subkutānas bolus injekcijas vidējais terminālais somatropīna pusperiods t½ ir aptuveni 2,3 stundas. Pēc somatropīna intravenozas bolus injekcijas vidējais terminālais pusperiods t½ vai t½ ir aptuveni 20 minūtes un vidējais klīrenss, kā ziņots, ir 116 - 174 ml/h/kg robežās.
Pieejamie literatūras dati liecina, ka somatropīna klīrenss pieaugušajiem un bērniem ir līdzīgs.
Īpašās populācijas
Informācija par somatropīna farmakokinētiku gados vecāku cilvēku un pediatriskā populācijā, dažādām rasēm vai dzimumiem un pacientiem ar nieru vai aknu darbības traucējumiem ir nepilnīga.
Pediatriskā populācija Pieejamie literatūras dati liecina, ka somatropīna klīrens pieaugušajiem un bērniem ir līdzīgs.
Vecāki cilvēki Neliels skaits publicētu datu liecina, ka jaunu un gados vecu pacientu somatropīna plazmas klīrens un vidējā līdzsvara koncentrācija nedrīkst atšķirties.
Rase Ziņotās endogēnā AH eliminācijas pusperioda vērtības normālam pieaugušam melnas ādas krāsas vīrietim neatšķiras no novērotajām normāla pieauguša baltas ādas krāsas vīrieša rādītājiem. Nav pieejami dati par citām rasēm.
Augšanas hormona deficīts Somatropīna klīrenss un vidējais terminālais pusperiods t½ pieaugušajiem un bērniem ar augšanas hormona deficītu ir tāds pats kā novērots veseliem cilvēkiem. Nieru mazspēja Bērniem un pieaugušajiem ar hronisku nieru mazspēju un beigu stadijas nieru slimību ir nosliece uz samazinātu klīrensu salīdzinājumā ar veseliem cilvēkiem. Dažiem indivīdiem ar beigu stadijas nieru slimību var arī palielināties endogēnā augšanas hormona izdalīšanās. Tomēr bērniem ar hronisku nieru mazspēju vai beigu stadijas nieru slimību somatropīna uzkrāšanās nav novērota, lietojot pašlaik ieteiktās shēmas.
Tērnera sindroms Nelielais publicēto datu apjoms par eksogēni ievadītu somatropīnu liecina, ka uzsūkšanās un eliminācijas pusperiodi un maksimālās koncentrācijas sasniegšanas laiks tmax pacientiem ar Tērnera sindromu ir tāds pats kā novērots gan veseliem cilvēkiem, gan pacientiem ar augšanas hormona deficītu.
Aknu darbības traucējumi Pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem novērota somatropīna klīrensa samazināšanās. Šīs samazināšanās klīniskā nozīme nav zināma.
Vecums Ar NutropinAq nav veikti vecumam specifiski farmakokinētiski pētījumi. Pieejamā literatūra norāda, ka somatropīna farnakokinētiskās īpašības vīriešiem un sievietēm ir līdzīgas.
13

5.3 Preklīniskie dati par drošību
Neklīniskie dati no akūtas un atkārtotu devu toksicitātes standartpētījumiem neliecina par īpašu risku cilvēkam.
Kancerogenitāte
Kancerogenitātes un genotoksicitātes pētījumi ar NutropinAq nav veikti. Genotoksicitātes pētījumos ar citiem rekombinantajiem augšanas hormona preparātiem nebija pierādījumu par gēnu mutāciju baktēriju reversās mutācijas testos, hromosomu bojājumiem cilvēka limfocītos un peļu kaulu smadzeņu šūnās, gēnu konversiju rauga sēnītēs vai neplānotu DNS sintēzi karcinomas šūnās. Kancerogenitātes pētījumos, testējot bioloģiski rekombinanto aktīvo augšanas hormonu žurkām un pelēm, netika pierādīta audzēju biežuma palielināšanās.
Toksiskā ietekme uz reproduktivitāti un attīstību
Nav veikti standarta vairošanās pētījumi. Zināms, ka somatropīns pie devām 10 SV/kg/dienā (3,3 mg/kg/dienā) ir saistīts ar reproduktīvās funkcijas nomākumu žurku tēviņiem un mātītēm pie devām 3 SV/kg/dienā (1 mg/kg/dienā) vai vairāk, samazinot pārošanās biežumu, pagarinot estrogēnu ciklus vai bez tiem. Ilgstoša pērtiķu ārstēšana grūsnības un zīdīšanas laikā, kā arī jaundzimušo dzīvnieku ārstēšana līdz pusaugu vecumam, dzimumbriedumam un vairošanās stadijai, neliecina par nozīmīgiem auglības, grūsnības, dzemdību, zīdīšanas vai pēcnācēju attīstības traucējumiem.
Vides riska novērtējums (VRN)
Lietojot saskaņā ar indikācijām, nav sagaidāms, ka somatropīna lietošana varētu izraisīt nevēlamu risku videi.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1 Palīgvielu saraksts
Nātrija hlorīds Sašķidrināts fenols Polisorbāts 20 Nātrija citrāta dihidrāts Bezūdens citronskābe Ūdens injekcijām
6.2 Nesaderība
Saderības pētījumu trūkuma dēļ, zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm.
6.3 Uzglabāšanas laiks
2 gadi
Ķīmiskā un fizikālā stabilitāte lietošanas laikā pierādīta 28 dienas 2°C - 8°C temperatūrā.
No mikrobioloģiskā viedokļa pēc atvēršanas zāles drīkst glabāt ne ilgāk kā 28 dienas 2°C - 8°C temperatūrā. NutropinAq veidots tā, ka tas dienā var izturēt nominālu (ne vairāk par vienu stundu) laika periodu ārpus ledusskapja.
6.4 Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt ledusskapī (2C – 8C).
14

Nesasaldēt. Uzglabāt blisteru ārējā kartona kārbā
Par lietošanai sagatavotu zāļu uzglabāšanas apstākļiem skatīt 6.3. apakšpunktu.
6.5 Iepakojuma veids un saturs
2 ml injekciju šķīduma kārtridžā (I klases stikls) un tas ir noslēgts ar butilgumijas aizbāzni un gumijas apvalku.
Iepakojumā 1, 3 vai 6 kārtridži.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6 Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai
Nav īpašu prasību. Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
Norādījumi par sagatavošanu lietošanai
NutropinAq ir šķīdums vairākkārtējai lietošanai. Ja pēc izņemšanas no ledusskapja šķīdums ir duļķains, saturu nedrīkst injicēt. Viegli pavirpiniet. Nekratiet stipri, jo tas var denaturēt olbaltumvielas.
NutropinAq paredzēts lietošanai tikai ar NutropinAqPen. Notīriet NutropinAq gumijas pārklāju ar spirta salveti vai antiseptisku šķīdumu, lai novērstu satura piesārņošanu ar mikroorganismiem, kas var tikt ievadīti ar atkārtotu adatas caurduršanu. NutropinAq ieteicams ievadīt ar sterilu vienreizējas lietošanas adatu.
Ar NutropinAq pildspalvveida šļirci var ievadīt no 0,1 mg devas līdz pat 4,0 mg devai, ar iespēju mainīt devu pa 0,1 mg.
Kārtridžu, kas ir pildspalvā neizņemt injekciju laikā.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Ipsen Pharma, 65 quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francija
8. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I)
EU/1/00/164/003 EU/1/00/164/004 EU/1/00/164/005
9. REĢISTRĀCIJAS /PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
Pirmās reģistrācijas datums: 2001. gada 16. februāris. Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2006. gada 16. februāris.
15

10. TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMS DD/MM/GGGG Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas zāļu aģentūras mājas lapā http://www.ema.europa.eu.
16

PIELIKUMS II A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS (-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I)
UN RAŽOTĀJS(-I), KURŠ(-I) ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
17

A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) RAŽOTĀJS(-I) UN RAŽOTĀJS(-I), KURŠ(I) ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Bioloģiski aktīvās vielas ražotāja nosaukums un adrese
Genentech, Inc. 1 DNA Way South San Francisco CA 94080-4990 Amerikas Savienotas Valstis
Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese
IPSEN FARMA BIOTECH S.A.S., Parc d’Activités du Plateau de Signes Chemin Départemental no 402 83870 Signes, Francija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI
Ierobežotu recepšu zāles (Skatīt Pielikumu I: Zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts)
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS
• Farmakovigilances sistēma
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jānodrošina, ka farmakovigilances sistēma, kas aprakstīta reģistrācijas pieteikuma 1.8.1. modulī, ir ieviesta un darbojas pirms un kamēr zāles atrodas tirgū.
• Periodiski atjaunojamie drošuma ziņojumi (PADZ)
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāiesniedz šo zāļu periodiski atjaunojamie drošuma ziņojumi atbilstoši Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstam (EURD sarakstam), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. Punktu un publicēts Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
• Riska pārvaldības plāns (RPP)
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2.modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjaunotajos apstiprinātajos RPP. Papildināts RPP jāiesniedz : - Pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma. - Ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna
informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvuma/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
Ja PADZ un atjaunotā RPP iesniegšanas termiņš sakrīt, abus minētos dokumentus var iesniegt vienlaicīgi.
18

PIELIKUMS III MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
19

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
20

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA {KARTONA KĀRBA - 1 KĀRTRIDŽS }
1. ZĀĻU NOSAUKUMS NutropinAq 10 mg/2 ml (30 SV) šķīdums injekcijām Somatropin
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS(I) UN DAUDZUMS(I) Viens ml satur 5 mg somatropīna. Viens kārtridžs satur 10 mg (30 SV) somatropīna.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Citas sastāvdaļas: Nātrija hlorīds, sašķidrināts fenols, polisorbāts 20, nātrija citrāta dihidrāts, bezūdens citronskābe un ūdens injekcijām.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 1 kārtridžs ar 2 ml šķīduma injekcijām.
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Subkutānai lietošanai Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP: {datums} Pēc pirmās atvēršanas lietojiet ne ilgāk kā 28 dienas temperatūrā 2°C - 8°C.
21

9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī . Nesasaldēt. Uzglabāt blisteru ārējā kartona kārbā. Ķīmiskā un fizikālā stabilitāte lietošanas laikā pierādīta 28 dienas temperatūrā 2°C - 8°C. No mikrobioloģiskā viedokļa pēc atvēršanas zāles var uzglabāt ne ilgāk kā 28 dienas temperatūrā 2°C - 8°C.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM (JA PIEMĒROJAMS)
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Ipsen Pharma, 65 quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/00/164/003 1 kārtridžs EU/1/00/164/004 3 kārtridži EU/1/00/164/005 6 kārtridži
13. SĒRIJAS NUMURS Lot: {numurs}
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ NutropinAq 10 mg/2 ml
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA
22

PC: {numurs} SN: {numurs} NN: {numurs}
23

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA { KARTONA KĀRBA - 3 KĀRTRIDŽI }
1. ZĀĻU NOSAUKUMS NutropinAq 10 mg/2 ml (30 SV) šķīdums injekcijām Somatropin
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS(I) UN DAUDZUMS(I) Viens ml satur 5 mg somatropīna. Viens kārtridžs satur 10 mg (30 SV) somatropīna.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Citas sastāvdaļas: Nātrija hlorīds, sašķidrināts fenols, polisorbāts 20, nātrija citrāta dihidrāts, bezūdens citronskābe un ūdens injekcijām.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 3 kārtridži pa 2 ml šķīduma injekcijām.
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Subkutānai lietošanai Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP: {datums} Pēc pirmās atvēršanas lietojiet ne ilgāk kā 28 dienas temperatūrā 2°C - 8°C.
24

9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt. Uzglabāt blisteru ārējā kartona kārbā. Ķīmiskā un fizikālā stabilitāte lietošanas laikā pierādīta 28 dienas temperatūrā 2°C - 8°C. No mikrobioloģiskā viedokļa pēc atvēršanas zāles var uzglabāt ne ilgāk kā 28 dienas temperatūrā 2°C - 8°C.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM (JA PIEMĒROJAMS)
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Ipsen Pharma, 65 quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/00/164/003 1 kārtridžs EU/1/00/164/004 3 kārtridži EU/1/00/164/005 6 kārtridži
13. SĒRIJAS NUMURS Lot: {numurs}
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ NutropinAq 10mg/2ml
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: {numurs}
25

SN: {numurs} NN: {numurs}
26

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA { KARTONA KĀRBA - 6 KĀRTRIDŽI }
1. ZĀĻU NOSAUKUMS NutropinAq 10 mg/2 ml (30 SV) šķīdums injekcijām Somatropin
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS(I) UN DAUDZUMS(I) Viens ml satur 5 mg somatropīna. Viens kārtridžs satur 10 mg (30 SV) somatropīna.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Citas sastāvdaļas: Nātrija hlorīds, sašķidrināts fenols, polisorbāts 20, nātrija citrāta dihidrāts, bezūdens citronskābe un ūdens injekcijām.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 6 kārtridži pa 2 ml šķīduma injekcijām.
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Subkutānai lietošanai Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP: {datums} Pēc pirmās atvēršanas lietojiet ne ilgāk kā 28 dienas temperatūrā 2°C - 8°C.
27

9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt. Uzglabāt blisteru ārējā kartona kārbā. Ķīmiskā un fizikālā stabilitāte lietošanas laikā pierādīta 28 dienas temperatūrā 2°C - 8°C. No mikrobioloģiskā viedokļa pēc atvēršanas zāles var uzglabāt ne ilgāk kā 28 dienas temperatūrā 2°C - 8°C.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM (JA PIEMĒROJAMS)
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Ipsen Pharma, 65 quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/00/164/003 1 kārtridžs EU/1/00/164/004 3 kārtridži EU/1/00/164/005 6 kārtridži
13. SĒRIJAS NUMURS Lot: {numurs}
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ NutropinAq 10mg/2ml
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: {numurs}
28

SN: {numurs} NN: {numurs}
29

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, IZVIETOJAMA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES {BLISTERS} 1. ZĀĻU NOSAUKUMS NutropinAq, 10 mg/2 ml (30 SV) šķīdums injekcijām Somatropin 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Ipsen Pharma. 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP: {datums} 4. SĒRIJAS NUMURS Lot: {numurs} 5. CITA Subkutānai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Uzglabāt ledusskapī.
30

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, IZVIETOJAMA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA {KĀRTRIDŽS} 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS NutropinAq 10 mg/2 ml s.c. 2. LIETOŠANAS METODE 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP: {datums} 4. SĒRIJAS NUMURS Lot: {numurs} 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 2 ml 6. CITA
31

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
32

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
NutropinAq 10 mg/2 ml (30 SV) šķīdums injekcijām Somatropīns (somatropin)
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī
uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir NutropinAq un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms NutropinAq lietošanas 3. Kā lietot NutropinAq 4. Iespējamās blakusparādības 5 Kā uzglabāt NutropinAq 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir NutropinAq un kādam nolūkam to lieto
NutropinAq satur somatropīnu, kas ir rekombinants augšanas hormons, līdzīgs cilvēka dabīgajam augšanas hormonam, ko izdala organisms. Rekombinants nozīmē, ka radīts ārpus ķermeņa īpaša procesa rezultātā. Augšanas hormons (AH) ir ķīmisks informācijas nesējs, ko izdala mazs dziedzeris galvas smadzenēs, ko sauc par hipofīzi. Tas liek bērna ķermenim augt, palīdz normāli attīstīties kauliem, un vēlāk pieaugušo dzīvē, AH palīdz uzturēt normālu ķermeņa formu un vielmaiņu.
Bērniem, NutropinAq lieto: • Ja Jūsu organisms neražo pietiekami daudz augšanas hormona un šī iemesla dēļ Jūs neaugat pareizi • Ja Jums ir Tērnera sindroms. Tērnera sindroms ir ģēnētiska anomālija meitenēm (trūkst sievišķās dzimumhromosomas(-u), kas kavē augšanu. • Ja Jums ir nieru bojājums un tās ir zaudējušas spēju funkcionēt normāli, ietekmējot augšanu.
Pieaugušajiem, NutropinAq lieto: • Ja Jūsu organisms augšanas hormonu izdala nepietiekami, tik, cik nepieciešams pieaugušajam. Tas var sākties pieaugušā vecumā vai turpināties no bērnības.
Ieguvumi, lietojot šīs zāles
Bērniem tas veicina augšanu un kauli attīstās normāli. Pieaugušajiem tas palīdz uzturēt normālu ķermeņa uzbūvi un metabolismu, piemēram, lipīdu un glikozes līmeņus.
2. Kas Jums jāzina pirms NutropinAq lietošanas
Nelietojiet NutropinAq šādos gadījumos:
• ja Jums ir alerģija pret somatropīnu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu. • bērniem, ja augšana ir jau apstājusies.
33

• ja Jums ir aktīvs audzējs (vēzis). Pastāstiet ārstam, ja Jums ir vai ir bijis aktīvs audzējs. Audzējam jābūt neaktīvam un pretvēža terapijai jābūt pabeigtai pirms uzsākat ārstēšanu ar NutropinAq.
• ja Jums ir komplikācijas pēc lielām ķirurģiskām operācijām (atklātas sirds vai vēdera dobuma operācijas), politraumām, akūtas elpošanas mazspējas vai līdzīgiem stāvokļiem.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms NutropinAq lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
• Ja Jums rodas redzes traucējumi, stipras vai biežas galvassāpes, kas saistītas ar sliktu pašsajūtu (sliktu dūšu) vai vemšanu, it īpaši terapijas sākumā, nekavējoties informējiet ārstu. Tās var būt pazīmes īslaicīgam paaugstinātam spiedienam smadzenēs (intrakraniālā hipertenzija).
• Ja augšanas laikā parādās klibošana vai sāpes gūžas vai ceļa locītavās, jautājiet padomu ārstam. • Ja Jūs ievērojat nepareizu mugurkaula izliekumu (skolioze), Jums nepieciešams biežāk
novēroties pie ārsta, jo bērnam ar strauju augšanu, tā var progresēt. • NutropinAq terapijas laikā ārstam jākontrolē, vai Jums neparādās paaugstināts cukura līmenis
asinīs (hiperglikēmija). Ja Jūs saņemat insulīnu, ārsts var pielāgot tā devas. Ja Jums ir cukura diabēts un ar to saistīta smaga acu slimība vai tās pasliktināšanās, Jums nevajadzētu lietot NutropinAq. • Ārstam vajadzētu regulāri pārbaudīt Jūsu vairogdziedzera funkciju un, ja nepieciešams, nozīmēt atbilstošu ārstēšanu. Ja Jums ir pavājināta vairogdziedzera funkcija, kas rada zemu vairogdziedzera hormonu līmeni (hipotireoze), ir jāsaņem terapija, pirms uzsākat NutropinAq lietošanu. Ja hipotireoze netiek ārstēta, tā var kavēt NutropinAq iedarbību. • Ja Jūs lietojat aizstājterapiju ar glikokortikoīdiem, Jums regulāri jākonsultējas ar savu ārstu, jo var būt nepieciešams pielāgot glikokortikoīdu devas. • Ja Jums ir bijis audzējs (vēzis), jo sevišķi audzējs galvas smadzenēs, Jūsu ārstam jāpievērš īpaša uzmanība un regulāri jāpārbauda Jūs uz iespējamo audzēja recidīvu. • Nelielam pacientu skaitam ar augšanas hormona deficītu, kas ārstēti ar augšanas hormonu, tiek ziņots par leikozi (asins vēzi). Tomēr, cēloniska saistība ar augšanas hormona terapiju nav pierādīta. • Ja Jums ir pārstādīta niere, NutropinAq ārstēšana ir jāpārtrauc. • Ja Jums ir komplikācijas pēc lielām ķirurģiskām operācijām (atklātas sirds vai vēdera dobuma operācijas), politraumām, akūtas respiratoras mazspējas vai līdzīgiem stāvokļiem, ārstam jāpieņem lēmums, vai ir droši turpināt NutropinAq terapiju. • Salīdzinot ar pieaugušajiem, kas ārstēti ar somatropīnu, bērniem var būt paaugstināts aizkuņģa dziedzera iekaisuma (pankreatīta) risks. Pie stiprām un nepārejošām sāpēm vēderā, jākonsultējas ar savu ārstu. • Ja Jums ir Pradera-Villija sindroms, Jums nevajadzētu saņemt NutropinAq terapiju, ja vien Jums nav augšanas hormona deficīts.
Citas zāles un NutropinAq Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot.
• ja Jūs saņemat glikokortikoīdu aizstājterapiju, tā var mazināt NutropinAq ietekmi uz augšanu. Jums regulāri jākonsultējas ar ārstu, jo var būt nepieciešama glikokortikoīdu devas pielāgošana.
• ja Jūs saņemat insulīnu, Jūsu ārstam var būt nepieciešams pielāgot insulīna devu. • ja Jūs saņemat dzimumhormonus, pretkrampju līdzekļus vai ciklosporīnu, jautājiet
padomu ārstam. Ja NutropinAq terapijas laikā Jums tiek diagnosticēta virsnieru mazspēja, ir nepieciešama steroīdu terapija. Ja Jūs jau saņemat zāles virsnieru mazspējas ārstēšanai, var būt nepieciešams pielāgot steroīdu devu. • Jo īpaši pastāstiet ārstam vai farmaceitam par sekojošām zālēm, kuras lietojat vai pēdējā laikā esat lietojis. Jūsu ārstam, iespējams, būs jāpielāgo NutropinAq vai citu zāļu deva:
34

- iekšķīgi lietojamie estrogēni vai citi dzimumhormoni.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Ja Jūs esat grūtniece, Jums jāpārtrauc NutropinAq lietošana. NutropinAq terapijas laikā jāievēro piesardzība, barojot bērnu ar krūti. Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Lietojot NutropinAq, nav novērota ietekme uz transportlīdzekļu vadīšanu vai mehānismu apkalpošanu.
NutropinAq ir būtībā nātriju nesaturošas
Šīs zāles satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā flakonā, t.i. būtībā tās ir «nātriju nesaturošas».
3. Kā lietot NutropinAq
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts vai farmaceits Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam. NutropinAq terapija jāveic regulāri tāda ārsta uzraudzībā, kuram ir pieredze, ārstējot pacientus ar augšanas hormona deficītu.
Ārsts izlems, kāda NutropinAq deva Jums tiks injicēta. Bez ārsta ziņas nemainiet devu.
Ieteicamā deva ir :
Bērniem ar nepietiekamas augšanas hormona sekrēciju: 0,025 - 0,035 mg/kg ķermeņa masas, zemādas (subkutānas) injekcijas katru dienu.
Meitenēm ar Tērnera sindromu: Līdz 0,05 mg/kg ķermeņa masas, zemādas (subkutānas) injekcijas katru dienu.
Bērniem ar hronisku nieru mazspēju: Līdz 0,05 mg/kg ķermeņa masas, zemādas (subkutānas) injekcijas katru dienu. NutropinAq terapiju var turpināt līdz nieru pārstādīšanas brīdim.
Pieaugušajiem ar augšanas hormona deficītu: Ieteicamas mazākas sākumdevas – 0,15 - 0,3 mg, ievadot zemādā (subkutānas injekcijas) katru dienu. Devu ārsts var pakāpeniski palielināt atbilstoši pacienta individuālajām vajadzībām. Ieteicamā beigu deva reti pārsniedz 1,0 mg dienā. Vēlams ievadīt mazāko devu, kas nodrošina atbildes reakciju.
Ārstēšana ar NutropinAq ir ilgstoša. Papildus infomāciju jautājiet savam ārstam.
Kā ievadīt NutropinAq
Jūsu ārsts izlems, kāda NutropinAq deva Jums tiks injicēta. NutropinAq jāievada katru dienu zemādā (subkutānas injekcijas). Svarīgi katru dienu mainīt injekciju vietu, lai izvairītos no ādas bojājumiem.
NutropinAq ir šķīdums vairākkārtējai ievadīšanai. Ja šķīdums pēc izņemšanas no ledusskapja ir duļķains, tādu šķīdumu nedrīkst ievadīt. Viegli pavirpiniet. Nekratiet stipri, jo tas var denaturēt olbaltumvielas. Lai injicētu NutropinAq, Jums jālieto NutropinAq Pen. Katrai injekcijai jālieto jauna sterila injekciju adata. Pirms sākat lietot NutropinAq Pen, uzmanīgi izlasiet visu lietošanas instrukciju (otrā pusē). Ārstēšanas sākumā vēlams, lai injekciju veiktu ārsts vai medicīnas māsa, kā arī apmācītu Jūs pašu
35

veikt injekcijas ar NutropinAq Pen. Pēc apmācības Jūs varēsiet veikt injekciju pats vai arī to izdarīs apmācīts kopējs.
Ja esat lietojis NutropinAq vairāk nekā noteikts
Ja esat ievadījis vairāk NutropinAq nekā ieteikts, konsultējieties ar savu ārstu. Ja esat ievadījis pārāk daudz NutropinAq, cukura līmenis asinīs var pazemināties un kļūt pārāk zems un pēc tam atkal pieaugt un kļūt pārāk augsts (hiperglikēmija).
Ja Jūs ilgstoši (gadiem) injicējat pārāk daudz NutropinAq, Jums var sākt pastiprināti augt ausis, deguns, lūpas, mēle un vaigu kauli (gigantisms un/vai akromegālija).
Ja esat aizmirsis lietot NutropinAq
Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. Nākošajā dienā turpiniet ar ierasto devu un nākošās vizītes laikā informējiet ārstu.
Ja Jūs pārtraucat lietot NutropinAq
Pirms pārtraucat NutropinAq lietošanu, jautājiet savam ārstam padomu. Ja Jūs pārtraucat NutropinAq lietošanu pārāk agri vai pārāk ilgi, rezultāts nebūs tāds kā gaidīts.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet savam ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Nekavējoties pastāstiet savam ārstam, ja pamanāt jebkādas izmaiņas dzimumzīmē vai tās palielināšanos. Audzēja vai jau esoša audzēja palielināšanās gadījumā (ārsta apstiprināta), nekavējoties jāpārtrauc NutropinAq terapija. Šī blakusparādība ir reta, kas rodas līdz 1 no 100 pacientiem.
Nekavējotie informējiet ārstu, ja Jums parādās redzes izmaiņas, stipras vai biežas galvassāpes, kas saistītas ar sliktu pašsajūtu (slikta dūša) vai vemšanu. Tie var būt īslaicīgi spiediena paaugstināšanās simptomi galvas smadzenēs (intrakraniāla hipertensija). Ja Jums ir intrakraniāla hipertensija, ārsts var pieņemt lēmumu uz laiku samazināt vai pārtraukt NutropinAq terapiju. Kad epizode ir beigusies, terapiju var atkal atsākt. Šī blakusparādība ir reta, tā var rasties līdz 1 no 1000 pacientiem.
Citas blakusparādības:
Ļoti bieži (rodas vairāk kā 1 no 10 pacientiem) Plaukstu un pēdu tūska šķidruma uzkrāšanās dēļ (perifēra tūska) dažreiz ir saistīta ar lokalizētām muskuļu sāpēm (mialģija) un locītavu sāpēm (artralģija). Šīs blakusparādības parasti rodas pieaugušajiem terapijas sākumā un ir īslaicīgas. Tiek ziņots, ka tūska ir bieži sastopama arī bērniem.
Pavājināta vairogdziedzera funkcija var izraisīt vairogdziedzera hormonu pazeminātu līmeni (hipotireoze). Ja hipotireoze netiek ārstēta, tā var kavēt NutropinAq iedarbību. Ārstam periodiski jāpārbauda Jūsu vairogdziedzera funkcija un, ja nepieciešams, jānozīmē atbilstoša ārstēšana.
Bieži (rodas līdz 1 no 10 pacientiem) Pavājināta spēja uzsūkt cukuru (glikoze) no asinīm izraisa augstu cukura līmeni asinīs (hiperglikēmija). NutropinAq terapijas laikā ārstam jāseko līdzi šīm pazīmēm. Ja Jūs saņemat insulīnu, ārstam var būt nepieciešams pielāgot insulīna devu.
Nespēka sajūta (astēnija) un paaugstināts muskuļu tonuss (hipertonija).
36

Sāpes, asiņošana, zilumi, izsitumi un nieze injekcijas vietā. No tiem var izvairīties, lietojot pareizu injekcijas tehniku un mainot injekcijas vietas.
Dažiem pacientiem var veidoties antivielas (olbaltumvielu veids, ko izdala organisms) pret somatropīnu. Ja šīs antivielas tika atrastas pacientiem, tās nekavēja to augšanu.
Retāk (rodas līdz 1 no 100 pacientiem)
Samazināts sarkano asins ķermenīšu skaits asinīs (anēmija), samazināts cukura līmenis asinīs (hipoglikēmija) un paaugstināts fosfātu līmenis (hiperfosfatēmija).
Personības izmaiņas vai neparasta uzvedība.
Pastāvīga durstīšana, dedzinoša sajūta, sāpes un/vai nejutīgums plaukstā sakarā ar saspiestu rokas nervu (karpālā kanāla sindroms).
Ātras patvaļīgas acu kustības (nistagms), redzes nerva tūska (papillas tūska), dubultošanās (diplopija), galvassāpes, miegainība un reibonis.
Paātrināta sirdsdarbība (tahikardija) un augsts asinsspiediens (hipertensija).
Vemšana, sāpes vēderā, meteorisms (gāzes vēderā un slikta pašsajūta (slikta dūša).
Jutīga un sausa āda (eksfoliatīvs dermatīts), ādas biezuma izmaiņas, pārmērīga matu augšana uz sejas un ķermeņa (hirsutisms), nātrene.
Mugurkaula izliekums (skolioze). Ja Jums ir skolioze, Jums būs nepieciešams bieži pārbaudīt auguma garuma līknes.
Kaulu slimības, kur augšstilbs kustas neatkarīgi no gūžas (gūžas kaula epifīzes noslīdēšana). Tas notiek pacientiem, kuri strauji aug. Pacientiem ar endokrinoloģiskiem traucējumiem ir lielāks gūžas kaula epifīzes noslīdēšanas risks.
Muskuļu izmēra samazināšanās (muskuļu atrofija), locītavu sāpes (artralģija) un kaulu sāpes.
Grūtības saturēt urīnu (urīna nesaturēšana), stipra urinācija (pollakiūrija) un liela apjoma urinācija (poliūrija).
Asiņošana no dzemdes (dzemdes asiņošana) un izdalījumi no dzimumorgāniem.
Lokalizēts tauku zudums/ieguvums zemādā (lipodistrofija injekcijas vietā, atrofija/hipertrofija).
Palielināti adenoīdi ar tādiem pašiem simptomiem kā palielinātu mandeļu gadījumā (skat. Reti).
Reti (rodas līdz 1 no 1000 pacientiem)
Paaugstināts cukura līmenis asinīs (hiperglikēmija, cukura diabēts). Cukura diabēts var izraisīt pastiprinātu urināciju, slāpes un izsalkumu. Ja Jūs pamanatt kādu no šiem simptomiem, Jums jāinformē ārsts.
Palielinātas mandeles var izraisīt krākšanu, elpošanas vai rīšanas grūtības, īsu elpošanas apstāšanos miegā (miega apnoja), vai šķidruma uzkrāšanos ausī, kā arī auss infekciju. Ja tas kļūst īpaši traucējoši, Jums vajadzētu pārrunāt to ar savu ārstu.
Neparastas sajūtas, tirpšana, durstīšana vai nejutīgums (parestēzija), patoloģiska kaulu attīstība, slimības ietekmēta kaulu augšana (osteohondroze) un muskuļu vājums.
37

Citas retas blakusparādības, kas novērotas ar NutropinAq terapiju, nieze pa visu ķermeni, izsitumi, redzes traucējumi, palielināts svars, reibonis, caureja, sejas tūska, nogurums, sāpes, drudzis, krūšu palielināšanās (ginekomastija), depresija un grūtības aizmigt (bezmiegs).
Klīniskajos pētījumos novērotās indikāciju-specifiskās zāļu blakusparādības
Bērniem ar augšanas hormona deficītu Bieži ziņots par centrālas nervu sistēmas (audzējiem. No 236 pacientiem, kas tika iekļauti klīniskajos pētījumos, 3 pacientiem bija centrālās nervu sistēmas audzēji. No 3 pacientiem ar centrālās nervu sistēmas audzējiem, 2 pacientiem novēroja atkārtotu medulloblastomu un 1 pacientam – histocitomu. Skatīt arī punktu Brīdinājumi un piesardzība.
Meitenēm ar Tērnera sindromu Meitenēm ar Tērnera sindromu bieži ziņots par pārmērīgi stipru menstruālo asiņošanu.
Bērniem ar hronisku nieru mazspēju, bieži ziņots par vēderplēves iekaisumu (peritonītu), kaulu nekrozi un kreatinīna līmeņa paaugstināšanos asinīs. Tiem ir lielāka iespējamība, ka attīstīsies intrakraniāla hipertensija ar vislielāko risku ārstēšanas sākumā, kaut arī bērniem ar organisku augšanas hormona trūkumu un Tērnera sindromu ir paaugstināta sastopamība.
Pieaugušie ar augšanas hormona trūkumu Bieži tika ziņots par tirpšanas, durstīšanas, nejutīguma sajūtu (parestēziju), nenormāli augstiem glikozes līmeņiem asinīs, palielinātu lipīdu (tauku) daudzumu asinīs, bezmiegu, locītavu problēmām, artrozēm (deģeneratīva locītavu slimība), muskuļu vājumu, muguras sāpēm, krūšu sāpēm un krūšu palielināšanos (ginekomastiju).
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt NutropinAq
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot NutropinAq pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz etiķetes pēc EXP. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Uzglabāt ledusskapī (2C – 8C). Nesasaldēt. Uzglabāt blisteru ārējā kartona kārbā.
Pēc pirmās lietošanas kārtridžu var lietot ne ilgāk kā 28 dienas, uzglabājot 2°C - 8°C temperatūrā. Starp injekcijām neizņemiet kārtridžu, ko lietojat, no NutropinAq Pen.
Nelietojiet NutropinAq, ja ievērojat, ka šķīdums ir duļķains.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko NutropinAq satur
38

- NutropinAq aktīvā sastāvdaļa ir somatropīns*. * Somatropīns ir cilvēka augšanas hormons iegūts no Escherichia coli šūnām pēc rekombinētās DNS tehnoloģijas.

- Pārējās sastāvdaļas ir nātrija hlorīds, sašķidrināts fenols, polisorbāts 20, nātrija citrāta dihidrāts, bezūdens citronskābe un ūdens injekcijām.

NutropinAq ārējais izskats un iepakojums:

NutropinAq šķīdums injekcijām (kārtridžā (10 mg/2 ml) - iepakojumā pa 1, 3 un 6). Šķīdums vairākkārtējai lietošanai ir dzidrs un bezkrāsains.

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs

Reģistrācijas apliecības īpašnieks: Ipsen Pharma, 65 quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francija

Ražotājs: IPSEN FARMA BIOTECH S.A.S., Parc d’Activités du Plateau de Signes, CD no 402, 83870 Signes, Francija

Lai iegūtu papildus informāciju par šīm zālēm, lūdzam kontaktēties ar Reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.

België/Belgique/Belgien Luxembourg/Luxemburg Ipsen NV Guldensporenpark 87 B-9820 Merelbeke België /Belgique/Belgien Tél/Tel: + 32 - 9 - 243 96 00

Latvija Ipsen Pharma pārstāvniecība Kalnciema iela 33-5 Rīga LV 1046 Tel: +371 676 22233

Česká republika Ipsen Pharma, o.s. Olbrachtova 2006/9 140 00 Praha 4 Česká republika Tel: + 420 242 481 821
Danmark, Norge, Suomi/Finland, Sverige, Ísland Institut Produits Synthèse (IPSEN) AB Kista Science Tower Färögatan 33 SE- 164 51 Kista Sverige/Ruotsi/Svíþjóð Tlf/Puh/Tel/Sími: +46 8 451 60 00

Lietuva Ipsen Pharma Lietuvos filialas T. Narbuto g. 5, LT-08105 Vilnius Tel. +370 700 33305
Magyarország Ipsen Pharma SAS Magyarországi Kereskedelmi Árbóc utca 6. Budapest, 1133 Hungary Tel.: + 36-20-9604294

Deutschland, Österreich Ipsen Pharma GmbH Willy-Brandt-Str. 3 D-76275 Ettlingen Tel: + 49 7243 184-80

Nederland Ipsen Farmaceutica B.V. Taurusavenue 33b NL-2132 LS Hoofddorp Tel: + 31 (0) 23 55 41 600

39

Eesti CentralPharma Communications OÜ Selise 26 – 11,13522 Tallinn, Estonia Tel: +372 601 5540
Ελλάδα, Κύπρος, Malta Ipsen EΠΕ Αγ. Δημητρίου 63 Άλιμος GR-17456 Αθήνα Ελλάδα Τηλ: + 30 - 210 - 984 3324
España Ipsen Pharma S.A. Torre Realia, Plaza de Europa, 41-43 08908 L’Hospitalet de Llobregat, Barcelona Tel: + 34 - 936 - 858 100

Polska Ipsen Poland Sp. z o.o. Al. Jana Pawła II 29 00-867 Warszawa Tel.: + 48 (0) 22 653 6800
Portugal Ipsen Portugal – Produtos Farmacêuticos, S.A. Alameda Fernão Lopes, nº 16A, 1ºB 1495-190 Algés Portugal Tel: + 351 - 21 - 412 3550
România, България Ipsen Pharma Str. Grigore Alexandrescu nr. 59, clădirea HQ Sector 1, 010623, Bucureşti, Tel: + 40 (021) 231 27 20

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta {GGGG. mēnesis} Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas zāļu aģentūras mājas lapā http:// www.ema.europa.eu.

40

NutropinAq Pen Norādījumi par lietošanu ar NutropinAq
NEINJICĒJIET ZĀLES, LĪDZ ĀRSTS VAI MEDICĪNAS MĀSA NAV JUMS PILNĪGI IEMĀCĪJUSI PAREIZU INJICĒŠANAS TEHNIKU
Norādījums: Pirms NutropinAq Pen lietošanas, lūdzu, uzmanīgi izlasiet turpmāk sniegtos norādījumus. Iesakām jums konsultēties arī ar savu ārstu vai medicīnas māsu, kas jums parādīs, kā lietot ierīci. NutropinAq Pen paredzēta lietošanai tikai kopā ar NutropinAq kārtridžiem (tikai ievadīšanai zemādā). Kā parādīts ilustrācijā, ir pieejami divu veidu NutropinAq Pen un kārtridži (ar vai bez palildus dzeltenās krāsas). NutropinAq Pen darbības principi un kārtridžu saturs ir vienāds abiem veidiem. Katru veida NutropinAq kārtridžs ir jālieto kopā ar atbilstoša veida NutropinAq Pen.
Izmantojiet tikai tās pildspalvveida šļirces adatas, ko jums ieteicis ārsts vai medicīnas māsa. Devas skalu, kas atrodas blakus kārtridža turētāja lodziņam, nedrīkst izmantot devas nomērīšanai. To drīkst izmantot tikai, lai noteiktu kārtridžā atlikušo devu. Sagatavojot NutropinAq injekcijai, vienmēr ņemiet vērā attēlu uz ŠKE (šķidro kristālu ekrāna) nevis sadzirdamos klikšķus. Klikšķi ir tikai sadzirdams apstiprinājums, ka melnā devas poga ir izkustināta. Pildspalvveida šļirci un kārtridžus vienmēr glabājiet tīrā, drošā vietā ledusskapī 2 - 8°C temperatūrā, kur tie ir nepieejami un neredzami bērniem. Sargājiet no intensīvas gaismas. Ceļojuma laikā NutropinAq Pen glabāšanai izmantojiet aukstumsomu. NutropinAq veidots tā, ka tas dienā var izturēt nominālu (ne vairāk par vienu stundu) laika periodu ārpus ledusskapja. Izvairieties no pārāk augstas vai pārāk zemas temperatūras. Pirms lietošanas pārbaudiet derīguma termiņu uz kārtridža. Lai novērstu infekcijas izplatīšanos, ievērojiet šādu piesardzību: • Pirms pildspalvveida šļirces lietošanas rūpīgi nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni. • Notīriet kārtridža gumijas pārklāju ar vates pikuci, kas samitrināts spirtā, vai ar spirta tamponu. • Centieties nevienu brīdi nepieskarties kārtridža gumijas pārklājam. • Ja nejauši pieskaraties kārtridža gumijas pārklājam, notīriet to ar spirta tamponu. • Adatu lietojiet ne vairāk kā vienam cilvēkam. • Lietojiet adatas tikai vienu reizi.
41

NutropinAq Pen sastāvdaļas: Attēlā redzamas injicēšanai nepieciešamās sastāvdaļas. Pirms lietošanas savāciet visas šīs sastāvdaļas.
NutropinAq Pen un kārtridžu Jūs saņemsiet atsevišķi. I daļa: Sagatavošanās un injicēšana Ievērojiet šos norādījumus, ja lietojat pildspalvveida šļirci pirmo reizi vai nomaināt tukšu kārtridžu. Visus jaunos kārtridžus pirms lietošanas pārbaudiet. Reizēm pēc uzglabāšanas ledusskapī jūs varat pamanīt NutropinAq šķīdumā mazas, bezkrāsainas olbaltumvielu daļiņas. Olbaltumvielas saturošiem šķīdumiem, kāds ir NutropinAq, tas nav nekas neparasts un neliecina par preparāta iedarbības pavājināšanos. Ļaujiet kārtridžam sasilt līdz istabas temperatūrai un viegli to pasvārstiet. Nekratiet. Ja šķīdums ir pienains vai duļķains, vai arī tajā redzamas cietas daļiņas, šo kārtridžu nedrīkst izmantot. Atdodiet kārtridžu farmaceitam vai ārstam, kas jums to parakstījis.
1. Noņemiet zaļo pildspalvveida šļirces uzgali un noskrūvējiet kārtridža turētāju no pildspalvveida šļirces. Nepieciešamības gadījumā izņemiet tukšo kārtridžu un izmetiet to pēc noteikumiem.
2. Nospiediet balto pārstatīšanas pogu. 3. Pagrieziet melno devas regulētājpogu pulksteņrādītāja virzienā atpakaļ uz sākumstāvokli līdz atdurei. (Sk. attēlu.) Tad pagrieziet devas regulētājpogu pulksteņrādītāja virzienā, līdz sasniegts pirmais klikšķa stāvoklis (aptuveni 1/4 apgrieziena). Šādi virzuļa virzītājstienis tiek novietots sākumstāvoklī. Ja tas netiek izdarīts, kad pirmo reizi nospiež devas regulētājpogu, NutropinAq tiks nelietderīgi iztērēts vai var iesprāgt kārtridžs. 4. Ievietojiet kārtridžu kārtridža turētājā, tad ieskrūvējiet kārtridža turētāju atpakaļ pildspalvveida šļircē. (Uzmanieties, lai neaizskartu gumijas pārklāju.)
5. Noņemiet no jaunas adatas papīra pārklāju un uzskrūvējiet to uz kārtridža turētāja.
42

6. Uzmanīgi noņemiet no adatas abus aizsarguzgaļus, viegli pavelkot. Neizmetiet lielāko uzgali, jo tas vēlāk noderēs pareizai adatas noņemšanai un izmešanai.
7. Turot pildspalvveida šļirci ar adatu uz augšu, viegi piesitiet kārtridža turētājam, lai gaisa pūslīši pārvietotos uz augšu. Vēl arvien turot pildspalvveida šļirci uz augšu, uzspiediet uz melnās devas regulētājpogas, līdz tā noklikšķ un atrodas savā pozīcijā. Jāparādās zāļu pilienam. Esiet pacietīgs. Ja pāris sekunžu laikā zāles neparādās, jums atkal jānospiež pārstatīšanas poga. 8. Ja zāļu piliens neparādās, atkal nospiediet balto pārstatīšanas pogu. Tad pagrieziet melno devas regulētājpogu pulksteņrādītāja virzienā (sk. attēlu) par vienu klikšķi (0,1 mg). Ja nejauši pagriežat par tālu, pagrieziet atpakaļ par vienu klikšķi (0,1 mg).
9. Vēl arvien turot pildspalvveida šļirci uz augšu, atkal spiediet melno devas regulētājpogu un vērojiet, vai adatas galā neparādās zāļu piliens. Atkārtojiet 8. un 9. punktā norādītās darbības, līdz tas parādās. 10. Nospiediet balto pārstatīšanas pogu.
11. Iestatiet nepieciešamo devu, griežot melno devas regulētājpogu. Ja nevarat iestatīt pilnu devu, ņemiet vai nu jaunu kārtridžu (kā aprakstīts I daļā), vai ievadiet daļu devas. Tad ņemiet jaunu kārtridžu (kā aprakstīts I daļā), lai ievadītu atlikušo zāļu daļu. Jūsu ārsts vai medicīnas māsa pastāstīs, kā labāk ievadīt pēdējo devu no kārtridža. Sagatavojiet injekcijas vietu, notīrot to ar dezinficējošu tamponu. Injekcijas vietas ir augšdelmi, vēders un augšstilbi. Mainiet injekcijas vietas, lai izvairītos no nepatīkamām sajūtām. Pat, ja jums labāk patīk kāda viena injekcijas vieta, vēlams tās mainīt.
Augšdelms
Vēders
Augšstilbi
43

12. Ja izmantojat pasīvo aizsargu (vai nekādu aizsargu), turpiniet, kā norādīts 13. punktā. Ja izmantojat aktīvo aizsargu, uzlieciet aizsargu uz pildspalvveida šļirces un nospiediet 2 melnos slēdžus uz adatas aizsarga virzienā uz galu.
13. Pielieciet pildspalvveida šļirces galu pie sagatavotās injekcijas vietas un iespiediet adatu ādā, spiežot pildspalvveida šļirci uz leju, līdz aizsargs ir pilnībā nospiests. Ārsts vai medicīnas māsa jums parādīs, kā tas darāms. Tagad jūs esat gatavs devas ievadīšanai. Spiediet melno devas regulētājpogu. Nogaidiet 5 sekundes pēc pogas nospiešanas un tad izvelciet pildspalvveida šļirci no ādas. Var parādīties asins piliens. Ja vēlaties, uzlieciet uz injekcijas vietas plāksteri.
14. Noņemiet adatas aizsargu no pildspalvveida šļirces (ja tas ir) un uzlieciet uz gludas virsmas lielāko adatas uzgali. Ieslidiniet adatu uztvērējā un uzspiediet uzgali līdz galam uz adatas. Noskrūvējiet adatu un izmetiet to pēc noteikumiem. Jūsu ārsts vai medicīnas māsa paskaidros, kā pareizi jāizmet injekcijai izmantotie priekšmeti. Atkritumu konteineru vienmēr glabājiet bērniem nepieejamā vietā.
15. Pievienojiet pildspalvveida šļirces uzgali un ievietojiet to apvalkā ar iespiestu melno devas regulētājpogu. Pildspalvveida šļirce vienmēr jāglabā ledusskapī. Neizņemiet kārtridžu starp injekcijām. NESASALDĒT.
Lai veiktu turpmākās injekcijas ar NutropinAq Pen, pievienojiet jaunu adatu, nospiediet balto pārstatīšanas pogu un iestatiet savu devu.
II daļa: Uzglabāšana un kopšana
NutropinAq Pen pareizas lietošanas noteikumi:
• Vienmēr glabājiet savu NutropinAq Pen un kārtridžus ledusskapī un pasargātus no gaismas, kad tos nelietojat.
• Jūs drīkstat izņemt pildspalvveida šļirci un kārtridžu no ledusskapja ne ilgāk kā 45 minūtes pirms lietošanas.
• Nepieļaujiet NutropinAq Pen un/vai kārtridža sasalšanu. Ja nedarbojas vai nu pildspalvveida šļirce, vai kārtridžs, sazinieties ar ārstu vai medicīnas māsu, kas jums tos nomainīs.
• Izvairieties no pārmērīgi augstas vai zemas temperatūras. Kārtridža saturs ir stabils 28 dienas no pirmās lietošanas reizes, uzglabājot 2 - 8°C temperatūrā.
• Ja jūsu pildspalvveida šļircei nepieciešama tīrīšana, nelieciet to ūdenī. Izmantojiet mitru drāniņu, lai noslaucītu netīrumus. Nelietojiet spirtu.
• Sagatavojot lietošanai jaunu kārtridžu, jums var būt jāatkārto I daļas 8. un 9. punktā norādītās darbības pat 6 reizes (0,6 mg), lai izvadītu gaisa pūslīšus. Sīki pūslīši var palikt – tie neietekmēs devu.
• Pildspalvveida šļircē jāatrodas NutropinAq, kas tiek lietots. Neizņemiet kārtridžu starp injekcijām.
• NutropinAq kārtridžu var lietot 28 dienas. • Neuzglabājiet NutropinAq Pen ar pievienotu adatu.
III daļa: Adatas NutropinAq Pen
Jūsu ārsts vai medicīnas māsa ieteiks jums piemērotas adatas. Vienmēr izmantojiet jums ieteiktās adatas.
Citās valstīs ražotas adatas var nederēt jūsu NutropinAq Pen. Ja ceļojat ārpus Eiropas Savienības, pārliecinieties, ka esat paņēmis pietiekamu adatu krājumu ceļojuma laikam.
44

IV daļa: Bieži uzdoti jautājumi
J: Vai man jānomaina adatu katru reizi, kad lietoju NutropinAq Pen? A: Jā. Mēs iesakām katru injekciju veikt ar jaunu adatu. Adata ir sterila tikai pirmajā lietošanas reizē.
J: Kur man jāglabā NutropinAq Pen? A: NutropinAq Pen jāglabā apvalkā, ledusskapī, ja ir ievietots kārtridžs. Ceļojuma laikā ievietojiet pildspalvveida šļirci aukstumsomā. NESASALDĒJIET.
J: Kāpēc man zāles jāuzglabā ledusskapī? A: Lai NutropinAq saglabātu iedarbību.
J: Vai es drīkstu uzglabāt NutropinAq Pen saldētavā? A: Nē. Sasalšana bojā pildspalvveida šļirci un medikamentu.
J: Cik ilgi es drīkstu uzglabāt NutropinAq Pen un kārtridžu ārpus ledusskapja? A: Mēs iesakām ne ilgāk kā vienu stundu. Jūsu ārsts vai medicīnas māsa sniegs jums padomu par pildspalvveida šļirces uzglabāšanu.
J: Kāda ir lielākā deva, ko var ievadīt ar NutropinAq Pen vienā injekcijā? A: Lielākā deva, ko var ievadīt vienā injekcijā, ir 4 mg (40 klikšķi). Ja mēģināsit iestatīt vairāk par 4 mg vienā reizē, medikaments tiks vai nu izspiestas no adatas un izšķiestas, vai kārtridžā radīsies pārmērīgs spiediens un tas var salūst.
J: Vai ir iespējams pagriezt melno devas regulētājpogu atpakaļ, ja esmu noklikšķinājis pārāk daudz reižu? A: Jā. Jūs varat pagriezt atpakaļ melno devas regulētājpogu, līdz uz ŠKE redzams pareizais skaitlis.
J: Kā man rīkoties, ja kārtridžā atlicis mazāk zāļu nekā man nepieciešams devai? A: Jūsu ārsts vai medicīnas māsa sniegs jums padomu, kā ievadīt pēdējo devu no kārtridža.
J: Kāpēc man jāgriež atpakaļ melnā devas regulētājpoga uz NutropinAq Pen katru reizi, kad nomainu kārtridžu? A: Tā jūs nodrošināt, ka virzuļa virzītājstienis tiks ievadīts līdz galam atpakaļ sākumstāvoklī. Ja tas netiek darīts, šķidrums tiks izspiests caur adatu, kad pildspalvveida šļircē tiek ievietots jauns kārtridžs.
J: Vai es varu izmantot NutropinAq Pen bez aizsargiem? A: Jā. NutropinAq Pen bez aizsargiem darbojas pilnvērtīgi. Aizsargi noder, lai atvieglotu jums injicēšanu.
J: Kur vislabāk veikt injekciju? A: Konsultējieties ar ārstu vai medicīnas māsu par pareizajām injekcijas vietām.
J: Kā rīkoties, ja nometu NutropinAq Pen? A: Ja jūsu NutropinAq Pen nokrīt, pārbaudiet, vai kārtridžs nav bojāts. Jums arī jāpārbauda pildspalvveida šļirce, lai redzētu, vai melnā devas regulētājpoga brīvi kustas augšup un lejup un vai darbojas ŠKE skaitītājs. Ja atklājat kārtridža vai pildspalvveida šļirces bojājumu, paziņojiet to ārstam vai medicīnas māsai, lai bojāto daļu varētu nomainīt.
J: Cik ilgi es drīkstu lietot NutropinAq Pen? A: NutropinAq Pen paredzēts lietošanai 24 mēnešus no pirmās pildspalvveida šļirces lietošanas brīža.
J: Ko nozīmē mirgojošais ‘bt’ uz ŠKE? A: Beidzas NutropinAq Pen baterija. Lūdzu, sazinieties ar ārstu vai medicīnas māsu, lai varētu nomainīt pildspalvveida šļirci. Baterijas parasti darbojas 24 mēnešus un vēl 4 nedēļas no brīža, kad pirmo reizi sāk mirgot ‘bt’.
45

J: Kā nomainīt NutropinAq Pen? A: Sazinieties ar ārstu vai medicīnas māsu, ja jums jānomaina kāda detaļa vai visa pildspalvveida šļirce. Sīkākai informācijai, lūdzu, sazinieties ar vietējo pārstāvniecību. NutropinAq Pen ierīces vietējā pārstāvniecība un ražotājs ir tie paši, kas zālēm, norādīti otrā lapaspusē. Kontaktinformācija otrā lapaspusē 6.sadaļa. CE0459 Ražotājs: IPSEN PHARMA BIOTECH S.A.S., Parc d’Activites du Plateau de Signes, CD no 402, 83870 Signes, Francija Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi apstiprināta {MM/YYYY} NutropininAq ir Genentech, Inc reģistrēta preču zīme.
46

IV PIELIKUMS ZINĀTNISKIE SECINĀJUMI UN REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMU IZMAIŅU
PAMATOJUMS
47

Zinātniskie secinājumi Ņemot vērā Farmakovigilances riska vērtēšanas komitejas (Pharmacovigilance Risk Assessment Committee — PRAC) novērtējuma ziņojumu par somatropīna periodiski atjaunojamiem drošuma ziņojumiem (PADZ), Cilvēkiem paredzēto zāļu komitejas (The Committee for Medicinal Products for Human Use – CHMP) zinātniskie secinājumi ir šādi: Visas zāles: Pamatojoties uz pieejamo literatūru, sievietēm ar neskartu hipotalāma-hipofīzes-gonādu asi, kuras lieto perorālos estrogēnus, ārstēšanas uzsākšanas un uzturēšanas fāzēs parasti nepieciešamas lielākas augšanas hormona devas. Tādēļ, lai sasniegtu līdzvērtīgu klīnisko un bioķīmisko atbildes reakciju salīdzinājumā ar vīriešiem, zāļu izrakstītājam var būt nepieciešams apsvērt devu pielāgošanu sievietēm. Omnitrope (RAĪ: Sandoz), Zomacton un saistītie nosaukumi (RAĪ: Ferring), Norditropin un saistītie nosaukumi (RAĪ: Novo Nordisk), Genotropin un saistītie nosaukumi (RAĪ: Pfizer) Pamatojoties uz pieejamo literatūru, hipotalāma-hipofīzes-virsnieru ass var tikt ietekmēta un pacientiem ar augšanas hormona deficītu, kuriem agrāk netika konstatēts, ka šī ass ir nepilnīga, augšanas hormona terapijas laikā nepieciešams to pārvērtēt. Ja nepieciešams, jāuzsāk glikokortikoīdu aizstājterapija. Turklāt pacientiem, kas jau saņem glikokortikoīdu aizstājterapiju, uzsākot ārstēšanu ar somatropīnu, ir jāpielāgo aizstājterapijas devas. CHMP piekrīt PRAC zinātniskajiem secinājumiem.
Reģistrācijas nosacījumu izmaiņu pamatojums Pamatojoties uz zinātniskajiem secinājumiem par somatropīnu, CHMP uzskata, ka ieguvuma un riska līdzsvars zālēm, kas satur somatropīnu, ir nemainīgs, ja tiek veiktas ieteiktās izmaiņas zāļu informācijā. CHMP iesaka mainīt zāļu reģistrācijas nosacījumus.
48